Kwiatowe lampiony ze słoika i suszonych kwiatów

Kwiatowy lampion ze słoika – urocza wiosenno-letnia dekoracja

Mamy już w portfolio lampiony jesienne 🍁 i zimowe ❄️. Okazuje się, że nie wyczerpuje to wszystkich możliwości jakie dają słoikowe lampiony 🫙🕯. Tym razem prezentujemy wersję wiosenno-letnią – kwiatowy lampion ze słoika i suszonych kwiatów 🏵🌸🌼.

🇬🇧 English version: How to make pressed flower jar lantern

Potrzebne materiały

  • Słoik
  • Suszone kwiaty
  • Klej uniwersalny, np. Magic lub klej do decoupage
  • Pędzelek – do nakładania kleju
  • Sznurek jutowy
  • Pęseta – może być przydatna przy przenoszeniu delikatnych kwiatków.

Jak suszyć kwiaty?

Moje pierwsze podejście do suszenia kwiatów było na potrzeby kartki na dzień mamy i pomimo upływu 2 lat nadal z tych kwiatów korzystam 🙂 . Jesienią suszyliśmy liście do zielnika i niby miało być podobnie, a było dużo trudniej. Kwiaty są dużo delikatniejsze niż liście i łatwo je uszkodzić. Dodatkowo niektóre kwiaty po wysuszeniu brązowieją. Wydaje mi się, że to zależy od gatunku, ale muszę to jeszcze lepiej przetestować. U nas taki los spotkał różowe kwiaty azalii.

Niemniej jednak nadal w mocy pozostają wszystkie wskazówki z zielnika, czyli:

  • Przy zbieraniu roślin wybieraj najładniejsze okazy bez zgnilizny czy czarnych plam. Rośliny po wysuszeniu wyglądają gorzej niż przed, więc jak już na początku coś jest nie tak, to potem będzie tylko gorzej.
  • W domu susz między kartkami, tak aby kartki mogły pochłaniać wilgoć z rośliny. Śliskie czasopisma się nie nadają. Dobrze sprawdzają się za to nadmiarowe rysunki dzieci lub kolorowanki, ale tylko takie, które potem można wyrzucić. Kartki po suszeniu są pofalowane, więc przed włożeniem do książki trzeba dać dodatkową kartkę.
  • My brałyśmy kartkę, na nią kładłyśmy kwiatki, następnie kolejną kartkę i na taką 'kanapkę’ książkę. Następnie kolejny zestaw kwiatów między kartkami i ponownie książkę. W ten sposób zbudowałyśmy niezłą wieżę 🙂.
  • Dodatkowo raz dziennie sprawdzałyśmy co się z naszymi okazami dzieje i zmieniałyśmy mokre kartki. Nie wyrzucałyśmy ich, tylko po wysuszeniu (czyli zostawieniu na wierzchu) wykorzystywałyśmy kolejnego dnia.

Jak zrobić wiosenny lampion ze słoika?

Przetestowałam dwie metody wykonania lampionu:

Pierwsza to posmarowanie klejem całego słoika i przyklejanie kwiatów w dowolne miejsca. Jest to szybsza metoda, kwiaty idealnie przylegają do słoika, ale niestety widoczne są ślady kleju.

Druga to punktowe nakładanie kleju tylko w miejsca, gdzie będzie kwiatek. Wymaga większej precyzji, ale na koniec lampion wygląda bardziej schludnie.

Niezależnie od metody przepis jest prosty: do słoika przyklej suszone kwiaty. Możesz eksperymentować z mieszaniem gatunków, dodawaniem kwiatów z łodygami i tworzeniem wzorów.

Po wyschnięciu klejum na koniec gwint słoika warto omotać sznurkiem jutowym i zwieńczyć kokardką.

Kwiatowy lampion ze słoika

Sprawdź inne nasze sekcje

🌼Inne pomysły na wiosenne i letnie rękodzieło są w sekcjach: Wiosna i Lato.

🎁Natomiast nasze pomysły na prezenty DIY są zebrane w sekcji Pomysł na prezent dla niej.

✨Wiele pomysłów na ozdoby różnego gatunku i koloru znajdziesz w sekcji Ozdoby.

👩‍🏫Jeśli poszukujesz pomysłów na prezent dla nauczyciela to wejdź do sekcji Dla Nauczyciela.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Bądź na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

Leave a Reply