jesienne algorytmy dla przedszkolaków

Jesienne algorytmy dla przedszkolaków

Pierwsze kroki w nauce algorytmów można stawiać już w przedszkolu. Są to niepozorne zabawy pozwalające rozwijać umiejętność logicznego myślenia i konstruowania algorytmów. Jesienne algorytmy z tego ćwieczenia są przeznaczone dla dzieci od 4 do 6 lat.

🇬🇧 English version: Autumn algorithms for preschoolers

Jesienne algorytmy – instrukcja

Zabawa polega na doprowadzeniu zwierząt do pożywienia. Zadaniem dziecka jest wypełnić w oddzielnej kolumnie sekwencję kroków, które musi wykonać wiewiórka, jeż i sowa, aby dojść do nagrody. Może to wykonać samodzielnie rysując strzałkę w odpowiednim kierunku lub przykleić strzałki (są na ostatniej stronie w materiałach do wydruku).

Początkowo dziecko będzie potrzebowało Twojej pomocy. Gdy załapie to nie tylko będzie samo pisać strzałkowe algorytmy, ale także samo rysować kolejne labirynty.

Przygotowanie ćwiczenia

Przygotowałam materiały gotowe do wydrukowania. Jest tam 6 algorytmów. Pierwsze są bardzo proste i stanowią wprowadzenie do zabawy. Kolejne są już nieco bardziej skomplikowane.

Pobierz i wydrukuj materiały, a następnie wytnij strzałki z ostatniej strony. Jeśli potrzebujesz więcej strzałek to możesz dodatkowo wydrukować plik z samymi strzałkami.

Wytłumacz dziecku zasady i wspomóż je przy pierwszych algorytmach. Zwróć uwagę, że niektóre zadania mogą mieć więcej niż jedno rozwiązanie, ponieważ zwierzak może obrać różne drogi, które prowadzą do celu.

Później możesz wspólnie z dzieckiem tworzyć kolejne labirynty i algorytmy.

Materiały inspirowane są Kursem 1 ze strony code.org. Zachęcam, aby tam zajrzeć, ponieważ jest wiele fajnych ćwiczeń do wykonania na papierze lub na tablecie.

Sprawdź inne nasze sekcje

Więcej zakodowanych materiałów znajdziesz w naszej sekcji Kodowanie dla najmłodszych.

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Inne pomysły na jesienne DIY znajdziesz w naszej kategorii Jesień.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na InstagramiePinterest i YouTube.

Leave a Reply