Bawełniana maseczka z zakładkami

Jak zrobić bawełnianą maseczkę bez maszyny?

Kupienie maseczki graniczy z cudem, a patrząc w jakim tempie pojawiają się w Polsce kolejne zakazy i nakazy, może się wkrótce okazać, że nie wyjdziemy do sklepu bez maseczki na twarzy. W tym poście pokażę jak zrobić bawełnianą maseczkę w dwóch wersjach – jedna bez szycia, a druga uszyta ręcznie. Maseczkę bez szycia można również zrobić w wersji jednorazowej z ręcznika papierowego. Dodatkowo zamieszczam wskazówki jak zrobić maseczkę dla dziecka.

Bardzo ważne! Bawełniana maseczka nie daje gwarancji ochrony przed koronawirusem. Zatrzymuje ona jedynie kropelki śliny i powstrzymuje przed dotykaniem twarzy. Gwarancję dają profesjonalne maseczki z filtrem posiadające atesty.

Oto tutoriale jakie znajdziesz w tym wpisie:

 1. Jak zrobić maseczkę bez szycia?
 2. Jak zrobić bawełnianą maseczkę bez maszyny?
 3. Jak zrobić bawełnianą maseczkę dla dziecka?
 4. Jak zrobić maseczkę jednorazową?

Materiały

 • Tkanina bawełniana
 • Gumka
 • Nożyczki
 • Igła i nitka
 • Centymetr
 • Zszywacz (do maseczki bez szycia)
 • Klamerki (do maseczki bez szycia)
Materiały na bawełnianą maseczkę

Jak zrobić maseczkę bez szycia?

To pierwsza wersja maseczki, która nie wymaga szycia, a do połączenia elementów korzystam ze zszywacza. W tej wersji zamiast materiału możesz wykorzystać również ręcznik papierowy i recepturki, wtedy uzyskasz maseczkę jednorazową.

Rozpocznij od przygotowania prostokatnego kawałka bawełnianej tkaniny o wymiarze 18 x 32 cm. Następnie złóż na pół i przymocuj klamerkami.

Maseczka bez szycia

Kolejny krok to wykonanie zakładek. Złóż górną część materiały pod spód i przytrzymaj klamerką po obu stronach.

Przygotowanie zakładek z materiału
Wykonanie maseczki bez szycia

Analogicznie wykonaj drugą zakładkę.

Maseczka przygotowana do zszywacza

Faza wstępna jest gotowa, na koniec należy połączyć maseczkę i gumkę zszywaczem. Bardzo przydatny jest duży i mocny zszywacz, aby zszywki z łatwością przechodziły przez wiele warstw materiału lub papieru.

Przed przymocowaniem gumki przymierz maseczkę do twarzy, ponieważ ważne jest, aby dobrze przylegała. Mając maseczkę na twarzy odbierz długość gumek i następnie przymocuj.

Bardzo ważne jest, aby zszywacz od spodniej strony, tak aby końcówki zszywek wystawały na zewnątrz.

Rozpocznij od przymocowania gumki w rogu i zszywaj dalej zdejmując kolejne klamerki. Końcówkę gumki przymocuj w drugim rogu.

Zszywanie maseczki zszywaczem
Wykonanie maseczki bez szycia
Maseczka zszyta zszywaczem

Maseczka bez szycia jest gotowa 🙂

Gotowa maseczka bez szycia

Jak zrobić maseczkę jednorazową?

Maseczkę jednorazową wykonuje się analogicznie jak wyżej opisaną maseczkę bez szycia, tylko zamiast tkaniny bawełnianej należy użyć ręcznika papierowego, a zamiast gumki najlepiej użyć recepturek.

Jak zrobić bawełnianą maseczkę bez maszyny?

To druga wersja maseczki, którą wykonuje się bardzo podobnie, natomiast jest mocniejsza i materiał nie będzie się strzępił. Ręczne uszycie pierwszej maseczki bawełnianej zajęło mi około pół godziny. Mam nadzieję, że kolejne pójdą szybciej, ponieważ mam w planach uszycie dla całej rodziny.

Rozpocznij od przygotowania prostokatnego kawałka bawełnianej tkaniny o wymiarze 20 x 34 cm.

Następnie odwróć na lewą stronę, złóż na pół wzdłuż dłuższego boku i zszyj końce.

Szycie bawełnianej maseczki

Przełóż na prawą stroną i dodatkowo umieść łączenie mniej wiecej na środku i zwróć uwagę, aby było po wewnętrznej stronie maseczki. Strzepiące się brzegi materiału złóż do wewnątrz i przyfastryguj.

Szycie bawełnianej maseczki

Teraz najtrudniejsza część, czyli wykonanie zakładek. Moja maseczka ma 2 zakładki. Najpierw zrobiłam kilka prób na sucho, szukając najlepszego rozmieszczenia zakładek.

Przygotowanie fałdek na maseczce
Przygotowanie zakładek z materiału

Pierwsza zakładka zaczyna się po koło 2,5 centymetrach od góry, a część wchodząca pod spód ma około 1.5 cm. Zszyj najpierw z jednej, a następnie z drugiej strony.

Fastrygowanie brzegów maseczki

Analogicznie postępuj z drugą zakładką, tym razem zszywając każdy z boków do samego końca.

Usuń fastrygę i inne odstające nitki. Przed przyszyciem gumki przymierz maseczkę do twarzy, ponieważ ważne jest, aby dobrze przylegała. Mając maseczkę na twarzy odbierz długość gumek i następnie przyszyj.

Jak zrobić bawełnianą maseczkę

Maseczka jest gotowa. Pamiętaj, że nie chroni ona w pełni przed zakażeniem. Po każdym użyciu wypierz maseczkę w 60 stopniach i wyprasuj żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę.

Jak zrobić bawełnianą maseczkę
Jak zrobić bawełnianą maseczkę

Jak zrobić bawełnianą maseczkę dla dziecka?

Maseczka dla dziecka

Aby wykonać maseczkę dla dziecka należy użyć mniejszy kawałek materiału, tak aby gotowa maseczka miała ok. 14cm długości. Czyli dla maseczki dwuwarstwowej materiał powinien mieć wymiary 15 x 32 cm.

Maseczka dla dziecka

Moja 6 letnia córka woli masekczę jednowarstwową, pobieważ jest cieńsza i jest dla niej przyjemniejsza. Uszyłam dla niej z materiały o wymiarze 15 x 18cm i zamiast składać materiał podszyłam tylko boki.

Maseczka dla dziecka

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli potrzebujesz inspiracji na zabawy z dziećmi na czas kwarantanny to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Natomiast pomysły na zbliżającą się Wielkanoc znajdziesz tutaj.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

Leave a Reply