Korona, czyli o szyciu opaski dla chłopca

Z opaską dla dziewczynki nie ma żadnego problemu, bo jest ich całe mnóstwo – z kokardką, z supełkiem, jako turban… Jednym słowem do wyboru do koloru. Trochę mniejszy wybór mamy w przypadku opaski dla chłopca. Trochę poszperałam na pintereście i ta daaam, opaska korona wskoczyła na tapetę! Nie dość, że fajnie w niej wygląda, to jeszcze jest „na czasie” 😉 I tak oto mam w domu „księciunia”. 😂

Co będzie potrzebne do uszycia opaski w kształcie korony?

  • prostokątny pasek z dresówki lub jersey o wymiarach: wysokość – 24 cm i szerokość równa obwodowi głowy dziecka
  • opcjonalnie – flizelina do podszycia góry. Dresówka jest dość sztywna i bez flizeliny dobrze wygląda, w przypadku jersey sugeruje podszyć górę flizeliną
  • bardzo pomocny videotutorial

Opaska korona – jak ją uszyć?

Z materiału wycięłam prostokąt o wymiarach 24×46 cm (46 cm to obwód głowy mojego synka). Następnie na kartce A4 rozrysowałam sobie górę korony, która składa się z trójkątów o wysokości 3 cm i 6,4 cm podstawie. Chciałam uzyskać 7 trójkątów. Długość ich podstawy obliczyłam w następujący sposób: (46-1)/7=6,4 cm.

Korona opaska

Materiał składamy na pół wzdłuż krótkiego boku prawymi stronami do siebie. Przypinamy szablon z ząbkami korony i wycinamy.

Korona opaska

W kolejnym kroku przeszywamy ząbki korony na zwykłej maszynie. Ja zrobiłam to ściegiem zygzakowym. Bardzo ważne jest, aby powycinać nadmiar materiału po przeszyciu. W tym celu przycięłam materiał praktycznie przy samym szwie. W zagłębieniach ząbków robimy nacięcia. Wszystko po to, aby po odwróceniu na drugą stronę ząbki ładnie się układały. Wycinanie nadmiaru materiału bardzo dobrze zostało pokazane na filmiku.

Po odwróceniu na prawą stronę połączyłam obydwa końce korony częściowo przy użyciu maszyny a częściowo ręcznie ściegiem krytym. Opaska korona gotowa do noszenia 😉 opaska jest idealna na wiosenne dni.

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli lubisz szyć i szyjesz dla dzieci, zajrzyj do sekcji DIY na maszynie.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

2 myśli na temat “Korona, czyli o szyciu opaski dla chłopca

    1. Dzień dobry, ta informacja jest podana w tekście – prostokąt ma wysokość 24 cm (to jest odległość od podstawy do wierzchołka). Każdy trójkąt ma 3 cm wysokości, a więc odległość od podstawy trójkąta do podstawy opaski to 21 cm.

Leave a Reply