Neonowa czapka smerfetka

Neonowa czapka smerfetka zdobyła popularność już rok temu. Wszystko za sprawą serialu „Listy do M. 3” i aktorki Magdaleny Różdżki, która w jednym z odcinków miała ją na głowie. Czapka jest bardzo prosta w wykonaniu, choć prułam ją chyba ze trzy razy 😁😂 W moim wpisie znajdziecie schemat, który wypracowałam w oparciu o własne błędy.

To, co mnie najbardziej „uwiera” w tym projekcie jest fakt, że nie znalazłam kolorystycznego odpowiednika użytej włóczki wśród tych wykonanych z wełny merynosa czy alpaki. Neonowa włóczka Bravo Color to 100% akryl. Takie wyroby są niestety dość sztywne. Problem można obejść mieszając ją z jednokolorową wełną merynosa, np. Drops Merino Extra Fine, Drops Big Merino itp. Jednak trzeba liczyć się wtedy z tym, że efekt kolorystyczny znacząco się zmieni. Aktorka wystąpiła w czapce stworzonej z włóczki Bravo Color oraz włóczki w kolorze czarnym. 

Z racji tego, że potrzebowałam soczyście neonowej czapki, użyłam tylko i wyłącznie Bravo Color.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebooku, śledź nas na Instagramie i Pintereście.

Neonowa czapka smerfetka

Materiały 

 • dwa motki Bravo Color 00095 
 • szydełko 8 mm 

Wykonanie 

Neonowa czapka została wykonana dwiema nitkami.

Użyte skróty: 
mk = magiczne kółeczko
ps = półsłupek
psp = półsłupek nawijany (z narzutem) 
dod = dodać oczko (a)
odj = przerobić dwa oczka razem

1: 6 ps w mk
2: (dod)*6 [12]
3: (1 psp, 1 dod) [18]
4: (2 psp, 1 dod) [24]
5: (3 psp, 1 dod) [30]
6: (4 psp, 1 dod) [36]
7: (5 psp, 1 dod) [42]
8: (6 psp, 1 dod) [48]
9: (7 psp, 1 dod) [54]
10-26: psp w każde oczko [54]

Przygodę z szydełkiem zaczynałam od maskotek amigurumi. Możecie je znaleźć pod linkami: miś, kot, królik.

Neonowa czapka smerfetka

18 myśli na temat “Neonowa czapka smerfetka

  1. Czapkę robi się naokoło, tak jak zabawki amigurumi. Koniec jednego rzędu to początek następnego. Trzeci rząd to jeden półsłupek i zwiększenie i tak 6 razy, co daje 18 oczek. Czwarty rząd to 2 półsłupki i zwiększenie i tak 6 razy co daje 24 oczka. I tak dalej…

   1. Świetna czapka! Chciałabym zrobić taką, ale z cieńszej włóczki, szydełkiem 5mm. Czy ten schemat można zmodyfikować na cieńszą włóczkę?
    Z góry dziękuję 🙂

    1. Każdy schemat można zmodyfikować na cieńszą włóczkę. Wymaga to jednak pewnej wprawy, bo trzeba samodzielnie dobierać liczbę oczek do obwodu głowy oraz obserwować jak zmniejszanie w kolejnych rzędach wpływa na konstrukcję czapki.

 1. Dobrze rozumiem, że dodajemy oczka tylko do 9 rzędu? Czy przy innej włóczce trzeba dodawać aż do uzyskania odpowiedniego obwodu głowy?

  1. Tak, ja zwiększałam do 9 rzędu używając bravo color 00095. W przypadku użycia innej włóczki trzeba samodzielnie dostosować zarówno wielkość szydełka jak i liczbę oczek aby uzyskać odpowiedni obwód.

  1. Tak, do 9 rzędu zwiększamy a później każdy rząd ma tyle samo oczek. Nie robiłam tej czapki z innej włóczki niż Bravo Color

 2. Jak wbijamy szydełko? Jak w ściegu tkanym (czyli „między nóżki”), pod jedną pętelkę (jeśli tak, to którą) czy pod obie pętelki?
  Zaczęłam robić czapkę i jak to przy mk i robieniu torebek, poleciałam tkanym – i strasznie to wszytko sztywne wychodzi…
  Będę wdzięczna za podpowiedź 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  1. Ja robię półsłupkami nawijanymi https://youtu.be/htWRt4a6Py8. Trzeba wbijać w obie pętelki. Być może wychodzi sztywne bo jednak zbyt małe szydełko? Każdy jednak trochę inaczej ściska oczka, w moim przypadku 8 mm okazało się optymalne, ale jeśli Pani uzyskuje zbyt sztywne to warto rozważyć większe szydełko.

 3. Dzień dobry 🙂 strasznie mi się podoba taka czapka. Chciałabym spróbować zrobić córce takową. Na obwód 52cm, jak to wygląda z ilością oczek? Czy mogłaby mi Pani pomóc :). Zaraz zamawiam włóczkę, szydełko i będę szydełkować. A i komin też bym chciała do kompletu. :). Z góry ślicznie dziękuje za pomoc i blog, świetny jest 🙂

  1. Cześć Kamila, z tej strony też Kamila 😃 Ja robiłam swojej 4-latce z 48 oczek, ale wszystko zależy tak naprawdę od tego jak ciasno je robisz. Najlepiej po dojściu do tych 48 oczek sprawdzic jaki jest w danym momencie obwód i wg potrzeb dołożyć lub odjąć kilka (ale na pewno nie 6). Mam nadzieję że obejdzie się bez prucia 😉 pozdrawiam!

 4. Witam. Wszystko robilam podwojną nitka szydelkiem 8 ale niestety ta czapka nie wygląda jak u pani na zdjęciu,w sensie nie ma jej tyle żeby coś z tyłu wisiało. A czy robiła może Pani komin do tej czapki?

  1. Chyba już rozmawiałyśmy też w wiadomościach prywatnych 🙂 Okazało się, że przez pomyłkę zrobiła Pani czapkę szydełkiem o rozmiarze mniejszym niż zalecany 😉
   Co do komina to polecam zrobić łańcuszek z tylu oczek aby był równy obwodowi, jaki chcemy uzyskać a następnie półsłupkami nawijanymi na około.

Leave a Reply