Haft diamentowy - jak zacząć?

Haft diamentowy – jak zacząć?

Nasza przygoda z haftem diamentowym zaczęła się od prezentu, które dostały dziewczynki. Dostaliśmy dwa wzory, pieska umazanego farbą i delfiny na tle zachodzącego słońca, a do mnóstwo akcesoriów. I tak zaczęłyśmy rodzinnie odkrywać po co to wszystko, co to haft diamentowy i jak zacząć.

🇬🇧 English version: How to start with diamond painting?

Co to jest haft diamentowy?

Haft diamentowy to mozaika wykonanywana z małych kryształków, które przykleja się według legendy na specjalny podkład. Coś jak kolorowanie po numerach, tylko przykleja się kryształki. Diamenciki mogą być okrągłe lub kwadratowe, przy czym okrągłe są łatwiejsze i wybaczają błędy i nierówności.

Haft diamentowy jest wspaniałym pomysłem na odprężenie się i relaks po ciężkim dniu. Jest to też fajny sposób na spędzenie wspólnego i kreatywnego czasu z dziećmi. Dodatkowo dla dzieci to niepowtarzalna forma na trening cierpliwości i małej motoryki.

Jak zacząć?

Na pewno warto rozpocząć od małego obrazka, gdyż haft diamentowy to misterna robota. Natomiast gdy się raz sprobuje to ciężko przestać 😁. Jest ogromny wybór obrazów, więc na pewno każdy znajdzie taki, który go zachwyci. Są abstrakcje, zwierzęta, motywy roślinne, znane obrazy czy święci (idealne dla babci).

Obrazki można kupować online lub w sklepach stacjonarnych jak Action. Czasem pojawia się też rzut w Lidlu czy Biedronce, ale nie są tam dostępne jako stały asortyment.

Dla dzieci na początek fajne są małe naklejki, gdyż robi się je szybko. Są też obrazki z kolorowym tłem na którym tylko jeden element jest z koralików.

Przykładowe obrazy, które można kupić online.

Akcesoria do haftu diamentowego

W zestawie z obrazkiem w formie samoprzylepnego płótna dołączony jest aplikator kryształków w formie długopisu, suchy klej oraz kuwetka. W dodatkowych zestawach akcesoriów można dokupić więcej aplikatorów z różnymi końcówkami to popychania kryształków, więcej kuwetek, pudełeczka segregatory do diamencików oraz wałek do dociskania.

Na początek wystarczy zestaw podstawowy z obrazkiem. Jak Ci się spodoba to wtedy warto rozszerzyć asortyment.

Jak układać kryształki?

💎 Zanim zabierzesz się do pracy warto wyjąć płótno z pudełka, rozłożyć na płasko i docisnąć książkami, aby się rozprostowało.

💎 Całe płótno pokryte jest warstwą kleju do którego przykleja się kryształki. Klej zabezpieczony jest folią ochronną. Odklej folię ochronną tylko z tego fragmentu płótna, który akurat będziesz wypełniać. Stopniowo odklejaj folię z kolejnych fragmentów, aby klej nie wysechł i rekaw się nie przykleił 😉.

💎 Wybierz diamenciki według legendy z boku obrazka i wsyp do plastikowej kuwetki.

💎 Aplikator zanurz w specjalnej poduszeczce z suchym klejem i tak przygotowanym narzędziem chwyć górę kryształka, przenieś go na odpowiednie miejsce na płótnie i lekko dociśnij, aby się przykleił. W ten sposób należy wykonać cały obrazek 😁.

💎 Diamenciki można lekko przesuwać za pomocą końcowki na aplikatorze. A jeśli przyklei się w złym miejscu to najlepiej go zdjąć za pomocą pęsety.

Haft diamentowy – jak oprawić?

Wykonany obraz najlepiej się prezentuje oprawiony w ramkę. Można kupić ramki idealnie dopasowane do diamentowego obrazu oraz takie dopasowane do płótna z passe partout. W drugiej sytuacji wystarczy zmyć napisy i legendę zmywaczem do paznokci.

Sprawdź inne nasze sekcje

Podobna zabawa to układanie koralików Hama, inspiracje na wzory znajdziesz w sekcji Koraliki Hama.

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Obraz z haftu diamentowego to również fajny pomysł na prezent. Inne nasze propozycje na prezenty DIY są w sekcjach pomysł na prezent dla babci i dziadka, dla dzieckadla niejdla niegodla nauczyciela.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na InstagramiePinterest i YouTube.

Leave a Reply