Pomponowe Montessori Mobile

Pomponowe Montessori Mobile

Pomponowe Montessori Mobile to kolejna propozycja zabawki dla Maluszków 0+. Pierwsza wersja Mobilek bazowała na malowanych, drewnianych kulkach. Wersja pomponowa jest łatwiejsza w wykonaniu, choć może mniej spektakularna. Natomiast kontrasty są i kulki się ruszają, a wykonie jest szybkie i przyjemne. Mnie zajęło około 2 godzin.

Niemowlęta na początku swojego życia widzą tylko kontrastujące biało-czarne obrazy. Po około 1-2 miesiącach zaczynają dostrzegać również kolor czerwony, po kolejnych miesiącach zielony i żółty (szczegółowe informacje o rozwoju wzroku w serwisie mjakmama24.pl). Dlatego poruszające się kontrastowe obrazy przykuwają uwagę Maluszków.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebooku.

Materiały

  • Włóczka biała, czarna, czerwona (ja użyłam ciemnoróżowej)
  • Przyrząd do pomponów lub tekturowe kółka lub widelec (porównanie przyrządów do robienia pomponów znajdziesz tutaj)
  • Nożyczki
  • Patyk lub rurka
Materiały na pomponowe Montessori mobile

Wykonanie pomponów

Instrukcję na wykonanie podstawowych pomponów znajdziesz tutaj. Ja użyłam przyrządu do robienia pomponów w najmniejszym rozmiarze. Tym razem należy wykonać pompony wielokolorowe. Ja robiłam je pierwszy raz, więc zdecydowałam na się proste warianty.

Kontrastowe pompony

Pompon czarny z białą kropką

Ten pompon wygląda jak czarna kula bilardowa 🙂 Po jednej stronie urządzenia nawiń białej włóczki. Resztę uzupełnij i przykryj czarną włóczką. Drugą stronę urządzenia w całości owiń czarną włóczką.

Pompon czarno-biały

W takim sam sposób wykonaj kolejny pompon, ale zamień kolory. Dzięki czemu otrzymasz negatyw poprzedniego pompona.

Pompon biało-czarny

Pompon melanż

To jest bardzo prosty w wykonaniu pompon. Nawiaj jednocześnie białą i czarną włóczkę na obu stronach przyrządu.

Pompon pół na pół

Idealny kontrast uzyskasz nawijąc na jedną część tylko białą włóczkę, a na drugą tylko czarną.

Pomponowe Montessori Mobile

Ostatnim etapem jest przymocowanie pomponów do rurki. Jest kilka opcji na zamontowanie pomponów. Mogą być wszystkie na jednym poziomie, po skosie lub dowolnie na różnych długościach. Ja zdecydowałam sie na umieszczenie ich po skosie.

Przymocowywanie pomponów

Póki co całość nie wygląda zbyt dobrze. Przede wszsytkim poobcinaj niepotrzebne włóczki, a także wystające kłaczki na pomponach.

Postanowiłam dodatkowo owinąć rurkę różnymi kolorami włóczki, aby całość wyglądała na wykończoną. Tak prezentuje się całość z od dołu, czyli w punktu widzenia Maluszka.

Pomponowe Montessori Mobile

Nasze Mobilki wędrowały na prezent, więc wspólnie z dziewczynkami zapakowałyśmy je do papierowej tuby ozdobionej biało-czarną taśmą washi. Wyszło abstrakcyjnie (czytaj: nierówno), ale była przy tym masa zabawy 🙂

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi w Montessori lub Inne.

Leave a Reply