Reniferka – darmowy wzór szydełkowy

Czy wiecie, jakie jest określenie samicy renifera? Przed wstawieniem tytułu tego wpisu długo się nad tym zastanawiałam. W końcu zaczęłam szukać na ten temat informacji i okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Renifery wywodzą się z rodziny jeleniowatych. Samiec jelenia to byk, a samica łania. Czy wobec tego samica renifera również powinna być nazywana łanią? Pewnie tak, ja jednak postanowiłam, że stworzone przeze mnie na szydełku zwierzę to reniferka. Przyszło mi jeszcze do głowy, aby to była reniferzyca, ale chyba zgodzicie się ze mną, że brzmi mniej sympatycznie 🙂

Przy okazji dowiedziałam się, że to samice renifera ciągną sanie Mikołaja. Dlaczego? A dlatego, że samce co roku w okolicach listopada-grudnia gubią poroże. Samice reniferów gubią je dopiero pod koniec zimy lub wczesną wiosną. Wniosek jest zatem prosty – to one występują w zaprzęgu Mikołaja! Samice reniferów jako jedyne samice z ponad 40 gatunków jeleniowatych żyjących na świecie posiadają poroże.

Reniferka - gotowa zabawka

Co będzie potrzebne?

  • Wzór szydełkowy, darmowy, stworzony przez @kediperiatolyesi, natomiast prawa autorskie należą do lovelycraft.com. Pod tymi linkami można znaleźć darmowy wzór w języku angielskim: strona lovelycraft.com, ravelry.com.
  • Włóczka, ja użyłam YarnArt Jeans w kolorach: brudny beż, biały, czarny. Sukienkę wydziergałam z włóczki Gazzal Baby Cotton w kolorze czerwonym
  • Szydełko, rozmiar 2,5 mm
  • Bezpieczne oczy o średnicy 7 mm
  • Kulka silikonowa do wypełnienia
  • Igła do włóczki
  • Nożyczki

Reniferka – jak powstawała?

Niestety nie uzyskałam od właściciela praw autorskich informacji zwrotnej, czy mogę ten wzór przetłumaczyć na język polski i opublikować tutaj na blogu. W związku z tym mogę jedynie zaoferować swoją pomoc w tłumaczeniu, jeśli ktoś z naszych czytelników zdecyduje się stworzyć taką piękną reniferkę.

Reniferka ma około 27 cm. Szydełkowanie rozpoczyna się od nóg i całe ciało razem z głową stanowi jeden element. Wzór jest naprawdę bardzo dobrze rozpisany i dzięki temu dość prosty.

Reniferka - ciało jako jeden element

Zachwycającym elementem całości jest suknia, która w oryginale jest żółta. Ja bardzo chciałam stworzyć reniferce świąteczną kreację, dlatego zdecydowałam się na soczystą czerwień. I efekt jest naprawdę niesamowity! Ta sukienka jest prześliczna.

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli szukasz więcej inspiracji dotyczących amigurumi (szydełkowych zabawek) zajrzyj w sekcję Szydełko:

Leave a Reply