Neonowa czapka smerfetka

Neonowa czapka smerfetka zdobyła popularność już rok temu. Wszystko za sprawą serialu „Listy do M. 3” i aktorki Magdaleny Różdżki, która w jednym z odcinków miała ją na głowie. Czapka jest bardzo prosta w wykonaniu, choć prułam ją chyba ze trzy razy 😁😂 W moim wpisie znajdziecie schemat, który wypracowałam w oparciu o własne błędy.

To, co mnie najbardziej „uwiera” w tym projekcie jest fakt, że nie znalazłam kolorystycznego odpowiednika użytej włóczki wśród tych wykonanych z wełny merynosa czy alpaki. Neonowa włóczka Bravo Color to 100% akryl. Takie wyroby są niestety dość sztywne. Problem można obejść mieszając ją z jednokolorową wełną merynosa, np. Drops Merino Extra Fine, Drops Big Merino itp. Jednak trzeba liczyć się wtedy z tym, że efekt kolorystyczny znacząco się zmieni. Aktorka wystąpiła w czapce stworzonej z włóczki Bravo Color oraz włóczki w kolorze czarnym. 

Z racji tego, że potrzebowałam soczyście neonowej czapki, użyłam tylko i wyłącznie Bravo Color.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o DIY, polajkuj nasz fanpage na Facebooku, śledź nas na Instagramie i Pintereście.

Neonowa czapka smerfetka

Materiały 

  • dwa motki Bravo Color 00095 
  • szydełko 8 mm 

Wykonanie 

Neonowa czapka została wykonana dwiema nitkami.

Użyte skróty: 
mk = magiczne kółeczko
ps = półsłupek
psp = półsłupek nawijany (z narzutem) 
dod = dodać oczko (a)
odj = przerobić dwa oczka razem

1: 6 ps w mk
2: (dod)*6 [12]
3: (1 psp, 1 dod) [18]
4: (2 psp, 1 dod) [24]
5: (3 psp, 1 dod) [30]
6: (4 psp, 1 dod) [36]
7: (5 psp, 1 dod) [42]
8: (6 psp, 1 dod) [48]
9: (7 psp, 1 dod) [54]
10-26: psp w każde oczko [54]

Przygodę z szydełkiem zaczynałam od maskotek amigurumi. Możecie je znaleźć pod linkami: miś, kot, królik.

Neonowa czapka smerfetka

26 myśli na temat “Neonowa czapka smerfetka

    1. Czapkę robi się naokoło, tak jak zabawki amigurumi. Koniec jednego rzędu to początek następnego. Trzeci rząd to jeden półsłupek i zwiększenie i tak 6 razy, co daje 18 oczek. Czwarty rząd to 2 półsłupki i zwiększenie i tak 6 razy co daje 24 oczka. I tak dalej…

      1. Świetna czapka! Chciałabym zrobić taką, ale z cieńszej włóczki, szydełkiem 5mm. Czy ten schemat można zmodyfikować na cieńszą włóczkę?
        Z góry dziękuję 🙂

        1. Każdy schemat można zmodyfikować na cieńszą włóczkę. Wymaga to jednak pewnej wprawy, bo trzeba samodzielnie dobierać liczbę oczek do obwodu głowy oraz obserwować jak zmniejszanie w kolejnych rzędach wpływa na konstrukcję czapki.

  1. Dobrze rozumiem, że dodajemy oczka tylko do 9 rzędu? Czy przy innej włóczce trzeba dodawać aż do uzyskania odpowiedniego obwodu głowy?

    1. Tak, ja zwiększałam do 9 rzędu używając bravo color 00095. W przypadku użycia innej włóczki trzeba samodzielnie dostosować zarówno wielkość szydełka jak i liczbę oczek aby uzyskać odpowiedni obwód.

    1. Tak, do 9 rzędu zwiększamy a później każdy rząd ma tyle samo oczek. Nie robiłam tej czapki z innej włóczki niż Bravo Color

  2. Jak wbijamy szydełko? Jak w ściegu tkanym (czyli „między nóżki”), pod jedną pętelkę (jeśli tak, to którą) czy pod obie pętelki?
    Zaczęłam robić czapkę i jak to przy mk i robieniu torebek, poleciałam tkanym – i strasznie to wszytko sztywne wychodzi…
    Będę wdzięczna za podpowiedź 🙂
    Pozdrawiam 🙂

    1. Ja robię półsłupkami nawijanymi https://youtu.be/htWRt4a6Py8. Trzeba wbijać w obie pętelki. Być może wychodzi sztywne bo jednak zbyt małe szydełko? Każdy jednak trochę inaczej ściska oczka, w moim przypadku 8 mm okazało się optymalne, ale jeśli Pani uzyskuje zbyt sztywne to warto rozważyć większe szydełko.

  3. Dzień dobry 🙂 strasznie mi się podoba taka czapka. Chciałabym spróbować zrobić córce takową. Na obwód 52cm, jak to wygląda z ilością oczek? Czy mogłaby mi Pani pomóc :). Zaraz zamawiam włóczkę, szydełko i będę szydełkować. A i komin też bym chciała do kompletu. :). Z góry ślicznie dziękuje za pomoc i blog, świetny jest 🙂

    1. Cześć Kamila, z tej strony też Kamila 😃 Ja robiłam swojej 4-latce z 48 oczek, ale wszystko zależy tak naprawdę od tego jak ciasno je robisz. Najlepiej po dojściu do tych 48 oczek sprawdzic jaki jest w danym momencie obwód i wg potrzeb dołożyć lub odjąć kilka (ale na pewno nie 6). Mam nadzieję że obejdzie się bez prucia 😉 pozdrawiam!

  4. Witam. Wszystko robilam podwojną nitka szydelkiem 8 ale niestety ta czapka nie wygląda jak u pani na zdjęciu,w sensie nie ma jej tyle żeby coś z tyłu wisiało. A czy robiła może Pani komin do tej czapki?

    1. Chyba już rozmawiałyśmy też w wiadomościach prywatnych 🙂 Okazało się, że przez pomyłkę zrobiła Pani czapkę szydełkiem o rozmiarze mniejszym niż zalecany 😉
      Co do komina to polecam zrobić łańcuszek z tylu oczek aby był równy obwodowi, jaki chcemy uzyskać a następnie półsłupkami nawijanymi na około.

  5. Cześć. Chcę się zmierzyć z Twoim wzorem. Rozumiem, że mment poszerzania to obwód głowy. W sensie, że jeśli od góry powiększam do np 48 oczek, to te 48 są obwodem przy czole ?

    1. Wzór zaczyna się od czubka głowy, więc rozszerzanie to moment dochodzenia do obwodu. Najlepiej oczywiście ciągle mierzyć żeby wiedzieć do ilu oczek dojść, bo ciężko określić jak ciasno ktoś robi (każdy inaczej).

    1. Chyba nie do końca rozumiem, bo w drugim rzędzie nie ma łańcuszka. Robimy naprzemiennie polslupek nawijany (jeden) w jedno oczko a w drugie dwa polslupki nawijane, w trzecie oczko znów jeden polslupek nawijany i tak naprzemiennie aż do końca rzędu. Czapke wykonuje się naokoło jak amigurumi.

    1. Niestety nie, bo ja nie umiem w graficzne schematy 🙂 Ale ta czapka jest dość prosta, bo to w zasadzie tylko półsłupki nawijane, a ich liczba uzależniona jest od konkretnego rzędu.

Leave a Reply