Makata na ścianę do pokoju dziecka

Szydełkowa makata była na mojej liście TO DO od bardzo dawna. Wzdychałam na Pintereście do każdej, którą zobaczyłam. Wreszcie znalazłam chwilę, aby przygotować projekt i zabrać się do działania. Makata jest bardzo praco- i czasochłonna, więc z góry ostrzegam że to projekt dla cierpliwych. Składa się z wielu detali, ale ostatecznie to właśnie one nadają najwięcej uroku.



Makata - efekt końcowy

Co będzie potrzebne, aby zrobić makatę?

  • Wzór na kwiatki dostępny tutaj w języku angielskim, poniżej moje tłumaczenie
  • Włóczka, u mnie YarnArt Jeans w kolorach: zielony, biały, czerwony, pudrowy róż, fuksja, czarny
  • Szydełko, u mnie 2 mm ale polecam spróbować większym, np. 3,5 mm
  • Kij
  • Nożyczki
  • Igła do włóczki
  • Opcjonalnie: małe koraliki/perełki, złoty spray do pomalowania kija

Użyte skróty: 
mk – magiczne kółeczko
ps – półsłupek
psp – półsłupek podwójny (półsłupek z narzuconą nitką)
dod – zwiększenie 
odj – zmniejszenie
ł – łańcuszek

Tło

Myślę, że warto rozważyć użycie grubszej włóczki, np. YarArt Jeans Plus, aby finalnie zrobić mniej oczek. Dzierganie YarArt Jeans zajęło mi bardzo dużo czasu. Tworzylam co prawda inne rzeczy równolegle, ale myślę, że nawet dla cierpliwych siedzenie tylko nad tym jednym projektem będzie dużym wyzwaniem 🙂

Makata - szablon

Całość stworzona została półsłupkami nawijanymi. Po każdym skończonym rzędzie należy dodać oczko łańcuszka i odwrócić robótkę.

Uszy

Uszy stworzyłam osobno zgodnie z poniższym wzorem. Następnie przyszyłam do tła w taki sposób, aby 'odstawały’. Tworzy to bardzo ciekawy efekt.

1: MK [6]
2: (ps, dod)*3 [9]
3: (2 ps, dod)*3 [12]
4: (5 ps, dod)*2 [14]
5: (6 ps, dod)*2 [16]
6: (7 ps, dod)*2 [18]
7: (8 ps, dod)*2 [20]
8: (9 ps, dod)*2 [22]
9: (10 ps, dod)*2 [24]
10: 24 ps [24]
11: (11 ps, dod)*2 [26]
12: 26 ps [26]

Kwiatki

Posiłkowałam się tym wzorem. W zależności od wielkości kwiatków, które chcemy uzyskać liczbę oczek łańcuszka należy modyfikować tak, aby były wielokrotnością 10+1. Największy kwiatek składa się z 41 oczek łańcuszka, mniejsze z 21.

Rząd 1: Półsłupek w drugie oczko, *2 oczka łańcuszka, opuść 1, półsłupek w następne oczko, powtórz od *, 2 oczka łańcuszka, wróć Rząd 2: *(W oczko łańcuszka zrób 3 słupki, oczko łańcuszka i oczko ścisłe), oczko ścisłe w następne oczko łańcuszka, oczko łańcuszka, powtórz aż do ok. 1/3 całego rzędu, powtórz sekwencję zastępując słupek półsłupkiem nawijanym aż do momentu gdy zostaną 3 wolne oczka, powtórz sekwencję zastępując słupek półsłupkiem aż do zakończenia rzędu, zakończ pozostawiając nitkę do zszycia.

Makata - kwiatki szydełkowe

Detale i efekt końcowy

Warto sobie zrobić spacer do lasu po ładnego kija, na którym zawiśnie makata. Ja swojego pomalowałam złotym sprayem. Prócz tego na dole przywiązałam dwa frędzle zrobione z tej samej włóczki co cała makata i ozdobiłam je drewnianymi kulkami.

Oczy, nos i mordka są wyszyte włóczką. Wąsy powstały z rozdzielenia czarnej włóczki na trzy cienkie nitki. Następnie usztywniłam je klejem Vicol.

Makatę można przymocować do kija owijając go po prostu włóczka. Ja wydziergałam dwa uchwyty, które następnie przyszyłam do makaty.

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli szukasz więcej inspiracji dotyczących amigurumi (szydełkowych zabawek) zajrzyj w sekcję Szydełko. Fanom kotów polecamy Jeremiego:

Co więcej, dużo pomysłów na prezent dla dziecka znajdziesz w naszej sekcji Pomysł na prezent dla dziecka.

9 myśli na temat “Makata na ścianę do pokoju dziecka

    1. Dziękuję 😊 dobrym rozwiązaniem jest robienie kilku rzeczy na raz, nie ma wtedy zmęczenia rutyną 😉😎

  1. Piękna makatka, mam „kotkowe wnuczki” i już kot Jeremi jest w ich rękach(oczywiście zrobiony przy Pani pomocy-dziękuję 🙂 ), a teraz chciałabym zrobić to śliczne dzieło, pytanie moje dotyczy ilości bieli i zieleni (czy 50g czy bardziej 100g)
    W kocie Jeremim podała Pani doskonałe ilości(u mnie się sprawdziły)
    Pozdrawiam, dziękuję za bloga, często z niego korzystam, fajne inspiracje, zabawy, a dla babci to doskonałe, nowoczesne źródło wiedzy 🙂

    1. Dziękuję, bardzo miło czytać takie komentarze 😊 taki jest właśnie nasz cel – inspirować jak najwięcej osób i zabrać miłością do DIY.
      Jeśli chodzi o ilości włóczki dla makatki – to na pewno były motki YarArt Jeans 50 g. Mam nadzieję że dobrze pamiętam – najprawdopodobniej zużyłam po jednym motku zielonego i białego. Problem w tym, że robiłam ją na raty przez pół roku i nigdzie sobie tego nie zapisałam niestety.

Leave a Reply