Miś Oliver – darmowy szydełkowy wzór

Wygląda na to, że misie poczuły już wiosnę i obudziły się z zimowego snu 🙂 a przynajmniej nasz miś Oliver, który niedawno z nami zamieszkał. Powstał na podstawie darmowego schematu, który znalazłam w sieci. Docelowo posłuży jako prezent dla małej dziewczynki, która niedawno pojawiła się na świecie, ale ze względu na okoliczności i akcję #zostańwdomu miś postanowił, że trochę u nas pomieszka 🐻

Autorką wzoru jest Nicole Megan Moore, która prowadzi bloga Stuffed Hearts. Wzór jest dostępny za darmo w języku angielskim, zatem mój wpis jest tylko jego tłumaczeniem na język polski.

Przy okazji tego projektu zgłębiłam temat szydełkowych tricków, dzięki którym zabawki amigurumi wyglądają estetyczniej. W związku z tym podzielę się nimi z Wami w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do lektury!

Miś Oliver poczuł wiosnę

Miś Oliver – co jest potrzebne do jego wykonania?

  • Darmowy schemat od Stuffed Hearts
  • Włóczka, u mnie: Alize Cotton Gold (55% bawełna, 45% akryl, 330 metrów / 100 gr) w kolorze 152 na ciało misia, odrobinę czarnej i białej włóczki na detale, kawałek włóczki w dowolnym kolorze na szalik
  • Szydełko w rozmiarze 3 mm
  • Bezpieczny nos i/lub bezpieczne oczy
  • Nożyczki
  • Kulka silikonowa
  • Igła do włóczki

Instrukcja wykonania szydełkowego misia

Autorka wzoru słusznie zwróciła moją uwagę na sposób szydełkowania. W swoich amigurumi używa ściegu cross stitch single crochet. I rzeczywiście takie zabawki wyglądają dużo ładniej.

Użyte skróty: 
mk – magiczne kółeczko
ps – półsłupek
psp – półsłupek podwójny (półsłupek z narzuconą nitką)
dod – zwiększenie
odj – zmniejszenie
ł – łańcuszek

Ciało misia (w tym głowa i nogi)

Miś Oliver - ciało

1: 8 oczek w MK [8]
2: dod*8 [16]
3-5: ps w każde oczko [16]
6: (3 ps, dod)*4 [20]

Zakończ pierwszą nogę misia oczkiem ścisłym. Nie powtarzaj tej czynności w przypadku drugiej nogi misia, którą trzeba połączyć z pierwszą bez przycinania włóczki.

7: Kontynuując po zakończeniu drugiej nogi: 10 ps, dołącz pierwszą nogę i przerób kolejne 20 ps dookoła tej nogi. Następnie startując od 11-ego oczka pierwszej nogi, zakończ przerabiając ostatnie 10 ps tego rzędu [40]
8: ps w każde oczko [40]
9: (4 ps, dod)*8 [48]
10-13: ps w każde oczko [48]
14: (4 ps, odj)*8 [40]
15-20: ps w każde oczko  [40]
21: (3 ps, odj)*8 [32]
22-28: ps w każde oczko [32]

W tym miejscu szyja misia zaczyna się wydłużać. Zacznij uzupełniać nogi i ciało kulką silikonową. Umieść marker w celu oznaczenia rzędu, do którego zostaną przyszyte ręce misia.

29-42: ps w każde oczko [32]
43: (3 ps, dod)*7, 4 ps [39]
44-46: ps w każde oczko [39]
47: (3 ps, dod)*9, 3 ps [48]
48-54: ps w każde oczko [48]
55: (3 sc, odj)*9, 3 ps [39]
56: (odj, 2 ps)*9, 3 ps [30]
57: (2 ps, odj)*7, 2 ps [23]

Wypełnij kulką silikonową pozostałą część. Jeśli używasz bezpiecznych oczu zamocuj je teraz. W przeciwnym razie szydełkuj dalej a oczy wyszyjesz na końcu igłą do włóczki.

58: (odj, ps)*7, 2 ps [16]
59: odj*4

Następnie użyj igły do włóczki i przełóż ją przez zewnętrzne pętelki w pozostałych oczkach a na koniec mocno ściśnij. Obetnij i schowaj pozostałą część włóczki. Ten trick z pewnością jest godny uwagi, bo pozwala na ładne wykończenie robótki. Polecam obejrzeć ten filmik.

Łapki (Zrób 2)

Miś Oliver - łapki

1: 8 oczek w MK [8]
2: dod*8 [16]
3-4: ps w każde oczko [16]
5: odj, 14 ps [15]
6: ps w każde oczko [15]
7: odj, 13 ps [14]
8-15: ps w każde oczko [14]

Wypełnij kulką silikonową. Zakończ oczkiem ścisłym i obetnij włóczkę pozostawiając ogon do przyszycia. Następnie przyszyj po obu stronach ciała misia w okolicach rzędu 22 (w miejscu pozostawionego wcześniej markera).

Uszy (Zrób 2)

Miś Oliver - uszy

1: 8 oczek w MK [8]
2: dod*8 [16]
3-4: ps w każde oczko [16]
5: (ps, odj)*5 [11]
6: odj*4, następnie zrób oczko ścisłe i obetnij włóczkę (nie trzeba wypełniać kulką silikonową) pozostawiając długi koniec do przyszycia. Przyszyj po obu stronach głowa, w miejsach gdzie miś wygląda najbardziej słodko 🙂

Mordka misia

Używając białej włóczki:
1: Zrób supełek a następnie 5 oczek łańcuszka.
2: Zaczynając od drugiego oczka przerób 3 ps, następnie 3 ps w to samo oczko, 2 ps, dod [10]. W kolejnym kroku połącz oczkiem ścisłym.
3: Jedno oczko łańcucha, następnie w to samo oczko będące łączeniem w ostatnim rzędzie: dod, ps, psp, (2 psp)*4, psp, ps, dod*2 [18], połącz oczkiem ścisłym.
4: Jedno oczko łańcucha, następnie w to samo oczko będące łączeniem w ostatnim rzędzie dod, 3 ps, psp, (2 psp w to samo oczko, psp)*4, 3 ps, dod, następnie połącz oczkiem ścisłym [24]

Zakończ i pozostaw długi ogon do przyszycia.

Detale

Usta: weź mordkę (która kształtem przypomina jajko) i odwróć tak aby mniejsza część była na górze. Następnie wyszyj czarną włóczką linię na środku mordki, zaczynając od drugiego oczka i kontynuując przez ok. 8 oczek.

Nos: dołącz bezpieczny nos na górze linii ust. Przyszyj mordkę z nosem i ustami do głowy misia.

Oczy (zrób 2): mój miś ma oczy wyszyte czarną włóczką. Można też, tak jak autorka wzoru, zrobić oczy w postaci węzełków. W tym celu przygotuj ok. 15 cm czarnej włóczki. Zawiąż 3 supełki, tak jak na filmiku. Tak przygotowane oczy przyszyj misiowi powyżej mordki zostawiając ok. 2 oczka odstępu.

Futerko na brzuchu (opcjonalnie):
Odetnij ok. 15 cm białej włóczki i wyszywaj „linie” w losowych miejscach na brzuchu misia. Na koniec obetnij nadmiar włóczki i schowaj do środka.

Miś i jego szalik

1: 91 oczek łańcuszka
2: Zaczynając od trzeciego oczka, przerób słupek w każde oczko
3: 2 oczka łańcucha, słupek w każde oczko w tylną nitkę.

Zakończ, obetnij i schowaj końcówkę. Następnie zawiń szalik na szyi misia. Możesz przyszyć koniec aby się nie rozwiązywał. 

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli szukasz więcej inspiracji dotyczących amigurumi (szydełkowych zabawek) zajrzyj w sekcję Szydełko.

Co więcej, dużo pomysłów na prezent dla dziecka znajdziesz w naszej sekcji Pomysł na prezent dla dziecka.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

Leave a Reply