Mamy już za sobą stworzenie dwóch Marzann, więc to czas na zebranie wniosków i podzielenie się przepisem 😁 w tym poście dowiesz się jak zrobić Marzannę z traw i bibuły.
Topienie Marzanny to starosłowiański zwyczaj, który aktualnie w Polsce praktykowany jest w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca. Dawniej Marzannę robiono ze słomy, ubierano w białe płótno i ozdabiano wstążkami i koralami. Zgodnie z tradycją Marzannę niesiono w orszaku po całej wsi i podtapiano w każdej napotkanej kałuży. Wieczorem wynoszono ją za wieś i wrzucano do wody. Dziś ten zwyczaj (przyjamniej w miastach) jest mocno uproszczony i symboliczny, aczkolwiek nadal w takiej lub innej formie praktykowany.
A jakie są zwyczaje w Twoim rejonie? Zostaw nam info w komentarzu, gdyż chętnie się dowiemy 😊
English version: Traditional Polish Marzanna
Będziesz potrzebować
Do wykonania kukły z traw:
- Wysokie suche trawy – idealnie sprawdzają się trawy ozdobne z ogródka jak miskanty.
- Rękawice ogrodowe – warto mieć, gdyż suche trawy są ostre i lepiej zabezpieczyć dłonie
- Sekator – do cięcia traw
- Sznurek lub taśma malarska – do stabilizacji konstrukcji kukły.
Do ozdobienia Marzanny:
- Kolorowa bibuła karbowana
- Klej
- Nożyczki
- Sznurek
- Blok techniczny
- Markery lub mazaki akrylowe
Jak zrobić Marzannę z traw
Na zrobienie tułowia marzanny są dwie opcje w zależności od tego jaka ma być wysoka i jakiej długości trawami dysponujesz. 2 lata temu robiliśmy opcją 1, a rok temu opcją 2, więc możesz porównać efekty.
Opcja 1
Przygotowujesz snopek traw, dosyć gruby, taki na styku złapania jedną dłonią. Docinasz górę i dół snopka. To będzie głowa i tułów kukły. Minusem tej opcji jest, że koniec głowy jest równo ścięty i trzeba go jakoś zamaskować.
Opcja 2
Bierzesz długie trawy i zginasz je w połowie, w ten sposób tworząc głowę i tułów Marzanny. Taka Marzanna zapewne będzie niższa, ale głowa będzie ładniejsza.
Niezależnie od wybranej opcji tworzenia tułowia, ręce należy zrobić z krótszych traw i wsadzić je między trawy tworzące tułów. Aby Marzanna była stabulna, najlepiej wszystko zabezpieczyć sznurkiem lub taśmą malarską.
Ozdabianie Marzanny
Dawniej Marzannę robiono ze słomy, ubierano w białe płótno i ozdabiano wstążkami i koralami. Nasz pomysł nawiązuje do tej tradycji, chociaż główną rolę odgrywa tutaj kolorowa bibuła.
- Sukienka – z białej bibuły
- Korale – kulki bibuły zawinięte w pasek czerwonej bibuły i poskręcane.
- Włosy – z żółtej lub brązowej bibuły. Należy odcinać 1-2cm kawałki, rozwinąć i dokleić do kukły.
- Wianek – z kwiatów z kolorowej bibuły. Należy odciąć około 10cm bibuły, ponacinać na całej długości jak do piniaty, a następnie zwijać w rulon i sklejać aż do stworzenia kwiatów.
- Oczy i usta – zrobiliśmy z kartonu i dzieci pokolorowały mazakami.
Marzanna z traw i bibuły
Sprawdź inne nasze sekcje
Pomysły na wielkanocne projekty znajdziesz tutaj:
Pomysły na wielkanocne kartki są tutaj:
Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.
Jeśli szukasz innych pomysłów na wianki to znajdziesz je w naszej sekcji Wianki.
Wiele pomysłów na ozdoby różnego gatunku i koloru znajdziesz w sekcji Ozdoby.
Śledź nas w mediach społecznościowych
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebooku, śledź nas na Instagramie, Pinterest i YouTube.
Cześć! Wytenteguj to blog tworzony przez dwie pasjonatki DIY – Iwonę i Kamilę. Ten tutorial przygotowałam dla Ciebie ja – Iwona.
Wszystkie tutoriale tworzymy z pełnym zaangażowaniem starając się, by były ciekawe, przejrzyste i inspirowały do samodzielnego wykonania. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawkę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 😀