Jak zrobić lapbook

Lapbook o Marii Skłodowskiej-Curie z szablonami do pobrania

Wraz z rozpoczęciem szkoły przez starszą córkę rozsypał się worek z pracami plastycznymi. Co rusz jakiś konkurs, aż nie wiadomo, który wybrać, a chciałoby się wszystkie 😁. Tym razem konkurs dotyczył stworzenia lapbooka o patronce szkoły, czyli o Marii Skłodowskiej-Curie. Lapbook to nowa forma wyrazu, z którą w szkole nie miałam do czynienia, więc musiałam przekopać internety, aby się doedukować. Ponownie najtrudniejsze okazało się oddanie inicjatywy córce 😉

👉 Jeśli najbardziej interesują Cię ciekawostki o Marii SKłodowskiej Curie to przeskocz tutaj.

👉 Natomiast jeśli szukasz szablonów do lapbooka do pobrania to przejdź tutaj.

🇬🇧 English version: How to make a lapbook?

Co to jest lapbook?

Lapbook to forma pracy plastycznej wykonanej wieloma technikami. Najważniejsze, aby się otwierała i posiadała wiele skrytek, kieszonek i okienek. Ma być ciekawa i ułatwiać zdobywanie wiedzy.

Zapraszamy na krótkie demo naszego lapbooka 🙂

Jak zrobić lapbook?

Bazą jest karton z zamykanymi skrzydłami. Nasz lapbook jest w formacie A3 w pionie, a skrzydła zamykają się na zakładkę, trochę jak teczka w archiwum.

Sercem lapbooka są wszelkiego rodzaju i maści otwierane okienka, kwiatki, koperty czy kieszonki. Im bardziej wymyślne tym lepiej. My skorzystałyśmy z kilku technik, wszystkie nasze szablony są do pobrania poniżej.

Wydrukowane szablony do lapbooka

Jeśli chodzi o treść to wiele zależy od tematyki lapbooka. Nasz jest o Marii, więc wydrukowałam informacje (z Wikipedii) i ciekawostki (100, 41, 25) o naszej podwójnej noblistce i kilka zdjęć (wszystkie użyte przez nas ciekawostki sa tutaj). Dodatkowo, aby dostosować poziom do pierwszej klasy, wydrukowałam kolorowanki pasujące do ciekawostek.

Tworzenie lapbooka

Otwierane okienka

Najprostsza forma, otwierana z jednej strony. Ruchomym skrzydłem jest kolorowanka, a pod spodem zdjęcie i ciekawostka.

W lapbooku znalazły się następujące ciekawostki w okienkach pod kolorowankami:

  1. Układ z Bronką i wyjazd do Paryża – kolorowanka
  2. Maria i Piotr – kolorowanka
  3. Podróż poślubna rowerem – kolorowanka
  4. Wspinaczka na Rysy – kolorowanka
  5. Maria – kolorowanka

Kwadrat z płatkami

Maria znała pięć języków, więc kwadrat z 4 płatkami idealnie pasował.

Koperty

Klasyczna forma skrytki w formie otwieranej koperty. Użyłyśmy do ciekawostki o znajomości Marii z Albertem Einsteinem. Znali się i korespondowali ze sobą przez wiele lat, a każde z nich pisało w używanym przez siebie języku. Maria po francusku, a Albert po niemiecku.

W kopertach są wydrukowane listy z pismem Marii i Alberta i przez nich podpisane.

Obracające się koło

U nas w formie obracanego symbolu radioaktywności ☢. Córka twierdzi, że to najfajniejszy element 😁

Elementem umożliwiającym obracanie koła jest przyprasowany koralik Hama. Najpierw należy uprasowac go z jednej strony. Następnie zrobić dziurki w bazie i obracany elemencie. Na koniec uprasować koralik od góry. Gotowe 😉

Linki do fajnych symboli polonu i radu.

Harmonijka

U nas w formie rozwijanej zlewki, dzięki czemu idealnie pasuje do chemicznej tematyki. W środku przyklejone są wydrukowane ciekawostki.

Strona tytułowa lapbooka

Na stronę tytułową córka przygotowała model atomu radu, gdzie elektrony są kolorowymi pomponami 🤩.

Model atomów pobrałam z plików Wikipedii: rad i polon.

Model atomu radu z pomponami w miejsce elektronów

Crème de la crème to abstrakcyjny portret Marii z kolorowej włóczki. Jest zdecydowanie łatwiejszy niż wygląda i dziecko może go wykonać z niewielką pomocą (moja ograniczyła się do cięcia włóczki). Na wydrukowaną abstrakcję należy nanieść klej Magic i przyklejać kawałki włóczki.

Lapbook – szablony do wydrukowania

W internecie można znaleźć naprawdę dużo szablonów, choć za te najfajniejsze zestawy trzeba zapłacić. Dlatego stworzyłam kilka swoich wzorów, które możesz pobrać i wydrukować.

Nasz lapbook jest o Marii Skłodowskiej Curie, więc mamy kilka niestandardowych elementów jak rozwijana zlewka 🧪 czy obracany symbol radioaktywności ☢. Pozostałe są uniwersalne i mogą być wykorzystane niezależnie od tematyki lapbooka.

Lapbook - zestaw okienek do wydrukowania

Gotowy lapbook

Lapbook o Marii Sklodowskiej Curie
Jak zrobić lapbook
Jak zrobić lapbook

Ciekawostki o Marii Skłodowskiej-Curie

Opracowane na podstawie informacji z Wikipedii i ciekawostek (100, 41, 25).

#1

Dzięki jej odkryciom, już na początku XX wieku upowszechniono badania RTG, utworzono placówki radiologiczne oraz wyleczono raka szyjki macicy.

#2

Posługiwała się aż pięcioma językami (polskim, rosyjskim, francuski, angielskim, niemieckim).

#3

Mimo polskiej narodowości i sentymentów do kraju, nigdy nie otrzymała polskiego obywatelstwa – do Francji wyjechała z paszportem Imperium Rosyjskiego.

#4

Jej przyjazd do Paryża był możliwy, za sprawą porozumienia, które zawarła przed laty, ze swoją siostrą. Postanowiły bowiem, że pierwsza do Francji pojedzie Bronisława, aby studiować medycynę, a Maria będzie jej przesyłać pieniądze, które zarabiał pracując jako guwernantka. Później natomiast, miała ona korzystać z pomocy finansowej siostry. I w ten właśnie sposób w roku 1891 udało się Marii wyjechać do Paryża i rozpocząć studia na Sorbonie.

#5

W 1893 roku Skłodowska otrzymała licencjat z fizyki z pierwszą lokatą, a rok później licencjat z matematyki z drugą lokatą.

#6

Jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała tytuł doktora nauk ścisłych.

#7

Była pierwszą kobietą, która została profesorem na Sorbonie.

#8

W roku 1898 wspólnie z mężem odkryli nowy pierwiastek, nazwany na cześć jej rodzimego kraju – polonem.

#9

W grudniu 1898 podali do wiadomości publicznej informację o istnieniu drugiego pierwiastka – radu. Kiedy okazało się, że rad jest znacznie ważniejszy, Maria żałowała, że to właśnie jemu nie nadała nazwy „polon”. Rad wkrótce potem, rad został ogłoszony lekarstwem na raka.

Maria Skłodowska-Curie
Maria Skłodowska-Curie (Wikipedia)

#10

W 1903 roku Maria i Piotr Curie otrzymali wspólnie z Bequerelem Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości.

Dyplom Nobla z 1903 dla Piotra i Marii Curie
Dyplom Nobla z 1903 dla Piotra i Marii Curie (Wikipedia)

#11

Po raz drugi została nagrodzona w 1911 – z chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.

Dyplom Nobla z 1911 dla Marii Skłodowskiej-Curie
Dyplom Nobla z 1911 dla Marii Skłodowskiej-Curie (Wikipedia)

#12

Jako pierwsza osoba na świecie otrzymała aż dwie Nagrody Nobla.

#13

Należy do grona czterech osób, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Wśród nich jest jedną z dwóch, które otrzymały nagrody w różnych dyscyplinach. Jest jedynym uczonym uhonorowanym w dwóch różnych naukach przyrodniczych (fizyka i chemia).

#14

Małżeństwo Marii z Piotrem uchodziło za bardzo szczęśliwe. Połączyła ich nie tylko miłość do chemii i fizyki, ale również prawdziwe uczucie.

Pierre i Maria Curie w laboratorium, demonstrując aparaturę eksperymentalną wykorzystywaną do wykrywania jonizacji powietrza, a co za tym idzie radioaktywności próbek oczyszczonej rudy, która umożliwiła im odkrycie radu (Wikipedia)

#15

W 1899 roku Maria wraz z Piotrem wspięli się na najwyższy szczyt polskich Tatr – Rysy (2499 m n.p.m.). Był to nie lada wyczyn w czasach, kiedy tatrzańskie szlaki jeszcze nie istniały, a kobiety musiały nosić długie suknie i kapelusze.

#16

Należała do pierwszych kobiet, które zdały egzamin na prawo jazdy (1916r), w tym również na samochody ciężarowe.

#17

Lubiła poruszać się na rowerze. Na jednośladzie wyruszyła nawet w podróż poślubną ze swoim mężem Piotrem. To stanowiło niemały skandal. Maria i Piotr pożyczyli rowery od przyjaciół i pojechali zwiedzać malownicze zakątki Francji. Niewiele par decydowało się wówczas na tak oryginalną podróż poślubną.

Pierre i Marie Curie przed ich domem w Sceaux w 1895 roku
Pierre i Maria Curie przed ich domem w Sceaux w 1895 roku (Wikipedia)

#18

Miała dwie córki – Irenę i Evę. Irena, poszła w ślady mamy i w roku 1935 odebrała Nagrodę Nobla z chemii za odkrycie sztucznej radioaktywności. Eve była politykiem i pisarką. Jej mąż Henry Richardson Labouisse był dyrektorem organizacji UNICEF, zajmującej się pomocą dla dzieci. Eve również pracowała w tej organizacji, często nazywana była „Pierwszą Damą UNICEF-u”. Razem odwiedzili ponad 100 krajów, przeważnie Trzeciego Świata, które były beneficjentami pomocy UNICEF-u. W 1965 Labouisse, w towarzystwie żony, odebrał też Pokojową Nagrodę Nobla, która została przyznana organizacji UNICEF.

Eve, Maria i Irene Curie
Eve, Maria i Irene Curie (Wikipedia)

#19

Podczas I Wojny Światowej organizowała specjalne ambulanse do prześwietlania rannych żołnierzy. Ponieważ nie mogła służyć Polsce, dlatego chciała pomóc Francji. Z paryskich pracowni zebrała aparaty rentgenowskie i zorganizowała specjalne samochody z aparaturą, które były nazywane „małe Curie”. Były to działania nowatorskie z zakresu diagnostyki zdrowia. Jej wytrwałość pozwoliła na wykonanie zdjęć rentgenowskich w warunkach polowych.

Marie Curie w jednym z mobilnych aparatów rentgenowskich
Maria Skłodowska-Curie w ambulancie z mobilnym aparatem rentgenowskim (Wikipedia)

#20

W roku 1932 dzięki Marii Curie – Skłodowskiej powstał w Warszawie Instytut Radowy, który prowadził leczenie radioterapią. Jej dyrektorem została siostra Skłodowskiej – Bronisława. Obecnie to Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy.

#21

Przyjaźniła się z Albertem Einsteinem, z którym przez lata korespondowała. Każde z nich pisało listy w języku, którego używało na co dzień. Skłodowska – stosowała język francuski, natomiast Einstein posługiwał się niemieckim.

Albert Einstein i Maria Skłodowska-Curie nad Jeziorem Genewskim (Wikimedia)

#22

Obracała się wśród najsławniejszych naukowców. Na Pierwszym Kongresie Solvaya w 1911 w Hotelu Metropole w Brukseli była jedyną kobietą wśród wielu wybitnych naukowców. Analogicznie sprawa się miała na Piątym Kongresie Solvaya, 1927. Institut International de Physique Solvay w Leopold Park. Szczególnie imponująco to wygląda jak się spojrzy na zdjęcia z tych wydarzeń.

Pierwszy Kongres Solvaya w 1911 w Hotelu Metropole w Brukseli (Wikipedia)
Siedzą od lewej do prawej: W. Nernst, M. Brillouin, E. Solvay, H. Lorentz, E. Warburg, J. Perrin, W. Wien, M. Skłodowska-Curie, H. Poincaré.
Stoją od lewej do prawej: R. Goldschmidt, M. Planck, H. Rubens, A. Sommerfeld, F. Lindemann, M. de Broglie, M. Knudsen, F. Hasenöhrl, G. Hostelet, E. Herzen, J.H. Jeans, E. Rutherford, H. Kamerlingh Onnes, A. Einstein, P. Langevin.
Uczestnicy Piątego Kongresu Solvaya, 1927. Institut International de Physique Solvay w Leopold Park (Wikipedia)
Stoją, od lewej: Auguste Piccard, Émile Henriot, Paul Ehrenfest, Edouard Herzen, Théophile de Donder, Erwin Schrödinger, Jules-Émile Verschaffelt, Wolfgang Pauli, Werner Heisenberg, Ralph Fowler, Léon Brillouin.
Siedzą (w drugim rzędzie): Peter Debye, Martin Knudsen, William L. Bragg, Hendrik A. Kramers, Paul Dirac, Arthur Compton, Louis de Broglie, Max Born, Niels Bohr.
W pierwszym rzędzie: Irving Langmuir, Max Planck, Maria Skłodowska-Curie, Hendrik Lorentz, Albert Einstein, Paul Langevin, Charles E. Guye, Charles T.R. Wilson, Owen W. Richardson.

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na InstagramiePinterest i YouTube.

Jedna myśl na temat “Lapbook o Marii Skłodowskiej-Curie z szablonami do pobrania

Leave a Reply