ciastka dla ptaków

Ciastka dla ptaków DIY

Nadchodzi zima, a wraz z nią mróz i ptakom jest coraz trudniej znaleźć pożywienie. Możemy im pomóc wywieszając specjalnie przygotowany dla nich pokarm, jakim są ciastka dla ptaków 🙂

Ciastka dla ptaków ładnie wyglądają, a do pomocy można zaangażować dzieci. W tym roku zamiast tradycyjnego, polskiego smalcu jako spoiwa użyłam żelatyny.

ciastka dla ptaków

 

 

Składniki

  • Żelatyna
  • Ziarno dla ptaków

Przygotuj także

  • Słomki
  • Sznurek lub tasiemkę

Wykonanie

Na początek rozpuść żelatynę w ciepłej wodzie zgodnie z przepisem na opakowaniu.

Następnie odstaw żelatynę do ostygnięcia. Ja tego kroku nie wykonałam i przez to moja masa mało się kleiła.

W kolejnym kroku wlewaj stopniowo żelatywnę do ziaren, tak aby ziarna zaczęły się lepić, ale aby nie pływały w żelatynie.

Teraz czas na zaangażowanie dzieci 🙂 Nakładajcie masę do foremek od ciastek, porządnie ubijcie i wyrównajcie z wysokością foremki.

Wbijcie kawałki słomek w miejsca, gdzie będzie zawieszka. Należy wybrać miejsce tak, aby po bokach było co najmniej pół centymetra masy z ziarnami, aby zawieszka wytrzymała.

Tak przygotowane ciastka należy odstawić do zimnego miejsca (do lodówki, zamrażarki lub na dwór), aby żelatyna stężała. Ponieważ moja masa była mało kleista to dolałam do każdej foremki jeszcze trochę żelatyny. Ten zabieg trochę poprawił strukturę naszych „ciastek”, ale dużo żelatywny wypłyneło na blachę.

Gdy żelatyna stężeje delikatnie wyjmij ciastka z foremek i zamocuj zawieszki. Możesz użyć sznurka, ale lepsza będzie tasiemka, ponieważ sznurek łatwo przecina ścianki ciastek. Ewentualnie można przyciąć słomki blisko masy, pozostawić i przeciągać sznurek przez słomkę. Moje dzieci były zbyt niecierpliwe, aby poczekać z wyjmowaniem słomek i nie udało nam się przetestować takiego rozwiązania.

Ciastka dla ptaków są gotowe, teraz pozostało zawiesić je na drzewie i czekać na „klientów”. U nas już następnego dnia była sikorka 🙂

ciastka dla ptaków

Znalezione na blogu www.naturalbeachliving.com

 

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Wiele pomysłów na ozdoby różnego gatunku i koloru znajdziesz w sekcji Ozdoby.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

Leave a Reply