Dzwonki wiatrowe z morskich szkiełek – jak je zrobić?

Morskie szkiełka na naszym blogu występowały już niejednokrotnie. Tym razem postanowiłyśmy jednak wytentegować z nich nie obrazki, a dzwonki wiatrowe, które stały się ozdobą naszego balkonu. Poruszane przez wiatr wydają piękne dźwięki i przypominają nam o wakacjach na Sardynii, bo właśnie stamtąd je przywieźliśmy w tym roku. Z sardyńskich plaż nie można wywozić ani muszelek, ani piasku. Szkiełka stały się więc dla nas godnym zamiennikiem i razem z dziećmi chętnie spacerowaliśmy po plażach poszukując najpiękniejszych okazów.

Morskie szkiełka to nic innego jak kawałki szkła, które zostały wyrzucone przez morze. Zanim jednak do tego doszło przez wiele lat były muskane przez fale i piasek. W konsekwencji ich brzegi nie są ostre, ale w dalszym ciągu podczas ich zbierania należy zachować ostrożność. Szkiełka potrafią zachwycić bogactwem palety barw. Najwięcej jednak znajdujemy zielonych i brązowych szkiełek. Zatem te białe i jasnoniebieskie są według nas towarem deficytowym i każde znalezisko w tym kolorze było okraszone okrzykami radości.

Dzisiejszym wpisem chciałabym zachęcić Was, drodzy Czytelnicy do zbierania szkiełek na plażach, jeśli jeszcze nigdy tego nie próbowaliście. Kto wie czy nie stanie się to Waszym hobby i nie przepadniecie na zawsze tak jak my ❤️. Poniżej znajdziecie nasz tutorial krok po kroku jak wykonać dzwonki wiatrowe z morskich szkiełek.

🇬🇧 English version: Sea glasses wind chimes – how to create it?

Dzwonki wiatrowe - efekt końcowy

Materiały

  • Różnokolorowe szkiełka morskie
  • Cienka żyłka, którą można kupić w sklepie wędkarskim
  • Suche patyki na stelaż
  • Klej na gorąco
  • Sznurek jutowy
  • Nożyczki
Dzwonki wiatrowe - potrzebne materiały

Przygotowanie stelażu

Dzwonki wiatrowe - stelaż

Na początku przygotowaliśmy stelaż dla naszych dzwoneczków składający się z suchych patyków znalezionych w parku na spacerze. Patyki złożyliśmy „na krzyż” i przewiązaliśmy kilkukrotnie sznurkiem jutowym pozostawiając długi ogon na zawieszkę.

Montowanie szkiełek na żyłce

Montowanie szkiełek jest bardzo istotne, ponieważ od tego zależy to jak trwałe będzie nasze dzieło. My znamy co najmniej dwa sposoby montowania szkielek na żyłce, ale zapewne jest ich znacznie więcej. Najpierw składamy długą żyłkę na pół a następnie robimy supełek na tym końcu, który nie jest przedzielony na dwie części.

Następnie dopasowujemy szkiełko pomiędzy dwiema nitkami. My wybieraliśmy szkiełka w taki sposób, aby od góry były szkiełka brązowe, następnie zielone, a na końcu białe (ale tylko dla środkowych żyłek, bo szkiełek w takim kolorze mieliśmy najmniej).

W następnej kolejności robiliśmy supełek. W tym momencie szkiełko powinno już dość dobrze trzymać się na żyłce.

Dzwonki wiatrowe - użycie kleju na gorąco do zamontowania szkiełka

Dla zapewnienia trwałości obydwa supełki utwardzaliśmy jeszcze klejem na gorąco.

Na zdjęciu powyżej widać efekt końcowy po utwardzeniu. Zarówno klej jak i żyłka są praktycznie niewidoczne.

Dzwonki wiatrowe - supełek

Zostawiając około pół centymetra odstępu robimy kolejny supełek i wracamy do punktu z dopasowaniem szkiełka.

Powyższe kroki należy powtarzać do momentu uzyskania tyłu żyłek ze szkiełkami, ile jest wymagane przez naszą definicję idealnych dzwonków wiatrowych 🙂.

Efekt końcowy jest zachwycający, szczególnie wtedy, gdy na szkiełka padają promyki zachodzącego słońca, a delikatne podmuchy wiatru wprawiają szkiełka w ruch. Uwielbiam te dźwięki, a magia kolorów przyciąga mój wzrok na długo. Szkoda, że zbliża się jesień i tych chwil spędzonych na balkonie z kawą i dobrą książką będzie coraz mniej. Polecamy jednak bardzo takie przestrzenioumilacze na kolejny sezon 🙂🙂🙂

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli szukasz więcej inspiracji co można zrobić ze szkiełkami morskimi, zajrzyj do wpisów:

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi w Montessori lub Inne.

Natomiast inne ozdoby i dekoracje znajdziesz w sekcji Ozdoby.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Bądź na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

Leave a Reply