Las w słoiku dla początkujących

Las w słoiku dla początkujących

Las w słoiku to w ostatnim czasie hit wnętrzarski. Niektóre kompozycje w kwiaciarniach budzą zachwyt jednocześnie osiągając zawrotne ceny. Przed Bożym Narodzeniem już nawet dyskonty miały w swojej ofercie lasy w słoiku. Sama idea jest bardzo prosta, a prawidłowo wykonany powinien być niemalże samowystarczalny, potrzebujący jedynie odrobiny podlewania i wietrzenia.

W tym wpisie znajdziesz instrukcję i wskazówki jak samodzielnie wykonać las w słoiku w wersji dla początkujących. W tym celu użyłam szklanego naczynia z otworem, dzięki czemu rośliny są raczej jak w doniczce niż w słoju. Nie wymagają wtedy tak zrównoważonej kompozycji i wybaczą ewentualne błędy. Poniżej zamieściłam również wskazówki gdzie można w dobrej cenie kupić materiały.

Zrobiłam 4 kompozycje nawiązujące do pór roku. Wiosenna z fiołkami, letnia z sukulentami i muszelkami, jesienna z kolorowymi roślinkami oraz zimowa z poinsencją i ostrokrzewem.

Koszt jednej kompozycji (na początku 2020) to ok. 50 zł.

Las w słoiku w 4 wersjach wiosennej, letniej, jesiennej i zimowej

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY dla dzieci, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pintereście.

Materiały

  • Szklane naczynie z otworem – duża oferta naczyń w przystępnych cenach jest na Allegro
  • Podłoże – najlepiej jest kupić zestaw startowy na Allegro. W takich zestawach jest wszystko co potrzebne: dreanż, węgiel aktywny, ziemia, piaski, żwiry i skały. Ja kupiłam zestaw XXL i wystarczył na 4 kule. Zostało mi trochę żwiru i skałek.
  • Roślinki – w przypadku roślin nie zdecydowałam się na zakup na Allegro, ponieważ obawiałam się że niskie temperatury zniszczą je w transporcie. Wszystkie moje roślinki kupiłam w markecie budowlanym, a dokładniej w Obi. Pamiętaj, aby łączyć ze sobą rośliny o podobnych potrzebach.
  • Łopatka lub łyżka
  • Pędzelek – bardzo przydatny do czyszczenia roślin oraz szkła z ziemi
Materiały na las w słoiku

Przygotowanie podłoża

Do przygotowania podłoża w 4 kulach wykorzystałam następujące składniki z zestawu startowego:

  • 1 litr drenażu – lawa wulkaniczna
  • 1kg żwirku
  • 50g węgla aktywnego
  • 3 litry mieszanki ziemi wzbogaconej o nawozy

Ja musiałam wykonać krok wstępny ponieważ kupiłam szklane kule. Aby stały stabilnie wycięłam otwór w kawałku gąbki, która przyjechała jako zabezpieczenie w transporcie.

Rozpoczynam pracę od stabilizacji kuli

Drenaż

Warstwa drenażu jest istotna, ponieważ w szklanych naczyniach nie ma odpływu wody. Wykonuje się warstwę przepuszczającą, aby korzenie nie stały w wodzie. Do wykonania drenażu można użyć popularnego keramzytu lub lawy wulkanicznej, która podobno posiada lepsze właściwości od keramzytu.

Po wysypaniu warstwy lawy wydało się jej za mało, dlatego dołożyłam jeszcze jedną warstwę drenażu w postaci żwirku.

Pierwsza warstwa to drenaż
Druga warstwa drenażu ze żwirku

Po co węgiel aktywny w lesie w słoiku?

Węgiel aktywny to kolejna warstwa po drenażu. Nurtowało mnie pytanie po co się go w ogóle używa. Otóż jego zadaniem, podobnie jak we wszelkiej maści filtrach, jest wchłanianie szkodliwych związków chemicznych (więcej informacji znajdziesz na Wikipedii). Szczególnie w zamkniętych słojach jego funkcja jest niezwykle ważna. W przypadku otwartych naczyń nie jest niezbędny, natomiast ja go dodałam (trochę więcej i bardziej równomiernie niż widać na zdjęciu).

Trzecia warstwa to węgiel aktywny

Ostatnią warstwą jest mieszanka ziemi. Warstwa musi mieć co najmniej grubość równą wysokości bryły korzeniowej Twoich roślin. Od razu przygotuj dołki.

Czwarta warstwa to już ziemia

Sadzenie roślin

Ważne jest, aby wszystkie rośliny w jednym naczyniu miały zbiżone wymagania. Ja zdecydowałam się na 4 zestawy roślin:

  • Fiołki z bluszczem
  • Sukulenty
  • Fikus beniamin i kroton
  • Poinsencja z ostrokrzewem

Przy sadzeniu trzeba się trochę nagimnastykować, dlatego najlepiej zacząć od roślin z tyłu. Cześć moich roślinek była zbyt wysoka to kul, więc przyciełam je, tak aby swobodnie się mieściły.

Sadzenie roślin w szkle
Sadzenie roślin w szkle

Wykończenie kompozycji

Ostatnim krokiem jest wykończenie aranżacji poprzez dodanie warstwy ozdobnego żwirku, skałek i chrobotka. Chrobotek reniferowy jest ciekawym przypadkiem, ponieważ to wcale nie jest mech jak niektórzy go opisują, lecz porostem. Te które możemy kupić w Polsce pochodzą głównie ze Skandynawii. Więcej o chrobotku możesz przeczytać na Wikipedii.

Do mojej fiołkowej kuli użyłam tylko chrobotka.

Gotowy las w słoiku, a raczej las w kuli

Las w słoiku w edycji letniej

Zimą plażowa aura wydaje się bardzo odległa, ale jest to dobre rozwiązanie dla osób zapominających o regularnym podlewaniu. Do ozdobienia plażowej kuli wykrzystałam biały żwirek, jasny piasek (wszystko było w zestawie startowym) oraz muszelki, które zebraliśmy w wakacje na plaży.

Las w słoiku ze skałkami

To miała być wersja jesienna, ale jest trochę naciągana opcja, choć kolorowe liście krotonu kojarzą się z polską jesienią. Do ozdobienia tej kuli wykorzystałam barwny żwirek rzeczny oraz łupek śliwkowy (wszystko było w zestawie startowym).

Las w słoiku w wersji zimowej

W wersji zimowej użyłam poinsencji i ostrokrzewu. Miałam w planie jeszcze małego cyprysika, ale okazał się zbyt wysoki do mojej kuli. Ozdobiłam białym żwirkiem, szyszkami oraz korą cynamonu.

To już koniec, mam nadzieję, że zachęciłam Cię do samodzielnego wykonania takiej dekoracji. W przypadku pytań możesz się ze mną śmiało skontaktować poprzez komentarz posta lub na adres contact@wytenteguj.pl

Jeżeli szukasz więcej pomysłów na prezent dla niej to znadziesz je w naszej sekcji Pomysł na prezent dla niej.

Natomiast jeśli szukasz pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka to znadziesz je w naszej sekcji Pomysł na prezent dla Babci i Dziadka.

Wiele pomysłów na ozdoby różnego gatunku i koloru znajdziesz w sekcji Ozdoby.

Jedna myśl na temat “Las w słoiku dla początkujących

Leave a Reply