Pudełko manipulacyjne

Dla dzieci: pudełko manipulacyjne z zakrętkmi

Pudełko manipulacyjne z zakrętkami to prawdziwa gratka dla zwolenników metody Montessori oraz fanów ruchu Zero Waste. Rozwijająca zabawka dla dzieci zrobiona z odpadów. Do tego bardzo prosta w wykonaniu i można ją robić wspólnie z dziećmi, a to ważny bardzo ważny krok w rozwoju zgodnym z metodą Montessori. Dla dzieci od 1 roku do 6 lat.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebooku lub śledź nas na Instagramie.

Materiały

Samo zbieranie materiałów zajmuje trochę więcej czasu niż zwykle, ponieważ trzeba zgromadzić butelki i wszelakie odkręcane opakowania o różnych kształtach. Im więcej rozmiarów i kolorów zakrętek tym lepiej, będzie więcej zabawy i kombinowania.

  • Opakowania z zakrętkami – ja miałam 15 sztuk opakowań po: wodzie, mleku, szampon, witaminy, masło orzechowe, wyciskane deserki owocowe, płyn do podłóg.
  • Kartonowe pudełko – rozmiar pudełka zależy od ilości nakrętek, ja musiałam zmieniać w trakcie na większe.
  • Taśma typu duck tape – ja mam kolorową, ale może być również tradycyjna srebrna, zużyłam całą rolkę.
  • Nożyczki, nóż, sekator – zależy z jakimi opakowaniami przyjdzie Ci się zmierzyć, im grubszy plastik tym większe wyzwanie w odcięciu górnej części.
Materiały do pudełka manipulacyjnego

Wykonanie

Rozpocznij od przygotowania opakowań. Należy odciąć górną część opakowania. Odetnij około 2 cm więcej niż ma być na pudełku, ponieważ dodatkowe centymetry posłużą na mocowanie. 

Obcięta butelka

Gdy już masz odcięte góry to ponacinaj opakowanie dookoła  na głębokość około 1.5 cm co centymetr, aby stworzyć płaską cześć do naklejania. Powyginaj wszystkie zakładki dociskając butelkę do podłogi i poprawiając zagięcie. Na koniec ręcznie dognij te bardziej oporne, tak by końcówka stała w miarę samodzielnie.

Gdy wszystkie końcówki są gotowe możesz przystąpić do montowania ich na pudełku. W tym celu przyklejaj podstawy butelek taśmą duck tape. Zwracaj uwagę, aby szczelnie zakleić podstawę, tak by nie wystawały ostre kawałki plastiku.

Nie musi być pięknie, ale powinno być solidnie i na pewno bezpiecznie.

Pudełko manipulacyjne jest gotowe! Czas na zabawę 🙂

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi w Montessori lub Inne.

Pudełko manipulacyjne

Inspiracja znaleziona na Instagramie.

Powiązane posty

Leave a Reply