Jak zrobić zielnik

Jak zrobić zielnik? Etykiety do zielnika do pobrania

W szkole był organizowany konkurs dla pierwszych klas na zielnik jesienny. Dzieci wspólnie z rodzicami miały przygotować zielnik w dowolnym formacie z co najmniej 20 roślinami. Niezbyt wiedziałyśmy jak nasz zielnik ma wyglądać, ale nie od razu Kraków zbudowano. Na początek zaczęłyśmy zbierać liście, kwiaty i trawy i je suszyć, a format i koncepcja przyszły później. Ale o tym poniżej 😊

Muszę przyznać, że najtrudniejsze dla mnie było oddanie inicjatywy córce, przystanie na jej pomysły i zaakceptowanie, że coś może być nierówno 😉 To była niezła lekcja dla nas obu i obie wiele z tego wyniosłyśmy. Polecam każdej upartej i przemądrzałej mamie 😂

Zapraszamy do zapoznania się z naszym pomysłem na zielnik. Dodatkowo poniżej są do pobrania etykiety do zielnika do opisu roślin. Na samym dole posta czeka również filmik, na którym córka prezentuje swój zielnik 🙂

🇬🇧 English version: How to make a herbarium?

Jak zrobić zielnik

Materiały potrzebne do przygotowania zielnika

  • Wysuszone rośliny – wskazówki jak suszyć poniżej
  • Blok techniczny A4 wraz z okładką (chodzi o brązowy spód bloku)
  • Długopis lub mazak
  • Szeroka taśma klejąca
  • Klej do papieru
  • Klej Magic
  • Wstążka lub sznurek
  • 1 arkusz ze wzorem. Jest to kartka na okładkę, w naszym przypadku to kartka w liście, która pochodzi z kolorowanki dla dorosłych. Może również być z bloku z motywami. Papier do pakowania będzie za cieńki.
  • Etykiety do opisu roślin. Przygotowałam 2 wersje: uproszczoną, z której my korzystałyśmy z 4 polami (gatunek, rodzina, stanowisko, data zbioru) oraz bardziej rozbudowaną z 6 polami (gatunek, rodzina, siedlisko, stanowisko, data zbioru, zebrany przez).

Zielnik etykieta do pobrania

Jak zrobić zielnik?

Przygotowanie zielnika składa się z kilku faz, przez co jest rozciągnięte w czasie. Najwięcej zajmuje pierwsza faza, czyli zbieranie i suszenie roślin.

  1. Faza pierwsza – zbieranie i suszenie roślin
  2. Faza druga – przygotowanie kart z roślinami i etykietami
  3. Faza trzecia – jak zrobić książkę z kartek

Zbieranie i suszenie roślin

Sercem każdego zielnika są rośliny, więc to od nich wszystko się zaczyna. Zanim rozpoczniesz prace nad zielnikiem polecam zapoznanie się ze wskazówkami z bloga bezogrodek.com. Jest tam wiele ciekawych informacji co powinien zawierać zielnik i jakich błędów unikać. W szczególności okazy roślin powinny być w całości. Nam tylko w przypadku jednej rośliny udało się tego dokonać, ale to już zawsze coś 🙂

Zielnik - suszenie roślin do zielnika

Przy zbieraniu roślin wybierajcie najładniejsze okazy bez zgnilizny czy czarnych plam. Rośliny po wysuszeniu wyglądają gorzej niż przed, więc jak już na początku coś jest nie tak, to potem będzie tylko gorzej.

W domu suszcie między kartkami, tak aby kartki mogły pochłaniać wilgość z rośliny. Śliskie czasopisma się nie nadają. Dobrze sprawdzają się za to nadmiarowe rysunki dzieci lub kolorowanki, ale tylko takie, które potem można wyrzucić. Kartki po suszeniu są pofalowane, więc przed włożeniem do książki trzeba dać dodatkową kartkę.

My brałyśmy kartkę, na nią kładłyśmy liść, następnie kolejną kartkę i na taką 'kanapkę’ książkę. Następnie kolejny liść między kartkami i ponownie książkę. W ten sposób zbudowałyśmy niezłą wieżę 🙂

Dodatkowo raz dziennie sprawdzałyśmy co się z naszymi okazami dzieje i zmieniałyśmy mokre kartki. Nie wyrzucałyśmy ich, tylko o wyszuszeniu (czyli zostawieniu na wierzchu) wykorzystywałyśmy kolejnego dnia.

Suszenie roślin do zielnika

Przygotowanie kart z roślinami i etykietami

Gdy już masz wysuszone rośliny to możesz przejść do kolejnej fazy, czyli do przygotowania kart z roślinami. W tym momencie musi już też powstać zarys koncepcji jak zielnik będzie docelowo wyglądał, aby można było pogrupować rośliny.

Etykiety

Przydadzą się też wypisane etykiety, chociaż ta czynność trwa najdłużej. Córka szybko się nudziła i wypisywała po 4 etykiety przez kilka dni, więc uzupełnienie wszystkich trwało do ostatniego dnia 🙂

Skorzystałyśmy z uproszczonej etykiety z informacją o gatunku, rodzinie, miejscu i dacie zbioru. Może się wydawać, że informacja o rodzinie jest zbyt szczegółowa na poziomie pierwszej klasy, ale nam pomogła pogrupować rośliny i poznać zależności między nimi 🙂

Zielnik - przygotowanie etykiet do zielnika

Format zielnika

Nasz zielnik jest w formie harmonijki, więc pracowałyśmy na formacie A4. Każdą kartkę najpierw zginałyśmy w połowie, następnie układaliśmy na płasko. Każda połowa (czyli połowa formatu A4) to była przestrzeń dla innej rośliny (z 2 wyjątkami dla katalpy i platanu, który były na całej stronie A4). Na początek rozkładałyśmy wysuszone rośliny, żeby zobaczyć które wybrać i jak pasują.

Ostatnim krokiem było przyklejenie etykiet klejem do papieru i roślin klejem Magic.

Jak zrobić książkę z kartek?

Miałyśmy trochę debaty z córką czy będziemy robić w formie książki czy harmonijki i ostatecznie wyszło nam dwa w jednym. Taka książko-harmonijka 🙂

Na poczatek skleiłyśmy karty zielnika szeroką taśmą klejącą. W ten sposób powstała harmonijka z połączonymi wszystkim kartami.

Nad okładką długo się zastanawiałyśmy i robiłyśmy wiele przymiarek. Ostatecznie tył okładki powstał z brązowego papieru z tyłu bloku technicznego. Przód i grzbiet z papieru we wzory liści. Do tego prostokąt na podpis ponownie z brązowego papieru. Do tego, a właściwie pod tym, wstążka, którą można związać zielnik.

Przepis na książkę z kartek:

  1. Kartki złóż w połowie.
  2. Kartki sklej ze sobą z tyłu tworząc harmonijkę.
  3. Odmierz wstążkę i otocz nią harmonijkę.
  4. Na ostaniej stronie i jednocześnie na wstążce naklej karton.
  5. Przygotuj kolorowy karton o długości większej niż długość okładki, tak aby tworzył grzbiet i nachodził na tylną okładkę.
  6. Przyklej na pierwszej stronie i jednocześnie na wstążce.
  7. Następnie zagnij na grzebiet i przyklej na tylnej okładce.
  8. Na wierzchu doklej prostokąt z tytułem.

Czego nauczył mnie zielnik

  1. Córka ma lepsze pomysły ode mnie 🤪
  2. Brzoza i grab są z tej samej rodziny, czyli brzozowatych.
  3. Dąb czerwony o tych pięknych pękatych żołędziach to najeźdźca zza oceanu.
  4. Chwast, który na działce jest totalnie wszędzie nazywa się jastrzębiec kosmaczek. I jak go teraz mam nie lubić?
  5. Chwasty na działce są z tej samej rodziny co astry, czyli astrowatych. Mowa tu o krwawniku, nawłoci kanadyjskiej i wspomnianym kosmaczku.
Jak zrobić zielnik
Jak zrobić zielnik
Jak zrobić zielnik
Jak zrobić zielnik
Jak zrobić zielnik

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na InstagramiePinterest i YouTube.

Leave a Reply