Niezwykle efektowny obraz z suszonych kwiatów

Obraz z suszonych kwiatów to nasz kolejny florystyczny projekt tej wiosny. Obraz jest niesamowicie piękny i ciężko uwierzyć, że powstał w ciągu jednej godziny lekcyjnej i robiło go 20 pierwszaków 😁.

🇬🇧 English version: How to make pressed flowers art?

Potrzebne materiały

  • Suszone kwiaty – powinny być dobrze ususzone na płasko. Więcej wskazówek w opisie poniżej.
  • Duży karton – nasz był w rozmiarze 100x70cm
  • Klej Magic
  • Ołówek
  • Linijka
  • Rama do obrazu – nasza to model RIBBA z Ikea.

Jak suszyć kwiaty?

To moje pierwsze podejście do suszenia kwiatów. Jesienią suszyliśmy liście do zielnika i niby miało być podobnie, a było o wiele trudniej. Kwiaty są dużo delikatniejsze niż liście i łatwo je uszkodzić. Dodatkowo niektóre kwiaty po wysuszeniu brązowieją. Wydaje mi się, że to zależy od gatunku. U nas taki los spotkał różowe kwiaty azalii.

Niemniej jednak nadal w mocy pozostają wszystkie wskazówki z zielnika, czyli:

  • Przy zbieraniu roślin wybierajcie najładniejsze okazy bez zgnilizny czy czarnych plam. Rośliny po wysuszeniu wyglądają gorzej niż przed, więc jak już na początku coś jest nie tak, to potem będzie tylko gorzej.
  • W domu suszcie między kartkami, tak aby kartki mogły pochłaniać wilgość z rośliny. Śliskie czasopisma się nie nadają. Dobrze sprawdzają się za to nadmiarowe rysunki dzieci lub kolorowanki, ale tylko takie, które potem można wyrzucić. Kartki po suszeniu są pofalowane, więc przed włożeniem do książki trzeba dać dodatkową kartkę.
  • My brałyśmy kartkę, na nią kładłyśmy kwiatki, następnie kolejną kartkę i na taką 'kanapkę’ książkę. Następnie kolejny zestaw kwiatów między kartkami i ponownie książkę. W ten sposób zbudowałyśmy niezłą wieżę 🙂.
  • Dodatkowo raz dziennie sprawdzałyśmy co się z naszymi okazami dzieje i zmieniałyśmy mokre kartki. Nie wyrzucałyśmy ich, tylko o wyszuszeniu (czyli zostawieniu na wierzchu) wykorzystywałyśmy kolejnego dnia.

Jak zrobić obraz z suszonych kwiatów?

Krok wstępny to naszkicowanie obszaru pracy. Ja zdecydowałam się na zostawienie 10cm na bokach i 15cm na dole i górze.

Następnie można przejść do głównego etapu, czyli przyklejania kwiatów. Tak jak wspominałam nasz obraz powstał na warsztatach w szkole. Ja robiłam kropki klejem Magic, a dzieci w te miejsca naklejały swoje kwiaty. Staraliśmy się, aby kwiaty do siebie nie dotykały, a jednocześnie maksymalnie zapełniały całą powierzchnię obrazu.

Klej Magic zasycha około godzinę. Po tym czasie można już oprawić obraz.

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Jeśli szukasz więcej pomysłów na kartki DIY to znajdziesz je w sekcji Kartki.

Natomiast nasze pomysły na prezenty DIY dla Mamy są zebrane w sekcji Pomysł na prezent dla niej.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Bądź na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

Leave a Reply