Wooden bead ballerina

Breloczek Balerina

Oto początek mojej przygody z drewnianymi kulkami. Mój debiut to breloczek balerina, który stanowi połączenie malowanych kulek drewnianych i pomponów tiulowych.

Zapraszam na warsztat z instrukcją krok po kroku oraz z popowiedziami jak uniknąć pułapek czyhających na początkujących. Ja niestety w nie wpadłam, ale Ty możesz nauczyć się na moich błędach.

Materiały

 • Kulki drewniane o średnicy 2,5cm i 1,5cm
 • Tiul – odcinek o szerokości 15cm i długości ok. 1m per pompon
 • Sznurek
 • Kółko do kluczy
 • Farby akrylowe
 • Cienkopis czarny
 • Lakier akrylowy bezbarwny
 • Patyki dreniane jak do szaszłyków
 • Pędzel
 • Klej Magic (opcjonalnie)
 • Tekturowy szablon do pomponów

Wykonanie głowy

Pierwszym krokiem jest pomalowanie kulek, a dokładniej namalownie włosów. Najlepiej jest nadziać kulki na patyk, tak aby się nie ruszały. Jeżeli patyk jest zbyt chudy można uszczelnić za pomocą kawałka papieru, tak aby kulki były nieruchome.

Należy wybrać kolor włosów, który najbardziej pasuje do koloru spódniczki, który będzie nosiła balerina. W przypadku moich laleczek są to czarne włosy dla czerwonej spódniczki i brązowe dla beżowej.

Pozostawić kulki do wyschnięcia.

Uwaga! Nie popełniajciemojego błędu i nie rysujcie oka na surowym drewnie, ponieważ tusz się rozpływa. Z tą czynnością poczekajcie, aż kulki będą polakierowane.

Gdy farba wyschnie, należy polakierować głowy bezbarwnym lakierem akrylowym. Zgodnie z instrukcja na opakowaniu spryskać kulki z odległości i pozostawić do wyschnięcia.

Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru można namalować oczy. Dodatkowo na włosy nanieść trochę brokatu i ponownie spryskać bezbarwnym lakierem. Ja brokat zrobiłam po drugiej warstwie lakieru, przez co musiałam nanieść jeszcze trzecią warstwę. Pozostawić do wyschnięcia.

Uwaga! Zaletą rysowania oczu na laierowanej kulce jest również to, że ewentualne wpadki można łatwo poprawić zmywając oko zmywaczem do paznokci.

Wykonanie spódniczki tiulowej

Spódniczką dla baleriny to jest po prostu pompon tiulowy do wykonania zgodnie z instrukcją dostępną tutaj. Użyłam dokładnie tego czerwonego pompona, który powstał w ramach instrukcji. Jak widać na zdjęciach czerwona spódniczka jest miejscami zbyt rzadka, dlatego do beżowego pompona użyłam kilkanaście centymetrów tiulu więcej, aby spódniczka była gęstsza.

Breloczek Balerina – łączenie elementów

Do złożenia breloczka potrzebna jest głowa i spódniczka tiulowa oraz kołko jak do kluczy i sznurek.

Kulki należy nawlec na sznurek, zawiązać supeł większy niż dziura w kulce i przywiązać tiulowy pompon. Na koniec schować pozostałości szurka w dziurce od kulki i umocnić konstrukcję zaklejając otwór. Po wyschnięciu kleju breloczek balerina jest gotowy 🙂

Znalezione na Pinterest.