W ramach urzadzania pokoju starszej córki postanowiliśmy jej zrobić platformę widokową 🙂 O ile wykonaniem samej platformy zajęła się profesjonalna ekipa, o tyle zabezpieczenie to już moja sprawka. Poszukiwania gotowej siatki spaliły na panewce, ale to nawet lepiej. Dzięki temu mogłam z czystym sumieniem sama wytentegować siatkę zabezpieczającą, którą może służyć również jako siatka wspinaczkowa. W zależności od użytej liny będzie dobra do wewnątrz i na zewnątrz.
Materiały
Gdy już są przygotowane mocowania to do wykonania samej siatki zabezpieczającej potrzebna jest tylko lina. Ja wykorzystałam linę bawełnianą o średnicy 10mm, ponieważ zależało mi na białej o naturalnym wyglądzie. Taką linę można kupić m.in na Allegro. Na siatkę o wymiarze 2m x 1,3m i boczne wykończenie wykorzystałam linę o długości 10m. Na zewnątrz zdecydowawnie lepiej sprawdzi się lina syntetyczna.
Przygotowanie mocowań
Do wykonania mocowań użyliśmy kilku elementów:
- Ucho pokładowe okrągłe – na drewnianych elementach platoformy i na ścianie, dostępne na Allegro.
- Śruba oczkowa nierdzewna m8x80 – zamontowane na suficie, dostępne na Allegro.
Siatka wspinaczkowa – planowanie
Wykonanie siatki należy rozpocząć od zaplanowania przebiegu liny i zamontowania liny na początku trasy. Ja wstępnie planowałam, że każdy element to będzie oddzielna lina, ale to wymagałoby wielu węzłów początkowych i końcowych. Dlatego ostatecznie zdecydowałam się na 2 kawałki liny, z których jedna przywiązana jest do ściany w połowie długości i biegnie w dwóch poziomych odcinkach. Natomiast druga rozpoczyna się na dole przy ścianie i obsługuje pionowe odcinki. Wszystkie 3 odcinki zbiegają się na kółku przy schodkach.
Węzły potrzebne do wykonania siatki
Do wykonania siatki wykorzystałam 2 wezły, do rozpoczęcia węzeł kotwiczny, a do łączenia lin węzeł siatkowy. Dodatkowo na oczkach wykonywałam pojedyńczy supeł fachowo nazywany półsztykiem.
Jak zrobić węzeł kotwiczny?
- Około 70cm od końca liny zawiąż supeł.
- Następnie na oczku lub elemencie na którym chcesz wykonać mocowanie zrób tzw. baranie rogi, czyli:
- przełóż linę pod oczkiem/elementem i pod drugim końcem liny
- następnie nad oczkiem/elementem
- i przeciągnij do wewnątrz wzdłuż drugiego końca liny
- na koniec wyrównaj i naciągnij
- Luźną końcówkę przełóż przez supeł, następnie pod spodem i zawróć do środka supła.
- Na koniec zaciśnij węzeł na oczku lub elemencie do którego mocujesz i węzeł zabezpieczający.
Jak zrobić węzeł siatkowy?
Węzeł siatkowy to łączenie dwóch prostopadłych lin.
- Aby go wykonać rozpocznij od ułożenia dwóch lin prostopadle do siebie.
- Następnie jedną liną wykonaj obwój drugiej.
- W kolejnym kroku wykonaj obwój drugą liną wokół pierwszej po tej stronie gdzie są dwa odcinki pierwszej liny koło siebie, czyli w tym przykładzie pod spodem.
- Póki węzeł jest luźny możesz dostosować jego położenie łatwo zmieniając długości lin.
- Gdy już węzeł jest w odpowiednim położeniu zaciśnij go pociągając za końce obu lin.
Wykonanie siatki zabezpieczającej
W przypadku siatek na wymiar każde wykonanie będzie inne, bo każda przestrzeń jest inna. Niemniej jednak zasady są dla wszystkich takie same: rozpoczynamy węzłem kotwicznym, a na skrzyżowaniach lin robimy węzły siatkowe. Zakończenie zależy od kształty siatki, można ponownie kotwiczny. Ja wykonałam zwykłe supły i zaplotłam warkocz.
Rozpoczęcie i przymocowanie lin
Zaplatanie siatki
Zakończenie siatki
Siatka wspinaczkowa i zabezpieczająca na wymiar
Moja siatka lekko „ucieka” na lewo, ponieważ po prawej stronie nie ma mocowania do ściany. Po fakcie dołożyła jeszcze jedną linę na dole siatki, aby „zatkać” dziurę w trzeciej kolumnie siatki.
Sprawdź inne nasze sekcje
Jeśli szukasz więcej inspiracji na wykończenie pokoju dziecka to zajrzyj do naszej sekcji Wnętrze.
Tutaj znajdziesz post jak samemu zrobić ścianę w kropki widoczną na zdjęciach:
Śledź nas w mediach społecznościowych
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebooku, śledź nas na Instagramie i Pinterest.
Cześć! Wytenteguj to blog tworzony przez dwie pasjonatki DIY – Iwonę i Kamilę. Ten tutorial przygotowałam dla Ciebie ja – Iwona.
Wszystkie tutoriale tworzymy z pełnym zaangażowaniem starając się, by były ciekawe, przejrzyste i inspirowały do samodzielnego wykonania. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawkę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 😀
Witam! Jak sprawuje się siatka? Mocowania trzymają, nie wyrwały się?
Wszystko trzyma się bardzo dobrze 😊 tylko u nas to siatka zabezpieczającą, aby dzieci nie spadły z platformy. Nic się nie wydarzyło, przynajmniej nic o czym wiem 😉
Witam, jaka średnica sznura ?
10mm – nazywa się dokładnie lina bawełniana skręcana. Z perspektywy czasu wydaje się, że lepsza będzie lina akrylowa, gdy bawełniana zaczęła się trochę rozciągać.