Porownanie pomponów

3 sposoby na pompony z włóczki

Ostatnio wkręciłam się w temat robienia pomponów z włóczki. Przekopałam się przez niezliczone ilości stron z instrukcjami jak zrobić pompony. Wybrałam 3 sposoby na zrobienie i opisałam poniżej. Dodatkowo stworzyłam zestawienie plusów i minusów każdego podejścia.

Zapraszam na subiektywne porównanie metod wykonania pomponów z włóczki. I co najważniejsze na instrukcję wykonania pompona każdą z metod. Możesz wybrać najlepszą dla Ciebie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebooku.

Do porównania wybrałam 3 metody: widelec, przyrząd do pomponów, kółko wycięte z kartonu. Patrzyłam na: cenę, dostępne wielkości pompona, które można przy pomocy danej metody stworzyć, trudność wykonania, kto może takiego pompona wykonać oraz moje subiektywne odczucia po zmierzeniu się z każdą z metod. Na infografice poniżej znajdziesz szczegóły.

Porównianie metod robienia pomponów z włóczki
Porównianie metod robienia pomponów z włóczki

Moim niekwestionowanym faworytem jest przyrząd do robienia pomponów 😀 W dalszej cześci wpisu znajdziesz instruktarz do wykonania każdego z pomponów.

Pompony z przyrządu do robienia pomponów

Nie ukrywam, że to moja ulubiona metoda. Zakochałam się w tych pomponach 🙂

Materiały

 • Przyrząd do robienia pomponów
 • Włóczka
 • Nożyczki
Materiały do wykonania pompona

Wykonanie

 1. Otwórz przyrząd
 2. Połącz obie części
 3. Nawiń włóczkę na pierwszą połowę. Nawijaj od prawej do lewej i z powrotem aż zapełnisz cały przyrząd. Im więcej włóczki nawiniesz tym gęstszy będzie pompon.
 4. Obetnij włóczkę
 5. Nawiń włóczkę na drugą połowę i na koniec obetnij włóczkę
 6. Złóż przyrząd i zamknij zatrzaski
 7. Rozetnij włóczkę na rancie urządzenia.
 8. Powtórz dla drugiej połowy
 9. Teraz bardzo ważna czynność! Obetnij kawałek włóczki, włóż ją pomiędzy dwie części urządzenia i mocno zawiąż. Najlepiej wykonać kilka pętli przeciągając włóczkę w tą i z powrotem. Na koniec porządny supeł.
 10. Rozepnij i zdejmij urządzenie.
 11. Uformuj ładny kulisty pompon obcinając wystające kłaczki.

Pompony z kartonowych kółek

Wykonanie przy użyciu kółek jest bardzo podobne do zrobienia pompona na przyrządzie. W moim odczuciu różni się przede wszystkim w momencie rozcinania włóczki. Tutaj ten krok jest dużo trudniejszy, ponieważ włókna uciekają i trzeba być bardzo czujnym i ostrożnym. Natomiast olbrzymią zaletą jest fakt, że nie musisz kupować żadnych przyrządów i możesz stworzyć pompona o dowolnym rozmiarze, nie ogranicza się wielkość przyrządu.

Materiały

 • Kółka wycięte z kartonu
 • Włóczka
 • Nożyczki
Pompon z kartonowych kółek

Wykonanie

 1. Połóż kółko jedno na drugim.
 2. Nawiń włóczkę na złączone kółka. Nawijaj od prawej do lewej i z powrotem aż zapełnisz całe kółko. Im więcej włóczki nawiniesz tym gęstszy będzie pompon. Teraz wydaje mi się, że moim błędem było nawinięcie zbyt małej ilości włóczki. Przez to włókna mi uciekały. Gdybym miała 'pełno’ jak przy przyrządzie to byłoby łatwiej.
 3. Odetnij włóczkę.
 4. Rozetnij włóczkę na grzbiecie. Rób to ostrożnie, mocno trzymaj kółka i pilnuj, aby włókna się nie rozsypały .
 5. Teraz bardzo ważna czynność! Obetnij kawałek włóczki, włóż ją pomiędzy kółka i mocno zawiąż. Najlepiej wykonać kilka pętli przeciągając włóczkę w tą i z powrotem. Na koniec porządny supeł.
 6. Wyjmij pompona z kółek.
 7. Uformuj ładny kulisty pompon obcinając wystające kłaczki.

Pompon na widelcu

Bardzo łatwy do wykonania pompon. Jest idealny do zabaw z dziećmi i wciągnięcia ich w świat DIY. Przykład wykonania kurczaka na podstawie takiego widelcowego pompona jest tutaj.

 1. Rozpocznij od nawijania wełny na widelec. Używaj części „zębatej”, tak aby została mała przerwa na początku zębów. Im więcej włóczki nawiniesz tym gęstszy będzie pompom.
 2. Zanim zdejmiesz włóczkę z widelca należy związać włóczkę na środku tworząc kokardę. Przewlecz dodatkowy kawałek włóczki przez otwór w widelcu i zawiąż ciasny supeł.
 3. Teraz możesz zdjąć włóczkę z widelca. Rozetnij nożyczkami pętelki. Pierwsza wersja pompona jest gotowa, choć jeszcze nie wygląda zbyt wyjściowo.
 4. Na koniec pompon idzie do fryzjera, czyli ulubiona część dzieci. Chodzi o to, aby poobcinać wystająca kłaczki i nadać pomponowi ładny okrągły kształt.

Którą metodę wybierasz?

Pompony