Jak uszyć szorty dziecięce?

Przy dwójce żywiołowych maluchów mało czasu zostaje mi na szycie. Nie poddaję się jednak i co jakiś czas dla relaksu siadam do maszyny. Do uszytku, który zaprezentuję w dzisiejszym poście „zmusiła” mnie jednak sytuacja. Myślałam, że szafa maluchów jest dobrze przygotowana na lato. Nakupiłam mnóstwo ślicznych szortów dla córki. Ta jednak popatrzyła na wieszaki i oświadczyła, że ona w tym chodzić nie będzie. Trzyletnia strojnisia to nie lada wyzwanie 😉 Cóż, przeszukałam Internet i wygrzebałam wykrój. Następnie strojnisia pokazała palcem, który materiał najbardziej jej się podoba i siadłam do szycia 🙂 Gdy skończyłam, moje serce zaczęło szybciej bić. Przede mną była najważniejsza część tego jakże trudnego przedsięwzięcia, czyli… przymiarka! Na szczęście mała modelka chętnie wskoczyła w nowe szorty i z szerokim uśmiechem na ustach zaczęła paradować przed lustrem. Panie i Panowie, zadanie wykonane z sukcesem 😀

Po informacje o rodzajach materiałów, z których szyję i sklepach internetowych, w których się zaopatruję odsyłam w to miejsce.

Serdecznie zachęcam też do odwiedzenia szyciowej grupy na fb SZYCIE-WYKROJE-DIY. To kopalnia wiedzy o szyciu, a poprzez zadawanie pytań bardziej doświadczonym osobom można znaleźć rozwiązania napotkanych przy szyciu problemów.

Szorty na modelce

Co będzie potrzebne do uszycia szortów dziecięcych?

  • wykrój z tej strony w rozmiarach 86-164. Bezpośredni odnośnik do wykroju znajdziecie tutaj. Autorka zastrzega, aby nie używać wykroju w celach komercyjnych
  • materiał – u mnie cienki jersey, ale może być też bawełna, lub inna przewiewna i cienka tkanina
  • gumka o szerokości około 4 cm
  • nici w kolorze materiału

Instrukcja krok po kroku jak uszyć dziecięce szorty

W pierwszej kolejności z tkaniny złożonej na pół wytnij wykrój. Autorka podkreśla, aby dodać 1 cm zapasu na szwy. Ja o tym zapomniałam i nie dodałam, a rozmiar wyszedł idealny (szyłam 110/116). Jeśli używasz tkaniny we wzory pamiętaj o tym, aby wycinać tkaninę w taki sposób, że łuk z wykroju jest na górze a wzór nie jest do góry nogami.

Szorty - wycięty materiał

W kolejnym kroku ułóż tkaninę prawymi stronami do siebie i przeszyj łuk. Zgodnie z wytycznymi najpierw przeszyłam overlockiem, a następnie ściegiem prostym na zwykłej maszynie.

Szorty - przeszycie łuku

Odwróć tkaninę prawą stroną na zewnątrz.

Ułóż tkaninę prawymi stronami do siebie tak, aby połączyć nieprzeszyte brzegi. Przeszyj overlockiem i ściegiem prostym. Podobnie postępuj dla drugiego nieprzeszytego brzegu.

Dolne krawędzie nogawek i górną krawędź przeszyj overlockiem. Podwiń materiał do wewnątrz i zaprasuj nogawki. Ja dla rozmiaru 110/116 podwinęłam 6 cm. Dla pozostałych rozmiarów długość podwinięcia została podana na stronie autorki wykroju.

Szorty - podwinięcie nogawek

W kolejnym kroku ponownie podwiń nogawki (tym razem na zewnątrz) do połowy poprzedniego wywinięcia i przeszyj ściegiem prostym.

Na koniec należy wszyć gumkę. Użyłam takiej o szerokości 4 cm. Długość gumki, jaką potrzebowałam uzyskałam poprzez zmierzenie córki w pasie i odjęcie 10 cm.

Podwiń do wewnątrz górną krawędź szortów na około 5 cm i przeszyj ściegiem elastycznym (ja użyłam zygzakowego) pozostawiając niewielki otwór. Przeciągnij gumkę i przeszyj ją aby połączyć obydwa brzegi. Zaszyj pozostawiony otwór.

Szorty z gumką

I szorty gotowe! 🙂

Szorty na modelce

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli lubisz szyć i szyjesz dla dzieci, zajrzyj do sekcji DIY na maszynie.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

Jedna myśl na temat “Jak uszyć szorty dziecięce?

Leave a Reply