Tablica manipulacyjna to pełna tajemnic zabawka dla dzieci od najmłodszych lat. Służy do zabawy, do treningu paluszków, do kombinowania i do poznawania codzienny przedmiotów. Jest co najmniej kilka rodzajów tablic manipulacyjnych, a główne z którymi się zetknęłam to: tablica w duchu Montessori, naturalna – drewniana, sensoryczna, tablica z zabawkami. Ja zdecydowałam się na mix, i w ten sposób są na mojej tablicy zabawki manipulacyjne, a także wiele przedmiotów z życia codziennego jak na przykład kłódka, zamek czy kalkulator. W tym poście dowiesz się jak zrobić tablicę manipulacyjną oraz czy lepiej robić samemu czy kupić gotową.
English version: How to make busy board – tips and tricks
Tablica manipulacyjna – zrobić samemu czy kupić?
Odwieczne pytanie – kupić czy robić? Ja rzadko je sobie zadaję i z reguły nie mam wątpliwości, żeby robić samemu. Ale muszę przyznać, że miałam chwile zwątpienia i po kilku godzinach prac żałowałam, że nie kupiłam gotowca. Z drugiej strony tablicę robiłam wspólnie z córkami, które pomagały mi rozmieszczać elementy, a na koniec przeprowadziły testy i kontrolę jakości. Także to było naprawdę owocne spędzenie wspólnie połowy soboty 🙂 Moja tablica kosztowała około 230 zł.
Zatem przed podjęciem decyzji czy i jak zrobić tablicę manipulacyjną rekomenduję rozważyć kilka spraw:
- Czy masz deskę na bazę? Deska to dosyć duży koszt, moje wstępne rozeznanie w Bricoman sugerowało ok. 80zł i nie było idealnego wymiaru, więc jeszcze docinanie wchodzi w grę. Także, jeśli nie masz deski to sugeruję kupić tablicę.
- Pozostałe materiały – czyli co już masz „na stanie”, a co musisz dokupić? Ja miałam w domu kilka oczek, które zostały po siatce zabezpieczającej, trochę karabińczyków i śrubek. Pozostałe elementy kupowałam online i stacjonarnie (o szczegółach piszę trochę niżej). Na Allegro kupiłam elementów za około 200zł, a w sklepie budowalnym jeszcze trochę śrubek, gwoździ i kłódkę za 30zł.
- Sprzęt – czy masz potrzebny sprzęt czyli głównie czy masz wkrętarkę? Ja korzystałam jeszcze z młotka, piły i takera (zszywacza), ale ten ostatni nie jest niezbędny. Pamiętaj również o śrubkach i gwoździach.
- Czas – zastanów się czy będziesz mieć czas, aby wykonać taką tablicę. Potrzeba co najmniej pół dnia,, ale weź też pod uwagę, że ostaeczny czas zależy od kilku czynników:
- Jaki jest stan deski bazowej? Czy masz gotowca czy musisz dociąć? Czy trzeba je zeszlifować, polakierować i obić listewkami?
- Czy planujesz robić otwierane okienka? One są najfajniejsze, ale najbardziej pracochłonne i trzeba mieć do nich dodatkowe deseczki.
- Jaka będzie wielkość tablicy i ile będzie na niej elementów?
- Czy masz doświadczenie w wierceniu i przykręcaniu? Ja miałam trochę w wierceniu dziur, w przykręcaniu zero i na początku szło to dramatycznie. Później, gdy odkryłam, że najpierw się nawierca dziurkę, a potem przykręca śrubkę to szło jak z płatka 🙂
Tutaj możesz przejrzeć gotowce do kupienia na Allegro.
Aby zrobić tablicę manipulacyjną będziesz potrzebować
Gdy zdecydujesz się na wykonanie tablicy będziesz potrzebować odpowiednigo sprzętu, deski bazowej i elementów manipulacyjnych.
Sprzęt
- Wiertarko-wkrętarka – to najważniejszy sprzęt. Służy do wiercenia dziur i wkręcania śrubek.
- Młotek – jest potrzebny do przybicia listewek na bokach tablicy. Listewki są zbędne jeśli masz gładko zakończoną deskę bazową.
- Piła – jest potrzebna do docięcia drewienek na drzwiczki.
- Taker/zszywacz – Przydaje się przy przymocowywaniu tasiemek, rzepów i ekspresów. Można go pominąć i przykręcić te elementy śrubkami.
- Papier ścierny – do wygładzenia brzegów drzwiczek.
- Gwoździe i śrubki
Deska – baza tablicy manipulacyjnej
Bazą tablicy manipulacyjnej jest coś, co roboczo będę nazywać deską. Tutaj też jest kilka możliwości z czego ta deska może być: sklejka, płyta MDF, płyta OSB. Można je wszystkie kupić w sklepach budowlanych. Moje wstępne rozeznanie w Bricoman sugerowało koszt ok. 80zł i nie było idealnego wymiaru, więc jeszcze docinanie wchodziło w grę.
Na szczęście znalazłam w komóce płytę OSB o wymiarach 60 x 75 x 2cm. Dosyć gruba i o postrzępionych brzegach, więc musiałam ją dodatkowo obić listewkami, które znalazłam u teścia w drewutni.
Elementy manipulacyjne
Jeśli chodzi o elementy manipulacyjne to jest olbrzymie pole do popisu i wydaje się, że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.
Warto zacząć od elementów, które ma się nieużywane w domu jak np, kalkulator, stary telefon z tarczą i słuchawką czy popity (silikonowe breloczki z kuleczkami do wgniatania).
Metalowe
W drugiej kolejności są elementy metalowe i różnego rodzaju kłódki, zamki i zapadki, które można kupić stacjonarnie w sklepie budowalnym. Ja kupiłam na Allegro za około 75zł: haczyk okienny, karabińczyk z kauszą, karabińczyk ogniowo skręcane, szekla, wrzeciądz ocynkowany, wrzeciądz z druty, zakrętka okienna, zasuwka meblowa, zasuwka uniwersalna, zawias splatany, łańcuch 3mm, pędzel płaski, szczotka do rąk.
Zabawki
Ostatnim elementem są dedykowane zabawki do tablicy manipulacyjnej typu: sorter kształtów, labirynt, liczydło czy zębatki. Takie elementy można kupić pomalowane lub w naturalnym kolorze sklejki. Najłatwiej je znaleźć wyszukując na Allegro po haśle: „do tablicy manipulacyjnej”.
Top atrakcją jest też spinner, bardzo polecam ten element. Bawiły się nim dzieci od 1 do 9 lat 🙂
Dedykowne zestawy
Na Allegro można też kupić zestawy elementów. Ja kupiłam za 40zł zestaw zawierający 20 elementów: rzep, zamek błyskawiczny, trok, kalkulator, gwizdek, karabińczyk, dzwonek rowerowy,
kółko meblowe obrotowe białe, spinner, korbka, chwytka kwadratowa, zamek meblowy kwadrat, 50 sztuk śrubek do montażu, zasuwka prosta, zamknięcie szkatułkowe, cyferki, bucik ze sznurówką, łańcuszek 25 cm, lampka latarka LED, dekor – 4 zwierzątka sowa, jeż, lis i wiewiórka.
Jak zrobić tablicę manipulacyjną
Pierwszy krok to przygotowanie bazy, czyli deski do której będziesz przykręcać elementy manipulacyjne. Musi być zabezpieczona tak, aby nie wystawały drzazgi.
Kolejny krok to rozmieszczenie elementów na tablicy, tak aby do każdej był łatwy dostęp i aby sobie nie przeszkadzały.
Otwierane okienka to moim zdaniem najfajnieszy element, ale dosyć pracochłonny. Należy przygotować i oszlifować deseczki i następnie przykręcić „framugi” do tablicy, zamontować zawiasy i zamykanie.
Ostatni etap to przykręcanie wszystkich elementów. Ważna informacja o której ja wcześniej nie wiedziałam: najpierw się nawierca dziurkę, a potem przykręca śrubkę 🙂 Także warto najpierw rozplanować co gdzie i zaznaczyć gdzię będą dziury. Następnie nawiercić dziurki mniejsze niż śrubki i na koniec zamontować wszystkie elementy śrubami.
Tablica manipulacyjna jest gotowa
Sprawdź inne nasze sekcje
Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi w Montessori lub Inne.
Co więcej, dużo pomysłów na prezent dla dziecka znajdziesz w naszej sekcji Pomysł na prezent dla dziecka.
Śledź nas w mediach społecznościowych
Bądź na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebooku, śledź nas na Instagramie i Pinterest.
Cześć! Wytenteguj to blog tworzony przez dwie pasjonatki DIY – Iwonę i Kamilę. Ten tutorial przygotowałam dla Ciebie ja – Iwona.
Wszystkie tutoriale tworzymy z pełnym zaangażowaniem starając się, by były ciekawe, przejrzyste i inspirowały do samodzielnego wykonania. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawkę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 😀