Teatrzyk z kartonu i koralików Hama

Teatrzyk z kartonu i koralików Hama

Moje dzieci uwielbiają bajkę o Vaianie do tego stopnia, że starsza córka nauczyła się na pamięć legendy o Mauim, którą na początku bajki opowiada babcia Vaiany. Postanowiłam wykorzystać sytuację i przygotować teatrzyk z kartonu, aby moja sześciolatka mogła zrobić przedstawienie o legendzie Mauiego. Wszystkie postacie wykonałyśmy wspólnie z koralików Hama.

Materiały na teatrzyk z kartonu

 • Kartonowe pudełko – najlepiej wąskie z frontem w kształcie prostokąta. Ja wykorzystałam pudełko po klockach lego.
 • Kolorowy blok techniczny
 • Nożyk
 • Nożyczki
 • Klej do papieru
 • Taśma lub klej na gorąco
 • Sznurek lub wstążka
 • Ołówek
 • Linijka lub miarka
 • Koraliki Hama
 • Patyki do szaszłyków
Materiały na teatrzyk z kartonu

Jak zrobić teatrzyk z kartonu

Jeśli masz kolorowe pudełko to rozpocznij od rozcięcia to, tak aby teatrzyk był z gładkiego, brązowego kartonu.

Karton na teatrzyk

Następnie w przedniej części, która będzie służyło jako przód teatru, narysuj ołówkiem okienko zostawiając cztero centymetrowe boki. A w tylnej części podstawę obetnij na równo, aby nie przeszkadzała aktorom. Pozostałe boki zostaw grubości bocznych ścian kartonu i przetnij na skos w górnych rogach, tak aby po złożeniu można było je zagiąć do środka.

Wycięty karton na teatrzyk

Teraz złóż pudełko i sklej klejem lub taśma. Zagnij boki od wewnętrznej strony, aby nie było ich widać od frontu, a jednocześnie aby stabilizowały pudełko. Przymocuj klejem lub taśmą.

Złożona kartonowa rama
Teatrzyk z kartonu - widok od środka

Rama teatrzyku jest już gotowa, a kolejnym krokiem jest zrobienie zasłon i kotary z kolorowego kartonu. W tym celu odrysuj talerz na czerwonym kartonie i wytnij 2 fragmentu.

Zasłony z czerwonego papieru
Zasłony z czerwonego papieru

Następnie odrysuj szklankę wzdłuż kartonu, aby zrobić górną część kotary.

Kotara z czerwonego kartonu
Kotara z czerwonego papieru

Przyklej wszystkie elementy na przedniej części pudełka i na koniec dodaj kokardki w zgięciach zasłon.

Teatrzyk z kartonu

Teatrzyk z kartonu jest gotowy, więc czas na przygotowanie dekoracji. Dotychczas wystawiliśmy dwa przedstawienia, jedno o wspomnianej legendzie Mauiego, a drugie o kurczaku, który się zgubił w lesie. W obu przypadkach dekoracje wykonałam z kolorowego bloku technicznego, a były to fale oraz trawa i drzewa.

Fale z kartonu

Przygotowanie figurek z koralików Hama

Ostatnim elementem przedstawienia są figurki postaci, które wykonaliśmy wspólnie z dziećmi z koralików Hama. Do przedstawienia o legendzie Mauiego były to: fala oceanu, bogini Te Fiti, serce Te Fiti, życie, Maui, hak, sokół, łódź, demon Te Ka, ciemność, kakamora i Vaiana. Wszystkie figurki są naszego projektu, choć mamy rozpisany tylko wzór na Vaianę. Patyki są przyklejone do figurek klejem na gorąco.

Aktorzy z koralików Hama do przedstawienia o legendzie Mauiego i Vaiany

Legenda Mauiego

Teraz wszystkie elementy są już gotowe i zapraszam na przedstwienie o legendzie Mauiego wzorowane na bajce Vaiana Skarb Oceanu.

Na początku był tyłko ocean, a potem wynurzyła się z niego wyspa matka Te Fiti. Jej serce miało życiodajną moc, mogło stwarzać życie i Te Fiti obdarzyła nic cały świat. Lecz znaleźli się tacy, którzy zapragnęli zawładnąć sercem, wierzyli, że gdy je zdobędą posiąda życiodajną moc. Aż pewnego dnia najbardziej zuchwały z nich odnalazł wyspę matkę. Był nim półbóg wiatru i morza, niezłomny wojownik, szachraj nad szachraje, mogący wcielić się w każdą postać za sprawą swojego magicznego haka. A na imię miał Maui. Okradziona z serca Te Fiti zadrżała wydając na świąt straszliwe ciemności. Maui próbował uciekać, lecz drogę zastąpił mu ten, który także pragnął serca, demon ziemi i ognia Te Ka. Maui strącony z nieba zaginął bez wieści, jego hak i serce Te Fiti zginęły w toni oceanu. Lecz minęło już 1000 lat, Te Ka i inne morskie demony nadal pragną serca. Straszliwy mrok sięga dalej i dalej płosząc ryby z naszych sieci i wysysając życie z kolejnych wysp. Aż nieuchronnie, co do jednego, wpadniemy w łapy nieprzejednanej śmierci. Chyba że kiedyś, jakiś śmiałek ruszy w drogę daleko, daleko za rafę i odszuka Mauiego, by zwrócił serce Te Fiti i ocalił nam wszystkich.

Tutaj można przeczytać bardzo fajne wyjaśnienie, które części historii Mauiego wg Disneya zgadzają się z prawdziwymi polinezyjskimi legendami.

O kurczaku, który się zgubił

Mając przygotowany teatrzyk, możesz wspólnie z dzieckiem wystawiać wiele przedstawień. Scenografię można bardzo szybko zmienić, a koraliki Hama dają dużą dowolność tworzenia nowych figurek.

Taki zestaw wykonaliśmy do przedstawienia o kurczaku, który się zgubił w lesie.

Przedstawienie o kurczaku, który się zgubił w lesie
Przedstawienie o kurczaku, który się zgubił w lesie

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

Leave a Reply