Gotowa syrena na modelce

Syrenka tutu bez szycia

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebooku.

Pierwsza główna rola. Przegląd piosenki dziecięcej w przedszkolu. Musi być piękny strój. Znacie to? Jeśli macie córkę to przygotowując każde przebranie zawsze miejcie z tyłu głowy spódniczkę tutu. Powodów jest kilka, ale 2 najważniejsze to: tiulowe tutu jest bardzo efektowne i bardzo łatwe do zrobienia. Pierwsza główna rola Młodej to syrenka, zatem do boju!

Materiały

 • Szeroka ażurowa guma, można ją kupić na Allegro. Wpisz „ażurowa tuba guma” i szukaj. Jest wiele kolorów i rozmiarów, więc wybierz odpowiedni dla Twojej córki.
 • Tiul 15x9cm, 3 odcienie zielonego (lub innego koloru, który wybierasz na sukienkę). Przy spódnicy o długości 60cm (dziewczynka 5 lat) 8 rolek tiulu to absolutne minimum. Ja tyle miałam i zużyłam dokładnie wszystko, nawet odpady. Tiul ponownie mam z Allegro, hasło: „TIUL DEKORACYJNY – Ślub Wesele – 15cm / 9m”, moje kolory to: jasny zielony, zielony, miętowy.
 • Dodatkowo ok. 2m tiulu fioletowego na muszelkowy stanik.
 • Nożyczki
 • Centymetr
 • Samoprzylepne kryształki (opcjonalnie )
 • Klej (opcjonalnie – do kryształków)
Syrena z tutu - materiały

Wykonanie

Przygotowanie tiulu

Rozpocznij od wymierzenia długości sukienki, czyli po prostu załóż córce ażurową gumę i zmierz odległość od końca plecionej gumy do ziemi. Dla dziewczynki 5 lat będzie to 60cm.

Następnie potnij tiul na odcinki o długości równej podwojonej długości sukienki plus kilka centymetrów na straty w supełku. Czyli w moim przypadku 120cm + 5cm = 125cm.

Nie sugeruj sie zbytnio moim kolorami na zdjęciach, ponieważ robiłam strój wieczorem i kolory są zniekształcone.

Syrena z tutu - cięcie tiulu

Wykonanie sukienki

Wybierz kolor, z którego będziesz tworzyć siateczkę na wierzchu sukienki. Jest to ważne, ponieważ w schemacie zaplatania tiulu tego wybranego koloru powinno być o jedno oczko więcej. Czyli jeśli podobnie do mnie masz 3 kolory: ciemny zielony, miętowy i jasny zielony, który ma tworzyć siateczkę. Wówczas zaplatasz 2 oczka ciemnego zielonego, 2 oczka miętowego i 3 jasnego zielonego. Zgodnie ze schematem na grafice.

Schemat zaplatania kratki

Rozpocznij przeplatanie tiulu na gumie. Robi się to tak samo jak dla spódniczki tutu, szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj. Aby sukienka była mocniejsza montuj tiul na przedostatnim rzędzie. Zaplataj tiul zgodnie ze schematem (czyli 2x ciemny zielony, 2x miętowy, 3x jasny zielony), aż zapełnisz całą gumę.

Jest duże ryzyko, że na koniec nie zgodzi się idealnie, dlatego warto zacząć od boku. Wtedy będzie ładnie zapleciony cały przód i kombinowanie zostanie dopiero na tył. Jak dojdziesz do końca to możesz manewrować ilością kolorów, tak aby w miarę trafić w początkową sekwencję. Mnie się kończył ciemny tiul, więc naturalną koleją rzeczy używałam 1 zamiast 2 ciemnych oczek i 2 razy zmniejszyłam też z 3 na 2 ilość jasnych oczek. Gdy się nie wie to jest to zupełnie niezauważalne.

Teraz czas na kratkę, która świetnie imituje syreni ogon. Do stworzenia kratki bierz środkowe oczko z tego koloru, którego były 3 pętle, czyli w moim przypadku jasnego zielonego. Rozdziel tiule i zawiązuj „babski” supeł z sąsiednim środkowym, kontynuuj do stworzenia I poziomu kratki.

Analogicznie postąp dla kolejnych poziomów zawsze zawiązując supeł z sąsiadem. Wykonaj 4 poziomy kratki.

Na zakończeniu kratki należy połączyć ze sobą sąsiadujące supły na czwartym poziomie tworząc obręcz wokół sukienki. Do tego celu możesz użyć odpadów z innego koloru, ja użyłam miętowego. Należy zawiązywać kawałek odcinek dodatkowego tiulu na dwóch sąsiadujących supełkach, zostawiając zwisające końcówki.

Schemat zaplatania kratki

Opcjonalnie możesz dokleić na supełkach kryształki, imitujące rybie łuski. Sprawiają one, że sukienka jest bardziej błyszcząca. Moje kryształki były samoprzylepne, ale mimo to przykeliłam je klejem, aby się nie odklejały.

Wykończenie kratki

Wykonanie części bikini

Wykończeniem sukienki jest cześć bikini, którą można zrobić z kawałka filetowego tiulu przeciągniętego przez oczka siatki. W ten sposób tworzą się „muszelki”. Końcówki tiulu mogą służyć do zawiązania z tyłu kokardy. Lepiej są zawiązać po założeniu sukienki . Jeśli sukienka musi być samoobsługowa zawiąż luźną kokardę.

Syrena z tutu - góra z tiulu

Sukienka syrenka z tutu jest gotowa i czeka na wielki debiut na scenie.

Gotowa syrena

Syrenka znaleziona na stronie thehairbowcompany.com. Jest tam wiele inspiracji na stroje na bazie tutu.

4 myśli na temat “Syrenka tutu bez szycia

 1. Czy próbowała Pani krochmalić gotową sukienkę z tiulu? Pytam, bo szukam pomysłu, żeby się tak te kawałki tiulu nie szczepiały ze sobą. Chyba że jest jakiś inny sposób na to

  1. Nie próbowałam, szczerze mówiąc to na to nie wpadłam 😉 można spróbować na pozostałości tiulu, aby zobaczyć jak sie zachowa. Moje dziewczynki bardzo dużo się bawią przebierankami, więc większość spódniczek już słabo wygląda. Gdy potrzebne są na wyjście to je prostujemy i wygładzamy palcami.

  2. Nie próbowałam i niestety jeszcze nie znalazłam dobrego sposobu. Przed każdym „wyjściem” układamy wszystkie tiule.

Leave a Reply