Wycinanie dyni na Halloween

Wycinanie dyni – wzór do pobrania

Wycinanie dyni to jest super zabawa dla całej rodziny. Z klasycznym szablonem to naprawdę prosta i szybka akcja 🙂

🇬🇧 English version: Pumpkin carving – easy pattern to download

Wycinanie dyni na Halloween

Przygotowałyśmy rówież filmik 🙂

Narzędzia

W wycinaniu dyni bardzo pomaga odpowiedni sprzęt. Od kilku lat korzystamy z plastikowych narzędzi, dołączonych do książeczki z szablonami. Narzędzia są średniej jakości i z roku na rok jest ich coraz mniej, ale nic się nie sprawdza lepiej niż wąska piła. Bardzo ułatwia wycinanie kształtów, nawet tych najbardziej misternych.

W tym roku (2021) kupiłam nowy zestawia sklepie z balonami i artykułami na przyjęc za 25 zł i są tam dwie genialne piły 🙂 Jest też do niego również dołączona książeczka z wzorami oraz ledowa lampka imitująca świeczkę 😀

Właśnie sprawdziłam na Allegro, że jest dużo ciekawych zestawów, tych profesjonalnych i takich zabawkowych 🙂

Wybór wzoru

Gdy już masz dynię i narzędzia to kolejnym etapem jest znalezienie szablonu. Przygotowałyśmy do pobrania prosty szablon paszczy, którego użyłyśmy do wycięcia 30 dyni, więc możemy z czystym sumieniem go polecić 🙂

Mamy jeszcze inne szablony z poprzednich lat 🙂

Pobierz szablon Pajączek

Pobierz szablon Serce Spirala Te Fiti

Dodatkowo w internecie jest całe mnóstwo szablonów. Wystarczy wpisać „pumpkin carving template download”, pobrać plik i wydrukować.

Startujemy zatem z wycinaniem paszczy 🙂

Wycinanie dyni

Odetnij górę dyni. Tutaj najlepszym narzędziem jest gruba piła lub nóż z ząbkami do pomidorów. Zanim odetniesz przymierz szablon, aby nie odciąć za dużo. Dziura powinna pozwalać na swobodne włożenie ręki do środka.

Wycinanie dyni
Wycinanie dyni

Wydrąż wnętrzności dyni. Jest to dosyć obślizgła robota, ale ważna z kilku powodów: zapobiega psuciu się dyni i umożliwia włożenie świeczki. Ścianę na której planujesz wycinać wzór należy wydrążyć mocniej, aby była cieńsza, ułatwi to wycinanie wzoru.

Wycinanie dyni
Drążenie dyni

Odrysuj wzór na dyni. Nasz szablon jest bardzo prosty, więc najpier go wycięłyśmy z kawałka tektury i następnie odrysowałyśmy długopisem na dyni.

Wycinanie dyni

Wytnij wzór, ale wcześniej dokładnie się zastanów, które części należy wyciąć, a które zostają. W przypadku paszczy sprawa jest prosta, ale przy bardziej skomplikowanych wzorach trzeba uważać.

Wskazówka! Najlepiej zacząć od szczegółów i małych dziurek, ponieważ w miarę wycinania ściana dyni staje się coraz mniej stabilna i może łatwo pęknąć. Dlatego duże elementy wycinanki najlepiej zostawić na koniec.

Wycinanie dyni na Halloween
Wycinanie dyni na Halloween

Zostało już tylko wykończenie i wygładzenie krawędzi.

dynia

Do środka włóż świeczkę tealight, zgaś światło i napawaj się widokiem.

Dynie
Wycięte dynie
Dynia
Wycinanie dyni na Halloween

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeżeli szukasz innych Halloweenowych DIY to znajdziesz je w sekcji Halloween.

Wiele pomysłów na ozdoby różnego gatunku i koloru znajdziesz w sekcji Ozdoby.

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na InstagramiePinterest i YouTube.

Leave a Reply