Wycinanie dyni na Halloween

To już ostatni dzwonek, aby wyciąć dynie na Halloween. Wycinanie dyni nie jest to wcale takie trudne, a świecąca dynia daje wiele radości wszystkim domownikom.

Narzędzia

W wycinaniu dyni bardzo pomaga odpowiedni sprzęt. Ja do kilku lat korzystam z plastikowych narzędzi, dołączonych do książeczki z szablonami. Narzędzia są słabej jakości i z roku na rok jest ich coraz mniej, ale nic się nie sprawdza lepiej niż wąska piła. Bardzo ułatwia wycinanie wszelkich kształtów. W tym roku widziałam podobny zestaw firmy Godan w Empiku, cena ok. 18 zł.

Narzędzia do wycinania dyni

Wybór wzoru

Gdy już masz dynię i narzędzia to kolejnym etapem jest znalezienie szablonu. W internecie jest całe mnóstwo szablonów. Wystarczy wpisać „pumpkin carving template download”, pobrać plik i wydrukować.

U nas w tym roku stanęło na pajączku (link do oryginału) i oczywiście na motywie z Vaiany, czyli serce Te Fiti.

Pobierz szablon Pajączek

Pobierz szablon Serce Spirala Te Fiti

Stratujemy z pajączkiem!

Przygotowanie do wycinania dyni

Wycinanie dyni

Odciąć górę dyni. Tutaj najlepszym narzędziem jest gruba piła lub zwykły nóż. Zanim odetniesz przymierz szablon, aby nie odciąć za dużo. Dziura powinna pozwalać na swobodne włożenie ręki do środka.

Odcinanie czubka dyni

Wydrążyć wnętrzności dyni. Jest to dosyć obślizgła robota, ale ważna z kilku powodów: zapobiega psuciu się dyni i umożliwia włożenie świeczki. Ścianę na której planujesz wycinać wzór należy wydrążyć mocniej, aby była cieńsza, ułatwi to wycinanie wzoru.

Drążenie dyni

Odrysować wzór. Tutaj technik jest wiele, żadna nie jest doskonała.
Przyłożyć kartkę ze wzorem i radałkiem odcisnąć wzór na dyni. W przypadku mojej dyni radełko nie dawało rady, więc postawiłam na szpikulec i nim robiłam dziurki w newralgicznych miejscach szablonu. Niestety potem miałam duże trudności, aby się zorientować gdzie dokładnie jest mój wzór.
Poprawić wzór długopisem, aby łatwo było wycinać.

Zaznaczanie wzoru na dyni
Odrysowywanie wzoru pajączka na dyni

Wyciąć wzór, ale wcześniej dokładnie się zastanowić które części należy wyciąć, a które zostają. Najlepiej zacząć od szczegółów i mały dziurek, ponieważ w miarę wycinania ściana dyni staje się coraz mniej stabilna i może łatwo pęknąć. Dlatego duże elementy wycinanki najlepiej zostawić na koniec.

Wycinanie kształtu pajączka

Zostało już tylko wykończenie i wygładzenie krawędzi i gotowe.

Do środka włóż świeczkę tealight, zgaś światło i napawaj się widokiem.

Wycinanie dyni na Halloween dla  początkujących

Sprawdź inne nasze sekcje

Jeżeli szukasz innych Halloweenowych DIY to znajdziesz je w sekcji Halloween. Jest tam również przepis na ciasteczka paluchy wiedźmy, które są idealne jako przekąski na Halloweenowe przyjęcie.

Paluchy wiedźmy na Halloween

Wiele pomysłów na ozdoby różnego gatunku i koloru znajdziesz w sekcji Ozdoby.

Jeśli szukasz więcej inspiracji na zabawy z dziećmi to możesz je znaleźć w sekcji Kreatywnie z dziećmi.

Śledź nas w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebookuśledź nas na Instagramie i Pinterest.

Leave a Reply