Czapka z uszami misia

W dzisiejszym poście opiszę, jak w prosty sposób uszyć miękką, „oddychającą” czapkę dla dziewczynki. Internet jest kopalnią darmowych wykrojów, więc jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z szyciem i boi się że nie złapie bakcyla, nie musi zbyt wiele inwestować. Warto zajrzeć w pliki facebookowej grupy SZYCIE-WYKROJE-DIY. Jest to też świetne miejsce na zadawanie pytań i czerpanie inspiracji od bardziej doświadczonych szyciomaniaczek.

Większość czapek, które można zakupić w sklepach są podszyte warstwą polaru. Polar jest materiałem sztucznym, poliestrowym. Nie warto przegrzewać małych główek w ten sposób. Idealnym rozwiązaniem jest własnoręczne uszycie czapki z materiałów, w których składzie przeważa bawełna. Ich dostępność i różnorodność jest ogromna. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Więcej informacji o rodzajach materiałów i sklepach internetowych, w których ja się najczęściej zaopatruję znajdziecie tutaj.

Czapka posiada wiązanie pod szyją. Dzięki temu świetnie nadaje się dla maluchów, które z uporem maniaka lubią ściągać wszystko, co mają na głowie. Na szycie trzeba przeznaczyć około 2h.

Materiały

Wykroj na czapkę od Monstabella Ohrenmütze

Należy przygotować po 0,5 m:

 • dresówki pętelkowej/drapanej/jersey na zewnętrzną stronę czapki
 • dresówki pętelkowej/drapanej/jersey na wewnętrzną część czapki
 • sznurka lub wstążki do przewiązania uszu
 • sznurka do wiązania czapki pod szyją

Wykonanie

 • Należy wydrukować i skleić wykrój czapki, a następnie na transparentnym papierze (ja używam takiego do pieczenia :D) odrysowujemy kontury dla odpowiedniego rozmiaru (w oparciu o obwód główki dziecka). Trzeba pamiętać o dodaniu około 0,5-0,7 cm na szwy, ponieważ wykrój ich nie uwzględnia.
 • Uzyskany wykrój należy przypiąć szpilkami do materiału i wyciąć. Otrzymujemy w ten sposób cztery kawałki materiału. U mnie musztardowy to materiał wewnętrzny, a granatowy to materiał zewnętrzny.
 • Krótką środkową część w każdym z uzyskanych kawałków materiału należy zszyć.
 • Kawałki materiału przeznaczone na zewnętrzną stronę czapki należy przypiąć szpilkami prawymi stronami do siebie i przeszyć w taki sposób, aby zostawić dół otwarty. Czynność powtarzamy również dla materiału na wewnętrzną stronę czapki z tą różnicą, że konieczne jest pozostawienie około 4 cm otworu. Do przeszycia użyłam zwykłej maszyny i podwójnej igły.
 • Zewnętrzną część czapki odwracamy prawą stroną na wierzch. Wewnętrznej części nie obracamy. Następnie zewnętrzną część czapki wkładamy w część wewnętrzną prawymi stronami do siebie, tył do tyłu, przód do przodu.
 • Przypinamy szpilkami dół czapki i przeszywamy, pamiętając o wpuszczeniu sznurków do wiązania po bokach w taki sposób, że większa część sznurka jest wewnątrz pomiędzy materiałami.
 • Po zszyciu należy odwrócić czapkę poprzez pozostawiony w wewnętrznej części materiału otwór, który następnie należy zaszyć ręcznie ściegiem krytym. Na uszach misia zawiązujemy wstążki\sznurek formułując kokardki.

Leave a Reply