W czasie pandemii bardzo dużo czasu spędzamy na działce i aktywnie działamy z rozwojem naszej działkowej flory. Tym razem postanowiłam spróbować swoich sił w uprawie fasolki szparagowej. Wiadomo, że fasolka lubi się wspinać, więc wymaga podpór. Zatem postanowiłam połączyć podpory dla fasoli z domkiem dla dzieci i w ten sposób powstał pomysł na fasolowe tipi.
Póki co nasze fasolowe tipi jest w bardzo początkowej fazie, ale już nie mogę się doczekać aż obrośnie pędami fasoli i zmieni się w zielony szałas.

Materiały na fasolowe tipi
- Długie patyki – potrzebne są długie i proste gałęzie, bambusowe tyczki badź uschnięte łodygi trawy. Jak wykorzysałam zeszłoroczne łodygi miskanta olbrzymiego, które po oderwaniu liści bardzo przypominają pędy bambusa.
- Sznurek lub wstążka – do zespojenia konstrukcji i do ozdoby
- Nożyczki
- Szpadel
- Ziemia ogrodnicza
- Nasiona fasoli
Projekt tipi i przygotowania miejsca
Pierwszym krokiem jest przygotowanie tyczek. Ja dysponowałam dużą ilością zeszłorocznych łodyg trawy miskant. Odmiana giganteus ma nazwę nie od parady, bo rośnie naprawdę gigantyczna. Niektóre pędy dorastają do 3 metrów wysokości i są sztywne i wytrzymałe, więc połączone idealnie nadają się jako podpory.
Wspólnie z dziećmi najpierw oberwałyśmy wszystkie liście, a następnie wybrałyśmy najdłuższe i najmocniejsze tyczki. Z tak przygotowanej paczki podjęliśmy pierwszą próbę postawienia szałasu, aby sprawdzić jaka może być wielkość podstawy tipi.

Kolejnym krokiem jest wybranie miejsca na szałas i przygotowanie podłoża do wysiewu fasoli. Należy wykopać rowek w kształcie podkowy o wcześniej wymierzonej średnicy. Tutaj warto zaprząc do pracy dzieci, które uwiebiają kopać 🙂

W wykopanym dole należy umieścić podłoże odpowiednie do uprawy wybranej rośliny. Jeśli chodzi o fasolkę szparagową to ziemia powinna być lekko kwaśna lub obojętna.

Wykonanie tipi i wysiew nasion
Gdy już mamy przygotowane tyczki i podłoże to możemy się zabrać do wykonania fasolowego tipi.
Rozpoczynamy od wykonania szkieletu tipi z najdłuższych patyków. Należy rozmieścić kilkanaście najdłuższych patyków na całym odwodzie (bez wejścia) oraz związać je w najwyższym możliwym miejscu.

Kilkanaście centymetrów poniżej górnego wiązania wykonaj ze sznurka obręcz. Będzie pełniła rolę umocnienia konstrukcji oraz ograniczała krótsze patyki. Następnie rozmieść pozostałe patyki, tak aby ich górne końce były pod sznurkiem.

Następnie wykonaj kolejne oplecenie sznurkiem wszystkich patyków, tak aby sznurek szedł slalomem pomiędzy tyczkami. Co jakiś czas zawiązuj supeł. Powtórz takie mocowanie kilkukrotnie, aby konstrukcja była stabilna i fasola mogła się łatwo piąć. My użyliśmy pomarańczowej wstążki, ponieważ dzieci chciały, aby było bardziej kolorowo i indiańsko.

Ostatnim krokiem jest wysiew nasion. Wysiałyśmy po 1-2 nasiona na tyczkę, co jest trochę częściej niż zalecane, ale chciałabym, aby było gęsto i zielono 🙂


Na koniec jeszcze ozdobna wstążka na czubku, która wspaniale powiewa na wietrze 😉

Fasolowe tipi jest skończone, teraz cała nadzieja w fasoli. Będę aktualizować post o postępy fasoli.


Sprawdź inne nasze sekcje
Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.
Śledź nas w mediach społecznościowych
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebooku, śledź nas na Instagramie i Pinterest.
Cześć! Wytenteguj to blog tworzony przez dwie pasjonatki DIY – Iwonę i Kamilę. Ten tutorial przygotowałam dla Ciebie ja – Iwona.
Wszystkie tutoriale tworzymy z pełnym zaangażowaniem starając się, by były ciekawe, przejrzyste i inspirowały do samodzielnego wykonania. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawkę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 😀