W tym wpisie odsłonimy kulisy przygotowań do stworzenia sześciokątnej mozaiki z chrobotkiem, którą wykonałyśmy na żywo w Czwórce Polskiego Radia. Mozaika składa się z 8 plastrów miodu wykonanych z pomalowanych na czarno dużych patyków do lodów. Dodatkowo 3 moduły wypełniliśmy chrobotkiem. W ten sposób powstała duża przestrzenna dekoracja w nowoczesnym stylu – sześciokątna mozaika z chrobotkiem.
Wykonanie z komentarzem naszym i Kuby z Czwórka Polskie Radio znajdziesz tutaj – zaczyna się w 14 minucie. Sklejenie mozaiki z 8 sześciokątnych modułów zajęło nam 40minut, cała nasza trójka była zaangażowana.
Materiały potrzebne do wykonania sześciokątnej mozaiki z chrobotkiem
- Duże patyki do lodów – 15cm długości, zużyliśmy około 75 sztuk
- Chrobotek reniferowy – ok. 100g per moduł, my zużyliśmy nieco ponad połowę pół kilogramowego opakowania
- Farba w sprayu – opcjonalnie, możesz również wykonać z naturalnych patyków
- Klej na gorąco
- Karton – do wykorzystania jako plecy modułów z chrobotkiem
- Nożyczki
- Szablon sześciokąta foremnego
Malowanie patyków
Przygotowania rozpoczęłyśmy od malowania patyków czarną farbą w sprayu kupioną w markecie budowlanym. Nakładałyśmy 2 warstwy na wierzchniej stronie patyków oraz po jednej warstwie na bokach.
Przygotowanie szablonu
Kolejnym krokiem było przygotowanie szablonu sześciokąta foremnego. Bardzo ważne jest, aby był to sześciokąt foremny, ponieważ mozaika składa się z kilku modułów i musi być symetrycznie, aby do siebie pasowały.
Niestety sześciokąt z dużych patyków nie mieści się na kartce A4, dlatego przygotowałyśmy możliwie dużą figurę do wydrukowania. Następnie na jej bazie ułożyłyśmy sześciokąt z patyków i odrysowałyśmy na kartce A3. W ten sposób powstał idealny szablon.
Wybór układu
W ramach przygotowań rozważałyśmy różne układy oraz ilości ramek i modułów z chrobotkiem, aby uzyskać optymalną kompozycję.
W domu testowałyśmy na sucho, symulując sytuację, która czekała nas w radio. Zarówno w testach jak i w radio rozpoczynaliśmy od przygotowania 2 oddzielnych mozaiek po 3 moduły, a następnie łączyliśmy je w jedną dużą mozaikę z 8 modułów.
Kolejnym krokiem było ustalenie, w których miejscach będą modułu z chrobotkiem. Uznaliśmy, że przy 8 plastrach miodu idealnie będą pasować 3 moduły z chrobotka.
Sześciokątna mozaika z chrobotkiem
Możesz posłuchać szczegółów naszego wykonania w audycji Czwórka Polskie Radio – od 14 minuty.
W ferworze walki w radio nie mamy zdjęć z realizacji kompletnej mozaiki. W zamian załączamy zdjęcia wykonania jednego modułu z chrobotkiem.
Gdy robisz mozaikę to najpierw zacznij od stworzenia całej konstrukcji, a następnie przejdź do budowania grubszej ramki w miejscach, gdzie ma być chrobotek. Jeżeli widzisz miejsca, gdzie konstrukcja jest zbyt cienka, to doklej warstwę patyczków.
Tak prezentuje się jeden moduł plastra miodu wypełniony chrobotkiem.
Co to jest chrobotek reniferowy?
Chrobotek reniferowy jest ciekawym przypadkiem, ponieważ to wcale nie jest mech jak niektórzy go opisują (i nam w pośpiechu się to niestety zdarza), lecz porost. Te które możemy kupić w Polsce pochodzą głównie ze Skandynawii. Więcej o chrobotku możesz przeczytać na Wikipedii. Chrobotek często jest sprzedawany wraz z igliwiem i innymi cześciami poszycia, dlatego należy go oczyścić przed wykorzystaniem.
Jak zrobić sześciokątną ramkę z chrobotkiem?
Tutaj możesz przeczytać jak stworzyć ramkę w naturalnym kolorze z małych i niemalowanych patyczków do lodów.
Sprawdź inne nasze sekcje
Jeżeli szukasz więcej pomysłów na prezent dla niej to znadziesz je w naszej sekcji Pomysł na prezent dla niej.
Wiele pomysłów na ozdoby różnego gatunku i koloru znajdziesz w sekcji Ozdoby.
Śledź nas w mediach społecznościowych
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebooku, śledź nas na Instagramie i Pinterest.
Cześć! Wytenteguj to blog tworzony przez dwie pasjonatki DIY – Iwonę i Kamilę. Ten tutorial przygotowałam dla Ciebie ja – Iwona.
Wszystkie tutoriale tworzymy z pełnym zaangażowaniem starając się, by były ciekawe, przejrzyste i inspirowały do samodzielnego wykonania. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawkę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 😀
Wow! Muszę ten pomysł podsunąć mojej Mamie – narzekała, że ma pustą ścianę w kuchni i chce ją czymś ożywić
Patyczki można pomalować na dowolny kolor przez co dopasuja się do każdego wnętrza 😎