Jednorożec DIY z grzywą z włóczki i zaplecionym warkoczem

Jednorożec

Po angielsku zwią go „bow holder” lub „hair clip holder”, więc po polsku to pewnie będzie „trzymacz do spinek”, choć nie brzmi to najlepiej. Jednakże nie nazwa jest tutaj najważniejsza lecz fakt, że jednorożec wygląda wspaniale 🙂

Na wstępnie ostrzegam, że wykonanie jednorożca jest wieloetapowe i pracochłonne. Natomiast efekt jest wart każdej minuty pracy.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY dla dzieci, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pintereście.

Materiały

  • Biały karton
  • Papier brokatowy złoty i różowy – do rogu i uszu
  • Filc czarny – do oka
  • Włóczka w kilku kolorach
  • Tiul do pomponów (opcjonalnie, ponieważ zamiast pomponów może być kokardka, kwiatek lub jeszcze inna ozdoba, w której będzie jednorożcowi do twarzy)
  • Szablon głowy jednorożca
  • Klej Magic, klej na ciepło, nożyczki, ołówek, miarka

Wykonanie głowy

Szablon głowy jednorożca pobrałam stąd i stworzyłam z niego szablon do druku, dostępny do pobrania poniżej.

Jednorożec na szablonie ma nieco ucięty róg i uszy, ale zależało mi, aby wielkość głowy była maksymalna na A4.

Karton złożyć na pół, aby głowa była sztywniejsza i odrysować na nim szablon uzupełniając róg i uszy.

Następnie wyciąć głowę zwracając uwagę, aby obie części równo się wycieły. W razie rozjazdu należy wyrównać.

Kolejny etap to sklejenie i usztywnienie głowy, w tym należy dociąć jeszcze kawałek szyi ze sztywnej tektury, wszystkie części skleić, obciążyć i pozostawić do wyschnięcia.

Wykonanie grzywy

Wykonanie grzywy należy zacząć od przygotowania włosów. Zamiast odmierzać każdy włos warto zastosować coś na co można włosy nawijać i co nie będzie zmieniać odległości. Ja zastosowałam 2 stołki i rozstawiłam je w odległości 90cm.

Dla każdego koloru stworzyć pęk włosów równej długości. Ja miałam 25 pętli, co oznacza 50 pojedyńczych nitek. Taka ilość jest odpowiednia dla niezaplecionej grzywy. Jeśli jednorożec ma mieć warkocz to warto pierwszego koloru od uszu przygotować więcej i stopniowo zmniejszać ilość wraz z oddalaniem się koloru grzywy od czubka głowy, wtedy warkocz będzie grubszy na samym początku. Jak widać mój jednorożec ma na czubku cieniutki warkocz.

Końcowym etapem grzywy jest jej przyklejenie do kartonowej głowy. W tym celu należy rozłożyć włosy grzywy i przyłożyć głowę tyłem do góry.

Zaczynając od góry, przyklejać kolor po kolorze klejem na ciepło, pilnując aby wszystkie włosy dotykały do kleju i się mocno przykleiły. Grzywa gotowa!

Wykończenie głowy

Pozostały szczegóły, czyli złoty róg, oko, uszy oraz ozdoba na czubku głowy.

Oko wyciąć z czarnego filcu i przykleić. Ewentualnie można je narysować czarnym markerem, ale filc nada lekki efekt 3D.

Róg i uszy wyciąć z brokatowego papieru i przykleić.

Ozdobę na czubku głowy można wykonać na wiele sposobów. Może to być rozetka ze wstążki, kokardka, pompony lub dowolna inna dekoracja. Ja zdecydowałam się na tiulowe pompony. Instrukcję jak je zrobić można znaleźć tutaj.

Głowa jednorożca

Opcjonalnym krokiem jest zaplecenie warkocza dobieranego. Moim zdaniem z warkoczem wygląda dużo lepiej, więc warto się chwilę pomęczyć.

Ostatnią czynnością jest przymocowanie wstążki, na której będzie można rumaka powiesić. Cieżko grzywa przeważa go do tyłu, dlatego jeden koniec taśmy warto przykleić na samym końcu głowy, a drugi przy uszach. Przymocowanie klejem na ciepło jest optymalne.

Jednorożec - organizer do spinek

Gratulacje! Jednorożec jest gotowy.

Powiązane posty