Pomponiki tiulowe

Krótka instrukcja jak robić pomponiki tiulowe. Zaczynam od małych pomponów, choć już teraz marzą mi się pełnowymiarowa dekoracja z dużymi tiulowymi pomponami.

Materiały

  • Karton
  • Tiul (wystarczy mały kawałek – pompon czerwony powstał z 70cm tiulu o szerokości 15cm, a biały z 50cm tiulu 15cm, czyli oba są z pozostałości po biało-czerwonym TUTU)
  • Nitka
  • Ołówek
  • Nożyczki

Wykonanie

Odrysować i wyciąć 2 identyczne kółka. Od wielkości kółek zależy wielkość pomponika. Czerwony pompon ma około 4cm średnicy i powstał na podstawie kółka o średnicy 7cm i grubości „obręczy” 2 cm. Biały pompon ma około 2,5cm średnicy i powstał na podstawie kółka o średnicy 4,5cm i grubości „obręczy” ok. 1,2cm. Wynika z tego, że od grubości „obręczy” zależy wielkość pomponika. To są moje początki z pomponami, po wykonaniu większej ilości będę wiedziała dokładnie, jaka jest zależność wielkości szabonu do wielkości pompona.

Na jednym z kółek położyć nitkę i przykryć drugim kółkiem.

Następnie owinąć połączone kółka tiulem. Włożyć nożyczki między kółka i rozciąć tiul. Należy tę operację wykonywać ostrożnie, aby tiul nie „uciekł”. Zaraz po rozcięciu całego tiulu mocno ściągnąć nitkę i zawiązać supeł. Wtedy pompon jest już stabilny i bezpieczny.

Zdjąć tekturowe kółka, obciąć odstające „kłaczaki” tiulu, rozczapierzyć tiul i uformować palcami ładny pompon. Pomponiki tiulowe są gotowe!

Breloczek Balerina w wykorzystaniem czerwonego pompona z tego warsztatu.

Jednorożec z ozdobą z pomponów.

3 myśli na temat “Pomponiki tiulowe

Leave a Reply