Czapka bąbelkowa z wełny merynosa

Chyba już można napisać to oficjalnie – jestem uzależniona od czapek 😂😁😊 ale spieszę z usprawiedliwieniem: to wszystko przez ten ścieg! Gdy tylko zobaczyłam bąbelki na yt od razu zapragnęłam je wydziergać 🤦‍♀️😎

Czapka jest świetna, miękka i delikatna, ale jednocześnie bardzo cieplutka. Główka dziecka ma w niej zapewnioną odpowiednią wentylację. Wełna merynosa to strzał w dziesiątkę w przypadku wyrobów dla dzieci. Dodatkowo Drops Baby Merino ma bardzo bogatą i piękną kolorystykę, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Więcej moich szydełkowych projektów znajdziesz w kategorii Szydełko.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY dla dzieci, polajkuj nasz fanpage na Facebooku, śledź nas na Instagramie i Pintereście.

Materiały na czapkę

  • Video-tutorial od pasart.pl
  • Włóczka Drops Baby Merino, u mnie w kolorach: 27 (stary róż), 41 (ciemny róż) i 02 (ecru).
  • Szydełko – 3,5 mm na ściągacz i 4 mm na resztę czapki

Wykonanie czapki

Przygotowanie włóczki i ściągacza

  • W pierwszej kolejności wszystkie motki podzieliłam na pół dokładnie odmierzając długość metrem krawieckim. Wszystko po to, by całą czapkę zrobić podwójną nitką.
  • Po uzyskaniu 6 motków (po 2 z każdego koloru, bo moja czapka jest trójkolorowa) zabrałam się za dzierganie ściągacza. W tym celu należy wykonać 9 oczek łańcuszka w wybranym kolorze (u mnie stary róż).
  • Następnie zrobiłam półsłupki w każde oczko zaczynając od drugiego, a po dojściu do końca dodatkowe oczko łańcuszka i odwróciłam robótkę. Kolejne półsłupki zrobiłam już tylko w tylną nitkę. Kontynuowałam aż do uzyskania pożądanej długości ściągacza. U mnie dla obwodu główki 50 cm było to 43 cm.
Czapka - ściągacz
  • W kolejnym kroku złożyłam ściągacz na pół i zabezpieczyłam łączenie oczkami ścisłymi.

Ścieg bąbelkowy czyli pozostała część czapki

  • Czas na bąbelki 🙂 więc teraz będzie najfajniejsze 😁 Nie odcinając nitki zrobiłam 3 oczka łańcuszka, a następnie 4 półsłupki nawijane w oczko pomiędzy żeberkami ściągacza. Przeciągnęłam nitkę przez cały uzyskany pęczek („bąbelek”) i zabezpieczyłam jednym oczkiem łańcuszka. Kontynuowałam aż do końca rzędu.
  • W kolejnym rzędzie podmieniłam jedną nitkę na ecru. Z takim zestawieniem przerobiłam bąbelkami 3 kolejne rzędy.
  • W piątym bąbelkowym rzędzie podmieniłam nitkę różową na ecru uzyskując tym samym jednokolorowe bąbelki w kolejnych 3 rzędach. W siódmym rzędzie zaczęłam czapkę zmniejszać (jest dość płytka, ale taką chciałam żeby nie wpadała na oczy więc jeśli ktoś potrzebuje głęboką to proponuję zacząć zmniejszanie od dziewiątego rzędu). Przerobiłam zmniejszenie w co piąte oczko.
  • Na początku ósmego rzędu jedną nitkę ecru zastąpiłam nitką ciemnoróżową, wprowadzając tym samym trzeci kolor do mojej czapki. W ósmym rzędzie kontynuowałam zmniejszanie tak jak w rzędzie siódmym, natomiast w dziewiątym i dziesiątym zmniejszenie robiłam już co czwarte oczko.
Czapka - czubek
  • Rząd jedenasty to zmiana nitki ecru na ciemnoróżową aby uzyskać jednolity kolor czubka. W tym rzędzie zmniejszanie robiłam co trzecie oczko, w rzędzie dwunastym co drugie a w ostatnim zmniejszałam w każdym kolejnym oczku.

Wisienka na torcie czyli pompon

  • Na końcu przygotowałam pompon ze wszystkich trzech kolorów włóczki. Do tego celu wykorzystałam koła wycięte z kartonu. Inne sposoby na tworzenie pomponów znajdziecie we wcześniejszym wpisie.
  • Pompon przyszywamy do czubka czapki igłą do włóczki.
Czapka - pompon

Gotowa czapka prezentuje się jak na zdjęciu poniżej 😊

Czapka - efekt końcowy

Leave a Reply