Jak uszyć wielorazową maseczkę z filtrem?

Od czwartku, tj. 16.04 w Polsce będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Najlepiej nadają się do tego wielorazowe maseczki ochronne. W internecie można znaleźć mnóstwo darmowych wykrojów i tutoriali. Ja szukałam takiego, który uwzględnia kieszonkę na filtr i drucik przy nosie dla lepszego profilowania. Znaleziony tutorial przetestowałam i jestem bardzo zadowolona z efektu, więc się z Wami nim podzielę 😉 Zatem z dzisiejszego wpisu dowiecie się jak uszyć wielorazową maseczkę z filtrem.

Maseczka jest bardzo wygodna i myślę, że ze względu na wszyty drucik będzie również praktyczna dla osób noszących okulary.

Pamiętajcie, że bawełniana maseczka nie daje gwarancji ochrony przed koronawirusem, nawet jeżeli jest z podwójnej warstwy i gęstym splocie. Przede wszystkim pozwala na ograniczenie mimowolnego dotykania twarzy oraz ogranicza transmisję kropelkową podczas mówienia, kaszlu czy kichania. Stosowane przez wszystkich w miejscach publicznych mogą pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Maseczka posiada kieszonkę na filtr, którym może być np. kawałek flizeliny medycznej. Niektórzy robią go również z filtrów do kawy, filtrów do odkurzacza czy zwykłych chusteczek higienicznych.

Choć uszycie takiej maseczki jest dość proste, to jednak wskazane jest posiadanie choćby minimalnych umiejętności obsługi maszyny do szycia. Zawsze też można się tego samodzielnie nauczyć, wówczas wystarczy odrobina chęci 😉 No to do dzieła!

Jak uszyć maseczkę z kieszonką na filtr
Jak uszyć maseczkę z kieszonką na filtr

Co będzie potrzebne aby wykonać maseczkę?

  • Kawałek tkaniny bawełnianej, którą można prać w wysokiej temperaturze.
  • Gumka 5 mm lub kawałek cienkiego jersey na t-shirty
  • Ok. 15 cm giętkiego drucika
  • Bazowałam na tym video-tutorialu, więc jeśli ktoś woli filmiki to może sobie tam zajrzeć

Jak uszyć wielorazową maseczkę z filtrem?

Z tkaniny bawełnianej wytnij prostokąt o wymiarach 20×40 cm oraz dwa paski o wymiarach 13×3 cm. Podwiń i przeszyj ściegiem zygzakowatym krótsze boki dużego prostokąta w taki sposób, aby materiał wywinąć na lewą stronę.

Złóż prostokąt na pół wzdłuż długiego boku, prawymi stronami do siebie. Odmierz po 4 cm od obu brzegów i przeszyj te odcinki gęstym ściegiem prostym. Wywiń brzegi i zaprasuj.

Odwróć materiał na prawa stronę. Pośrodku widoczna jest kieszonka na filtr.

Przeszyj ściegiem prostym całą dolną część materiału tuż przy szwie i kieszonce.

Złóż materiał tak, by zostawić około 1,3 cm tunelu na drucik tuż nad kieszonką.

Przeszyj ściegiem prostym wszystkie krawędzie.

Włóż drucik w tunel i przeszyj jego dolną krawędź ściegiem prostym.

W kolejnym kroku zrób zakładki. Ich wielkość i ilość będzie mieć wpływ na rozmiar maseczki. Ja zrobiłam trzy zakładki po około 0,8-1 cm. Przeszyj brzegi.

Następnie wycięte paski na tunele na gumki przypnij do zewnętrznej strony maseczki jak na zdjęciu poniżej podwijając końce. Przeszyj ściegiem prostym.

Jak uszyć wielorazową maseczkę z filtrem

Wywiń materiał i przeszyj z drugiej strony.

Jak uszyć maseczkę z kieszonką na filtr

Na koniec przy użyciu agrafki przeprowadź przez tunel gumkę lub pasek z jersey’u. Zawiąż supełek i schowaj go w tunelu.

Jak uszyć maseczkę z kieszonką na filtr

Gotowe! Uzyskaliśmy maseczkę wielorazową, którą można prać w wysokiej temperaturze.

Jak uszyć maseczkę z kieszonką na filtr
Jak uszyć maseczkę z kieszonką na filtr

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli szukasz informacji o tym jak zrobić maseczkę ochronną bez maszyny do szycia to zajrzyj do innego naszego tutorialu.

Potrzebujesz inspiracji na zabawy z dziećmi na czas kwarantanny to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Jeśli lubisz szyć i szyjesz dla dzieci, zajrzyj do sekcji DIY na maszynie.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

Leave a Reply