Zimowa czapka z nausznikami

Fajna czapka to podstawa zimowego outfitu. Podobnie jak w zeszłym roku, wygospodarowałam trochę czasu na uszycie ciepłej, „oddychającej”, zimowej czapki dla mojej Wiktorii. Większość czapek, które można dostać w sklepach jest niestety podszyta sztucznym materiałem, przez co główka dziecka się poci. Pisałam już o tym we wpisie z zeszłego roku. Tam też znajdziecie wykrój z tutorialem, w którym zamieściłam wskazówki odnośnie wykonania podobnej zimowej czapki.

Tym razem skorzystałam z innego wykroju, a właściwie stworzyłam go sama. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne 😉

Po informacje o rodzajach materiałów, z których szyję i sklepach internetowych, w których się zaopatruję odsyłam w to miejsce.

Serdecznie zachęcam też do odwiedzenia szyciowej grupy na fb SZYCIE-WYKROJE-DIY. To kopalnia wiedzy o szyciu, a poprzez zadawanie pytań bardziej doświadczonym osobom można znaleźć rozwiązania napotkanych przy szyciu problemów.

Zimowa czapka z dresówki

Zanim zabierzesz się do szycia przeczytaj poniższą ramkę. Zawarłam w niej przemyślenia na temat tego, co bym zmieniła szyjąc tę czapkę ponownie.

  • Uszyta czapka jest trochę za duża na moją córkę, której obwód głowy wynosi 50 cm. Założyłam, że wykrój uwzględnia już zapas na szwy. Gdybym szyła tę czapkę jeszcze raz, na pewno odjęłabym po około 0,5 cm z każdej strony.
  • Lepiej szyć na zwykłej maszynie np. podwójną igłą niż overlokiem. Wydaje mi się, że lepiej by się układała.
  • Niepotrzebnie zrobiłam supełki w górnej części na warkoczach. Po przeszyciu i tak się nie rozprują.

Materiały

Wykrój samodzielnie przygotowany na podstawie wskazówek z tej strony. Poszczególne wymiary są podane dla czapki odpowiedniej dla dziecka o obwodzie główki 51 cm.

Należy przygotować po 0,5 m:

  • dresówki pętelkowej/drapanej na zewnętrzną stronę czapki 
  • dresówki pętelkowej/drapanej na wewnętrzną część czapki

Wykonanie

  • W pierwszym kroku na kartce A3 tworzymy wykrój, który następnie wycinamy.
  • Uzyskany wykrój nanosimy na materiał przeznaczony na zewnętrzną część czapki i wycinamy. Podobnie postępujemy z materiałem na część wewnętrzną. W rezultacie powinniśmy uzyskać dwa kawałki materiału.
  • Następnie każdy z kawałków składamy na pół prawymi stronami do siebie i przeszywamy boczną krawędź aż do czubka uzyskując zamknięty obwód. Przeszyć należy również fragment łuku, który będzie znajdował się z tyłu czapki na środku.
  • W kolejnym kroku przeszywamy również cały łuk w wewnętrznej części czapki.
  • Z racji tego, że moja czapka ma jeszcze uszy misia, kolejnym krokiem jest przygotowanie wykroju i wycięcie ich z materiału. Potrzebujemy czterech takich elementów. Następnie składamy po dwa prawymi stronami do siebie i przeszywamy pozostawiając otwarcie w dolnej części. Odwracamy prawą stroną na zewnątrz.
  • Uszy umieszczamy wewnątrz zewnętrznej części czapki, po bokach nieprzeszytego łuku. Przeszywamy całą krawędź i odwracamy prawą stroną na zewnątrz.
Zimowa czapka - część zewnętrzna z wszytymi uszami misia
  • Z materiału zewnętrznego wycinamy 6 pasków o szerokości około 1 cm i długości 15 cm. Zaplatamy warkoczyki jak na zdjęciu poniżej i zabezpieczamy supełkami (ale tylko na dole! Na górze można złapać agrafką do czasu wszycia).
  • Zewnętrzną i wewnętrzną część czapki układamy prawymi stronami do siebie pamiętając o umieszczeniu warkoczyków przy nausznikach i przeszywamy cały dół. Z tyłu należy pozostawić mały otwór aby móc odwrócić czapkę na prawą stronę.
  • Pozostawiony otwór zszywamy ręcznie ściegiem krytym. I czapka gotowa 🙂

Leave a Reply