Papierowy wianek wielkanocny

Papierowy wianek wielkanocny

Już czuć wiosnę w powietrzu, więc jest to znak, że można rozpocząć sezon na ozdoby wielkanocne. Mamy dla Was propozycję na łatwy i super kolorowy papierowy wianek wielkanocny. Najlepiej przygotowywać go wspólnie z dziećmi 🙂

Materiały

 • Kolorowy blok techniczny
 • Biały blok techniczny
 • Papier lub taśmy we wzory wielkanocne lub wiosenne
 • Wstążka
 • Nożyczki
 • Szablon jaja (do pobrania poniżej)
Papierowy wianek wielkanocny - materiały

Przygotowanie papierowych jajek

Rozpoczynamy od przygotowania szablonu jaja. Poniżej gotowy do pobrania i wydrukowania szablon na jaja w różnym rozmiarze. Ja użyłam jaja z prawego gónego rogu, ma około 12cm wysokości.

Szablon należy wydrukować lub w przypadku braku drukarki można otworzyć plik i odrysować na monitorze (białe tło ładnie podświetla kartkę i dobrze widać kształt).

Następnie wyciąć jajo, odrysować na bloku technicznym i ponownie wyciąć. Dzięki temu uzyskamy sztywny i reużywalny szablon, który teraz można już odrysowywać na docelowych papierach/kartonach kolorowych.

Papierowy wianek wielkanocny - przygotowanie

Na wianek potrzebnych jest 12 jajek. Ja zdecydowałam się na 6 gładkich i 6 we wzory, tak aby były naprzemiennie. Gładkie jajka wycięłam z kolorowego bloku technicznego. Wzorzyste jaja można wykonać z wielu materiałów np. z papieru do pakowania, kolorowych stron z czasopism czy taśm typu washi lub duct tape (mój wybór). Niezależnie którą z opcji wybierzesz należy usztywnić jajo. W tym celu przyklej papier/taśmę na biały karton, odrysuj szablon na drugiej stronie i wytnij.

Papierowy wianek wielkanocny - przygotowanie

Ostatnią czynnością przygotowawczą jest wycięcie podstawy wianka. Można do tego celu użyć papierowego talerza i wyciąć środek. Alternatywnie można odrysować na kartonie talerz i ponownie wyciąć środek. Moja podstawa ma około 25cm średnicy.

Papierowy wianek wielkanocny - przygotowanie

Jak zrobić wianek wielkanocny?

Kompletowanie wianka to już sama przyjemność. Na początek należy się zastanowić w jakiej kolejności mają być rozmieszczone jajka. Najlepiej wykonać kilka prób na sucho, aby wybrać optymalną kompozycję. Zasada jest taka, że pod spodem są gładkie jaja, a na wierzchu te we wzory, ponieważ są ciekawsze. Gdy już dojdziemy do porządanej kolejności można rozpocząć przyklejanie.

 • Posmarować obręcz klejem.
 • Przykleić gładkie jajka
 • Dołożyć trochę kleju na gładkie jajka
 • Przykleić wzorzyste jajka
 • Przycisnąć ciężką książką
 • Pozostawić do wyschnięcia

Ostatnią czynnością jest zamontowanie wstążki. W tym celu należy naciąć jedno jajko i przeciągnąć wstążkę od spodu, tak aby na wierzchu wianka zawiązać kokardę.

Papierowy wianek wielkanocny jest gotowy, gratulacje!

Inspiracja znaleziona na Pinterest.

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli szukasz więcej pomysłów na wielkanocne inspiracje to znajdziesz je w sekcji Wielkanoc.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

2 myśli na temat “Papierowy wianek wielkanocny

Leave a Reply