Pewnie jak większość osób niemających zbyt dużego doświadczenia w szyciu omijałam suwaki szerokim łukiem. Wydawało mi się, że wszyscie go do bluzy czy sukienki jest zadaniem porównywalnym do złożenia statku kosmicznego. Jakież było moje zdziwienie, gdy całość zajęła mi parę minut. Na efekt końcowy spojrzałam z szerokim uśmiechem na twarzy 🙂 Na pewno nie jest to moja ostatnia rozsuwana raglanowa bluza z kapturem.
Bluza dla mojej (prawie) dwulatki może i nie jest idealna, ale pierwsze koty za płoty 🙂 Popełniłam kilka błędów, ale przecież są one po to żeby się na nich uczyć. Następna będzie lepsza 😺
W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się z Wami trudnościami, jakie stanęły na mojej drodze podczas szycia. Być może komuś oszczędzę prucia 😉 wykrój wyjątkowo nie jest darmowy, ale podzielę się z Wami godną uwagi alternatywą. Zapraszam do lektury!
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi postami o szyciu dla dzieci i darmowych wykrojach, polajkuj nasz fanpage na Facebooku i śledź nas na Instagramie.
Po informacje o rodzajach materiałów, z których szyję i sklepach internetowych, w których się zaopatruję odsyłam w to miejsce.
Serdecznie zachęcam też do odwiedzenia szyciowej grupy na fb SZYCIE-WYKROJE-DIY. To kopalnia wiedzy o szyciu, a poprzez zadawanie pytań bardziej doświadczonym w szyciu osobom można znaleźć rozwiązania napotkanych przy szyciu problemów.
Materiały
- wykrój ze strony makerist, rozmiary od 80 do 164. Co jakiś czas na stronie pojawiają się promocje i wybrane wykroje można kupić za jedyne 2€. Godną uwagi alternatywą jest wykrój na bluzę z kapturem Brindille & Twig, przy czym samodzielnie trzeba wykonać rozcięcie, jeśli bluza ma być rozsuwana
- gładka oraz drukowana dresówka pętelka\drapana – ilość zależna od wybranego rozmiaru
- ściągacz prążkowany – ilość zależna od wybranego rozmiaru
- sznurek do kaptura
- końcówki do sznurka i\lub stopery
- oczka kaletnicze i narzędzie do przebijania
- suwak o długości odpowiedniej dla wybranego rozmiaru
Wykonanie
Szkielet bluzy
- Na samym początku, jak zawsze, należy wyciąć z materiału poszczególne elementy:
- z gładkiej dresówki: tył, rozcięty przód bluzy i dwukrotnie kontur kaptura na jego wnętrze,
- z drukowanej dresówki: dwa rękawy i dwukrotnie kontur kaptura na jego zewnętrzną stronę.
- Wykrój z makerist nie posiada zapasu na szwy, więc dodałam 0,7 cm, bo szyję na overlocku. Wybrałam rozmiar 98, ale muszę przyznać że z tego wykroju kaptur wyszedł trochę za duży w stosunku do reszty.
- Do tylnej części bluzy należy przyszyć obydwa rękawy.
- Następnie doszywamy dwa elementy, które składają się na przód bluzy.
- Kolejny krok to przeszycie krawędzi wewnętrznych bluzy łącznie z rękawami. W ten sposób powstaje „szkielet” bluzy.
Kaptur
- Dwa elementy kaptura zarówno dla wewnętrznej jak i zewnętrznej części układamy prawymi stronami do siebie i przeszywamy jak na zdjęciu poniżej.
- W zewnętrznej części kaptura umieszczamy oczka kaletnicze na sznurek.
- W kolejnym kroku zewnętrzną i wewnętrzną część kaptura układamy prawymi stronami do siebie i przeszywamy zostawiając cały dół otwarty.
- Uzyskany kaptur odwracamy na prawą stronę i stebnujemy w taki sposób, żeby uzyskać tunel na sznurek.
- Kaptur doszywamy do „szkieletu” bluzy.
- Ponieważ szew znajduje się w widocznym miejscu, warto go wykończyć poprzez obszycie materiałem. Należy wyciąć pasek o długości równej długości szwu i szerokości około 2,5 cm.
Wykończenie bluzy
- Do wykończenia bluzy pozostały już tylko detale. Ze ściągacza prążkowanego należy wyciąć dwa prostokąty o wymiarach 0,7 obwodu rękawa i 12 cm. Tak uzyskane kawałki materiału składamy jak na zdjęciu poniżej i przeszywamy. Następnie wywijamy prawą stroną na zewnątrz, jednocześnie składając go na pół.
- W kolejnym kroku uzyskane ściągacze przyszywamy do bluzy.
- Na ściągacz na dole bluzy wycinamy prostokąt o wymiarach 0,7 dolnej krawędzi bluzy i 12 cm szerokości. Taki pasek przyszywamy do bluzy (bez składania na pół tak jak w przypadku ściągaczy przy rękawach).
- Kolejny krok to już wszycie suwaka. Posiłkowałam się tym wideo tutorialem. Zmodyfikowałam tylko element dotyczący materiałowego zabezpieczenia przy szyi. Moje rozwiązanie nie jest do końca dobre, bo sposób w jaki się układa nie wygląda estetycznie. Polecam wszycie listwy z materiału.
- Ściągacz na dole wywijamy na lewą stronę i przeszywamy na linii suwaka. Następnie odwracamy go na prawą stronę.
- Jedną z ostatnich czynności, jakie należy wykonać to przestebnowanie linii suwaka po jego obu stronach.
- Ściągacz na dole składamy na pół i przeszywamy. Na koniec przez dziurki w oczkach kaletniczych oraz tunel w kapturze przekładamy sznurek i wykańczamy go końcówką i supełkiem. Rozsuwana raglanowa bluza z kapturem gotowa! 🙂
I tradycyjnie na koniec zdjęcia bluzy na mojej małej modelce 🙂
Powiązane posty
Cześć! Wytenteguj to blog tworzony przez dwie pasjonatki DIY – Kamilę i Iwonę. Ten tutorial przygotowałam dla Ciebie ja – Kamila.
Wszystkie tutoriale tworzymy z pełnym zaangażowaniem starając się, by były ciekawe, przejrzyste i inspirowały do samodzielnego wykonania. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawkę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 😀
Bluza wyszla super moge wiedziec skad wykroj
Pani Krystyno, post jest tutorialem, a więc jest w nim opisane krok po kroku jak wykonać taką bluzę wraz z informacją skąd pochodzi wykrój (w sekcji „Materiały”)