Opaska na chłodne dni

Idzie jesień! A więc coraz częściej będzie nam towarzyszyć opaska 🙂 Po afrykańskich upałach z dnia na dzień przyszło do nas znaczne ochłodzenie. Ale potrafimy temu zaradzić 🙂 Na czapki jeszcze za wcześnie, ale w chłodniejsze (zwłaszcza wietrzne dni) idealnie sprawdzą się opaski. Z mojego szydełka zeskoczyło już kilka takich opasek. Moim zdaniem najciekawszy efekt uzyskuje się po zastosowaniu kolorowej włóczki. Najczęściej mieszam 2-3 kolorowe nitki i dzieje się magia 🙂 W dzisiejszym wpisie przedstawię tutorial krok po kroku opisujący wzór na taką opaskę.

Opaskę można wykonać na dwa sposoby – poprzez szydełkowanie „naokoło” jak zabawki amigurumi lub poprzez szydełkowanie paska i zszycie go w drugiej kolejności w celu stworzenia obwodu zamkniętego. Tym drugim sposobem można uzyskać opaskę, w której złączenie jest mniej widoczne.

Kolejna kwestia to grubość opaski. W zależności od tego, jaką preferujemy możemy użyć dwóch, a nawet trzech nitek włóczki.

Opaska – materiały

  • Włóczka, ja użyłam YarnArt Jeans Crazy 8211, do kupienia na przykład tutaj
  • Szydełko, rozmiar 5 mm
  • Igła do włóczki jeśli opaska ma zostać zszyta na koniec
  • Nożyczki
Opaska - materiały

Jak wykonać opaskę?

W pierwszej kolejności należy wykonać łańcuch składający się z tylu oczek, aby jego długość była równa obwodowi głowy, na jaką chcemy zrobić opaskę. Należy pamiętać, że liczba oczek jest uzależniona od grubości włóczki, ilości nitek, ścisłości naszych oczek itp.

Opaska na dorosłą osobę składa się zazwyczaj z ok. 80 oczek w przypadku włóczki YarnArt Jeans Crazy i dwóch nitek. Kolejne okrążenia robię zazwyczaj półsłupkami nawijanymi wracając, jeśli wykonuję opaskę jako pasek, który na końcu zszywam. Moje opaski mają zazwyczaj szerokość, jaką uzyskuje się z 9-10 okrążeń.

I to w zasadzie tyle. Na koniec zszywam opaskę o ile nie robię sposobem „na amigurumi”.

Opaska - zszywanie

W opaskach byłyśmy już zarówno w górach, jak i nad morzem, w Polsce oraz zagranicą i meldujemy, że sprawdziły się idealnie! 🙂

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeśli szukasz inspiracji na czapkę zajrzyj w sekcję Szydełko > Czapki.

Leave a Reply