Mój pierwszy decoupage

Jak wykonać decoupage – technika dla dzieci i dorosłych

Dostaliśmy ze szkoły dużo płaskich, surowych, drewnianych elementów. Początkowo nie miałam zbytnio pomysłu co z nimi zrobić, aż trafiłam na inspiracje z decoupage. Nigdy wcześniej nie próbowałam tej techniki, bo wydawała mi się bardzo skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Decoupage to bardzo wdzięczna i przystępna technika odpowiednia zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Decoupage polega na transferze wzoru ze zwykłej serwetki lub dedykowanego papieru ryżowego na drewniany element. W tym poście opiszę jak wykonać decoupage 😀

🇬🇧 English version: How to make decoupage

Jak zrobić decoupage

Mam dla Was również tutorial video 🙂

Jaki klej do decoupage?

Przekopałam internet w poszukiwaniu informacji czy można użyć zwykłego kleju czy trzeba kupić specjalny. Zdania są oczywiście podzielone i część osób twierdzi, że zwykly wikol jest wystarczający, podczas gdy inni polecają skorzystać z dedykowanych produktów do decoupage. Wikolu nie próbowałam, natomiast testowaliśmy klej Magic i specjalistyczny klej do decoupage 2w1 (klej i lakier w jednym). Polecam używać specjalnego środka, który wcale nie jest drogi, a lepiej się rozprowadza i po prostu łatwiej się z nim pracuje.

Potrzebne materiały

  • Klej i lakier do decoupage – użyłam marki Pentart, jest bardzo wydajny (wyszukiwanie na Allegro). Na warsztaty w szkole, gdzie każde dziecko robiło 2 podkładki (czyli łacznie 50) wykorzystaliśmy jedno opakowanie 100ml.
  • Serwetki z wzorami – najzwyklejsze serwetki, których używamy przy stole. Na Allegro można kupić wiele różnych wzorów po 1 sztuce lub w supermarkecie całą paczką 20 sztuk z 1 wzorem.
  • Drewienka
  • Pędzel
  • Nożyczki

Jak wykonać decoupage

  • Rozdziel serwetkę na 3 warstwy i pozostaw tylko tę ze wzorem.
  • Nanieś cieńką warstwę kleju na drewnianą powierzchnię.
  • Delikatnie nałóż serwetkę i dociśnij przez koszulkę do dokumentów, aby nie uszkodzić serwetki. Postaraj się usunąć wszystkie pęcherzyki powietrza, które dostały się pod serwetkę. Odłóż do wyschnięcia.
  • Nałóż na serwetkę kolejną warstwę celem której jest zabezpieczenia serwetki. Pozostaw do wychnięcia.

Szkolne warsztaty decoupage

Polecam spróbować decoupage z dziećmi w szkole. W trakcie jednej godziny lekcyjnej dzieci wykonały po 2 podkładki.

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeżeli szukasz pomysłów na kartki na różne okazje, to znajdziesz je w sekcji Kartki.

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Pomysły na własnoręcznie wykonane prezenty znajdziesz w sekcji Pomysły na prezent DIY.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

Leave a Reply