Swoją przygodę z szyciem zaczynałam od niemowlęcych pumpów dla mojej małej dziewczynki, która była jeszcze wtedy w brzuchu. Tak mi się spodobało, że sięgałam po coraz bardziej skomplikowane wykroje. W rezultacie obecnie praktycznie nie kupuję dla niej spodni czy legginów, bo szyję je sama.
Dzisiejszy wpis jest inspirowany postami o Dex Pants i Dex Bikepants. Jest to trochę bardziej skomplikowany wzór spodni dresowych z przeszyciami na kolanach. Początkującym polecam zaczekać na mój post o szyciu pumpów, no chyba że chcecie rzucić się od razu na głęboką wodę 🙂
Po informacje o rodzajach materiałów, z których szyję i sklepach internetowych, w których się zaopatruję standardowo odsyłam tutaj.
Bardzo zachęcam również do odwiedzenia szyciowej grupy na fb SZYCIE-WYKROJE-DIY. Można tam zadawać pytania i wyszukiwać rozwiązań napotkanych przy szyciu problemów, dziewczyny chętnie pomogą 🙂
Materiały
- darmowy wykrój na DexPants od Missessippie
- dresówka pętelka – ilość zależy od wybranego rozmiaru spodni, autorka wykroju wskazuje następujące proporcje:
- R. 92, 45 cm
- R. 98, 50 cm
- R. 104, 55 cm
- R. 110/116, 65 cm
- R. 116/122, 70 cm
- R. 128, 75 cm
- sznurek lub gumka, zależnie od obwodu w pasie
Wykonanie
Nogawki
- W pierwszej kolejności drukujemy i sklejamy wykrój, a następnie odrysowujemy kontury dla wybranego rozmiaru na transparentnym papierze. Już na tym etapie przecięłam uzyskany wykrój dla przedniej nogawki w dwóch miejscach, aby zrobić na tym kawałku marszczenia na materiale. Wysokość, na jakiej zrobiłam przecięcia określiłam „na oko”, tzn. przyłożyłam wykrój do starych spodni dresowych w taki sposób, aby krok w wykroju składał się z krokiem spodni i oznaczyłam sobie linie nad i pod kolanami. W starych spodniach miejsca przylegające do kolan są już zazwyczaj bardzo widoczne 🙂 Aby nie zniekształcić środkowego kawałka warto poprzecinać wykrój w miejscach, w których będą przeszycia a następnie posklejać je w odległości około 4-5 mm (tyle mniej więcej „zabiera” pojedyncze marszczenie).
- W drugiej kolejności przypinamy wykrój do dresówki i wycinamy pamiętając o dodaniu około 0,7 cm na szwy, ponieważ wykrój ich nie uwzględnia.
- Co więcej, do przednich części nogawek dodałam też część materiału na udawany rozporek. O tym, jak go zrobić przeczytacie tutaj. Lewe zdjęcie przedstawia tylną część nogawek, a prawe przednią (z udawanym rozporkiem).
- Następnie wykonujemy przeszycia na materiale, który znajdzie się na wysokości kolan. Składałam materiał w miejscu, w którym chciałam zrobić przeszycie i przeszywałam pojedynczą igłą na prawej stronie. Po dokonaniu przeszyć, ale przed wszyciem środkowego elementu warto sprawdzić, czy długość przednich nogawek będzie taka sama jak długość nogawek tylnych.
- Materiał z przeszyciami łączymy z pozostałymi dwoma elementami, tak aby powstały przednie części nogawek.
- W następnej kolejności składamy przednie części nogawek prawymi stronami do siebie. Podobną czynność wykonujemy dla tylnych części nogawek. Przeszywamy górne części krawędzi, tak jak na zdjęciu poniżej.
- Rozkładamy przednie części nogawek i przeszywamy udawany rozporek, aby był ładnie wykończony. Część na środkowym szwie przeszyłam pojedynczą igłą, natomiast łuk podwójną.
- Następnie składamy przednie i tylne nogawki prawymi stronami do siebie. Przypinamy szpilkami wewnętrzną część i przeszywamy. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, aby marszczenia na części kolanowej „leżały” w tym samym kierunku.
- Po przeszyciu części wewnętrznej przypinamy szpilkami zewnętrzne krawędzie i przeszywamy. Tu również należy zwrócić uwagę na kierunek, w jakim ułożone są marszczenia na częściach kolanowych.
Wykończenie
- Przyszedł czas na wykończenie dołu nogawek. Wycinamy z dresówki prostokąty o wymiarach wskazanych w wykroju zależnie od wybranego rozmiaru. W drugiej kolejności składamy każdą z dwóch części na pół, prawymi stronami do siebie i przeszywamy krawędzie.
- Następnie składamy te części materiałów na pół, lewymi stronami do siebie.
- Tak uzyskane kawałki materiałów przyszywamy do dolnych części nogawek.
- Ostatnim krokiem jest wykończenie góry spodni. W tym celu wycinamy z dresówki pasek o wymiarach wskazanych w wykroju dla danego rozmiaru i zszywamy krawędź po złożeniu kawałka na pół prawymi stronami do siebie.
- Następnie składamy uzyskany kawałek materiału na pół lewymi stronami do siebie i przypinamy do górnej części spodni tak, aby szew był z tyłu.
- Na koniec przeszywamy pasek podwójną igłą w dwóch miejscach: przy górnej krawędzi i na szwie łączącym pasek z resztą spodni w taki sposób, aby ten szew był pomiędzy nitkami. Pozostało nam jeszcze wpuszczenie sznurka przy pomocy agrafki i obszycie dziurek. Ja zrobiłam to ręcznie, natomiast bardzo eleganckim rozwiązaniem są oczka kaletnicze, jeśli ktoś posiada napownicę lub praskę.
Poniżej zdjęcia spodni na modelce 🙂
Cześć! Wytenteguj to blog tworzony przez dwie pasjonatki DIY – Kamilę i Iwonę. Ten tutorial przygotowałam dla Ciebie ja – Kamila.
Wszystkie tutoriale tworzymy z pełnym zaangażowaniem starając się, by były ciekawe, przejrzyste i inspirowały do samodzielnego wykonania. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawkę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 😀