Smocze jajo

Smocze jajo

Smocze jajo to idealne „zrób to sam” dla fanów smoków i Gry o tron. Gdy już wiadomo jak to jest łatwe do wykonania, choć nadal zajmuje trochę czasu.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebooku.

Materiały

 • Styropianowe jajo – przed Wielkanocą łatwo je dostać w sklepach papierniczych i jest duży wybór rozmiarów. Po świętach jest trochę trudniej, ale na Allegro są dostępne przez cały rok. Doradzam nie szaleć z wielkością. Oczywiście im większe tym bardziej efektowne, ale również tym więcej potrzeba pinesek i nakładu pracy. Ja zaczęłam z jajem 16 cm, ale szybko zabrakło mi pinezek i musiałam zmienić na jajo o wysokości 12 cm.
 • Pineski – potrzeba ich naprawdę dużo. Przy jaju o wysokości yyy cm zużyłam 400 sztuk. Najlepiej kupić najtańsze metalowe. W moim papierniczym zabrakło i kupiłam „ładniejsze” z plastikową nakładką, ale one odstają od jaja i się gorzej trzymają. Tutaj jeszcze ciekawostka językowa pinezka czy pineska?
 • Lakiery do paznokci – kolor i ilość zależy od tego jakie jajo chcesz zrobić. Może to być jajo jednokolorowe, wtedy wystarczy jeden lakier. Ja chciałam bardziej urozmaicone i zdecydowałam się na 3 kolory: bordowy, fioletowy i brokatowy. W trakcie malowania miałam biec do sklepu dokupić kolory, bo uznałam, że bordowy za nic nie pasuje do fioletowego, ale odkryłam, że kolory lakierów można łatwo łączyć, o tym dalej.
 • Kawałek płaskiego styropianu – opcjonalnie, ale bardzo ułatwia ułożenie i malowanie pinesek
Materiały do wykonania smoczego jaja

Przygotowanie lakierowanych pinesek

Przygotuj wszystkie pineski do malowania. Najłatwiej jest to zrobić wbijające je w kawałek styropianu. Zwróć uwagę, aby nie było zbyt blisko siebie ani nie były wbite do końca, ponieważ na etapie malowania trzeba zadbać również o pomalowanie rantów.

Przygotowanie pinesek

Polakieruj pineski. Potrzebne są co najmniej 2 warstwy lakieru, a przy niektórych lakierach nawet 3. Tutaj jeszcze uwaga odnośnie mieszania kolorów. Bardzo fajne efekty daje pomalowanie jednym kolorem lakieru i od razu na mokrą warstwę drugim kolorem. Co ciekawsze inny odcień wychodzi, gdy się zamieni kolejność kolorów. Warto poeksperymentować, jeśli chcesz mieć wielobarwne jajo. Dodatkowo na niektóre już pomalowane dołożyłam warstwę lakieru brokatowego.

Z moich 3 lakierów i 2 wariantów pinesek (metalowe złote i srebrne oraz z czarnym plastikowymi łepkami) otrzymałam kombinacji:

 • Bordowe
 • Fioletowe
 • Bordowe z brokatem
 • Fioletowe z brokatem
 • Bordowofioletowe
 • Fioletowobordowe
 • Czarne z brokatem
 • Czarnobordowe

Pozostaw do wyschnięcia. Ja się pośpieszyłam i wzięłam je po ok. godzinie i na tych z grubą warstwą lakieru pozostawał odcisk palca. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że najlepiej zostawić je na noc.

Pomalowane pineski w pełnej palecie kolorów

Wykonanie smoczego jaja

Wbijaj pineski zaczynając od dołu jaja i w okręgach lub spiralnie dodając kolejne warstwy tworząc łuski. Nie wbijaj ich zbyt gęsto, bo wtedy zużyjesz bardzo dużo. Nie wbijaj zbyt rzadko, bo będą przebijać białe dziury. Znajdź swój złoty środek i kontynuuj do czubka jaja.

Smocze jajo jest gotowe. Umieść je w reprezentatywnym miejscu, zasiądź w fotelu i obejrzyj Grę o tron 🙂

Smocze jajo

Znalezione w Etsy.com.

Leave a Reply